Kolejny dzień wolny od pracy w 2025 r. Przepisy czeką już tylko na podpis prezydenta

Agnieszka Kamińska
W 2025 r. będziemy mieli nie 13 a 14 dni ustawowo wolnych od pracy - o ile prezydent podpisze przyjętą przez parlament ustawę
W 2025 r. będziemy mieli nie 13 a 14 dni ustawowo wolnych od pracy - o ile prezydent podpisze przyjętą przez parlament ustawę 123 rf
Jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę w sprawie wolnej Wigilii, w 2025 r. będziemy mieli nie 13 a 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności, zapowiada jednak, że będzie apelował do prezydenta o zawetowanie ustawy.

Spis treści

Przypomnijmy, Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy w sprawie wolnej Wigilii. Nowe przepisy zostały uchwalone przez parlament i czekają teraz jeszcze tylko na podpis prezydenta.

Ustawa wprowadzająca wolną Wigilię w 2025 r. czeka na podpis prezydenta

W senackiej debacie minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że wolna Wigilia łączy ponad podziałami przede wszystkim polskie społeczeństwo. Wielu przedsiębiorców i tak skraca godziny pracy w tym dniu. Poprawkę, którą w głosowaniu wniósł Senat, określiła jako "dobry przykład kompromisu".

Tymczasem zupełnie inaczej widzi to Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", który zapowiedział, że będzie apelował do prezydenta o to, by nie podpisywał ustawy.

- Będziemy wnioskować do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tej ustawy, jako niezgodnej z konstytucją, bo nierówno traktuje pracowników – mówił Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności Alfred Bujara, cytowany przez PAP.

Nowelizacja zakłada, że od 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, jednak trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe. Wprowadzona przez Senat i zaakceptowana w przez Sejm poprawka przewiduje ponadto, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. Szef handlowej Solidarności Alfred Bujara ocenił, że obecny kształt przepisów noweli jest nie do przyjęcia.

 Alfred Bujara będzie wnioskował do prezydenta o zawetowanie  ustawy, FOT. LUCYNA NENOW /DZIENNIK ZACHODNI/ POLSKA PRESS
Alfred Bujara będzie wnioskował do prezydenta o zawetowanie ustawy, FOT. LUCYNA NENOW /DZIENNIK ZACHODNI/ POLSKA PRESS
LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS

Szef handlowej Soldarności twierdzi, że na nowych przepisach stracą pracownicy handlu

- Nawet gdyby przedsiębiorcy respektowali to prawo i pracownicy by pracowali tylko w dwie niedziele, to oni będą zmordowani, bo na zmianie zamiast dziesięciu osób będą trzy, a klientów będzie masa. Przed świętami pracownicy handlu mają orkę niesamowitą, a nie będą z tego tytułu mieli żadnych korzyści ani dodatkowych premii – mówił Bujara.

Obecnie mamy w Polsce 13 świąt wolnych od pracy. Jeśli prezydent podpisze ustawę, Wigilia będzie 14 dniem ustawowo wolnym od pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce:

  • 1 stycznia – Nowy Rok,

  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,

  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy (zawsze niedziela),

  • drugi dzień Wielkiej Nocy (to zawsze poniedziałek),

  • 1 maja – Święto Pracy,

  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

  • pierwszy dzień Zielonych Świątek (to zawsze niedziela),

  • Boże Ciało,

  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,

  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia,

+ Wigilia - ustawa czeka na podpis prezydenta. Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.

Źródło: PAP





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu