Konto w banku. Co zrobić, żeby nie zablokowali nam dostępu do konta po śmierci małżonka?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wspólne konto bankowe ma wiele zalet.
Wspólne konto bankowe ma wiele zalet. unsplash
Wspólne konto bankowe ma wiele zalet. Są jednak pewne sytuacje, w których korzystanie z jednego konta będzie stwarzać trudności. Czy jeżeli druga osoba, z którą mamy konto umrze - nadal będziemy mogli z niego korzystać? Czy pełnomocnictwo wystarczy do pobrania pieniędzy z konta bankowego? Coraz częściej środków finansowych nie trzymamy w domu, a w banku. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy spadkodawca miał oszczędności i na jakim rachunku mógł je trzymać.

Spis treści

Śmierć małżonka - co zrobić, żeby dalej mieć dostęp do pieniędzy na koncie bankowym?

Co do zasady umowa rachunku bankowego ulega rozwiązaniu w chwili śmierci osoby fizycznej będącej posiadaczem rachunku.

Umowa rachunku bankowego, którego posiadaczem jest osoba fizyczna, niezawarta w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, ulega rozwiązaniu z dniem śmierci posiadacza rachunku - czytamy w art. 59a ustawy prawo bankowe.

Jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej - od tej zasady można spotkać wyjątki. To np. sytuacja, gdy konto jest prowadzone na rzecz większej liczby osób. Oznacza to, że jeżeli jesteśmy współwłaścicielem konta, np. jako małżonek - po śmierci swojej drugiej połówki nadal będziemy mieli dostęp do pieniędzy.

Dotyczy to także innych współwłaścicieli, nie tylko żony lub męża. Do umowy rachunku można też wprowadzić własne postanowienia, które będą przewidywały zamknięcie rachunku w innych, konkretnych sytuacjach.

Jeżeli małżonek posiadał osobny rachunek bankowy, a my nie byliśmy współposiadaczem rachunku lub nie mieliśmy pełnomocnictwa - sytuacja po śmierci małżonka może okazać się problematyczna.

Pełnomocnictwo do konta bankowego po śmierci bliskiej osoby

Po śmierci bliskiej osoby może się okazać, że umowa z bankiem nie ma już mocy. W takiej sytuacji udzielone pełnomocnictwa do nieistniejącego rachunku nie będą już miały większego znaczenia.

Jeżeli jednak umowa rachunku bankowego nadal trwa - zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego o pełnomocnictwach.

Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa - czytamy w art. 101. § 2 Kodeksu Cywilnego.

Oznacza to, że pełnomocnictwo do konta w banku w takiej sytuacji wygaśnie.

Śmierć bliskiej osoby. Jak sprawdzić, czy posiadała konto bankowe?

Banki prowadzą centralną informację o rachunkach bankowych. To baza danych, w których znajdziemy informacje o wszystkich rachunkach bankowych - zarówno tych prowadzonych w bankach, jak i w SKOK-ach.

Baza ta może być dla nas dużym ułatwieniem, gdy będziemy szukać, czy nasz spadkodawca nie miał jeszcze jakiś dodatkowych środków, np. na rachunku, o którym nic nie wiemy.

Aby otrzymać dane z tej bazy, należy złożyć wniosek na piśmie. Można to zrobić w każdym banku lub SKOK-u na terenie Polski. Będzie to możliwe, jeżeli posiadamy tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku.

Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego zmarłej osoby?

Środki finansowe zmarłego, które trzymane za jego życia były w banku, mogą wypłacić spadkobiercy. Są to zwykle osoby wskazane w testamencie.

Jeżeli zmarły nie sporządził nigdy testamentu, wówczas pieniądze otrzymują osoby wg zasad dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności są to dzieci i małżonek, któremu przysługuje co najmniej 25% całości spadku.

Następni do dziedziczenia są:

  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dziadkowie,
  • pasierbowie i pasierbice.

Jeżeli nie ma nikogo z uprawnionych - wówczas majątek dziedziczy gmina.

Konto bankowe może być również odziedziczone. Wówczas spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki zmarłego względem banku.

Tak samo, jak dziedziczymy pieniądze i inne, niepieniężne elementy majątku — możemy odziedziczyć również długi. Nie odpowiadamy za nie do momentu skutecznego nabycia tytułu spadkobiercy, a to dokonuje się poprzez złożenie oświadczenia. Może to nastąpić także jako skutek upływu terminu. To 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tym, że zostaliśmy powołani do spadku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu