Koronawirus a praca. Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi z zakresu prawa pracy

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym staramy omówić najistotniejsze problemy z zakresu prawa pracy z jakimi borykają się Polacy.

Do końca marca jestem na L4 .kończy mi się to zwolnienie bo już minie 182 dni. Od 1 kwietnia muszę wrócić do pracy a medycyna pracy nie pracuje .Co w takim przypadku czy zostanę pozbawienia wynagrodzenia jak to wygląda. Proszę o odpowiedz.

Jeżeli nie uzyska Pani zaświadczenia lekarskiego, to niestety nie może Pani przystąpić do pracy, a w związku z tym pracodawca nie będzie miał podstaw do wypłaty wynagrodzenia za ten czas. Pracodawca potraktuje ten okres jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, szef nie ma prawa dopuścić pracownika do pracy po L4 dłuższym niż 30 dni, jeśli nie zostanie przedstawione zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku. Zgodnie z zapisami specustawy, na czas epidemii badania kontrolne/wstępne będzie mógł wykonać każdy lekarz. Jeśli lekarz wyda tymczasowe zaświadczenie o braku przeciwwskazań, pracownik będzie mógł zostać warunkowo dopuszczony do pracy. Po zniesieniu stanu epidemii pracownik będzie miał 30 dni na wykonanie "normalnych" badań kontrolnych.


Pytanie nr 15

Pracuje w zakładzie gdzie jest zdecydowanie więcej niż 50 osób . Chodzi o to ze ludzie boja się przychodzić do pracy przez Koronawirusa. Boja się o swoje zdrowie i swoich rodzin. My na produkcji jesteśmy narażeni, tym bardziej ze pracuje nas tam naprawdę dużo ze 150 osób.

Przepisy o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób nie dotyczą zakładów pracy. Pracodawca powinien zapewnić bezpieczne warunki zgodnie z przepisami BHP. Jeśli mają Państwo co do tego wątpliwości, można złożyć skargę do Inspekcji Pracy lub Sanepidu.


Pytanie nr 14

W zeszłym roku urodziłam dziecko. Obecnie od lutego wybieram zaległy urlop. Urlop mam do 20 kwietnia. Czy będąc na urlopie, mogę z powodu zamknięcia przedszkola skorzystać z opieki na 3letnie dziecko? Czy wówczas urlop mi się przedłuży? Czy w ogóle przysługuje mi prawo skorzystania z opieki, gdy jestem na urlopie?

Przebywając na urlopie ma Pani możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem, które ma rekompensować utratę wynagrodzenia za czas, w którym zamiast wykonywać pracę, pracownik musi zajmować się dzieckiem do at 8 lub chorym dzieckiem do lat 14.


Pytane nr 13

Czy jeżeli pracodawca wypowiedział umowę o pracę z 3 ms okresem wypowiedzenia z powodu przewidywanego zamknięcia firmy, który kończy się z ostatnim dniem marca czy pracownikowi przysługują jakieś świadczenia z powodu utraty pracy w czasach wdrożonej epidemii w Polsce co wiąże się z problemami że znalezieniem pracy ?

Nie ma specjalnych świadczeń w związku z rozwiązaniem umowy o pracę kilka miesięcy temu. Przysługuje jedynie odprawa w wysokości uzależnionej od stażu pracy oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


Pytanie nr 12

Czy pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę zawartej do 2021r , jeśli pracownik przebywa na opiece nad dzieckiem w związku z korona wirusem?

Zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Do takich nieobecności zalicza się nie tylko opieka na dziecko, ale również L4 czy urlop. Szef może wręczyć wypowiedzenie dopiero po powrocie do pracy i dopiero od tego czasu rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia.


Pytanie nr 11

Panicznie boję się chodzić do pracy /przez koronowirusa/, a kierownik nie chce dać mi urlopu. Co mogę zrobić. Mam urlop zaległy.

Jeśli jest to uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy i nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy, szef ma prawo nie udzielić urlopu lub przesunąć go na termin późniejszy. Natomiast zaległy urlop pracownik musi wykorzystać do 30 września następnego roku (np: urlop za 2019 należy wykorzystać do 30 września 2020 r.).


Pytanie nr 10

Mam pytanie do Pana!Pracuje w jednej z galerii handlowych w sklepie z obuwiem! Wczoraj kierowniczka napisała nam na grupie ze po mimo zamknięcia sklepu wracamy od poniedziałku do pracy po 8 godzin i będziemy sprzątać przestawiać towar układać itd!Czy przy obecnej sytuacji związanej z epidemią to zgodne z prawem? Bardzo proszę o odpowiedź!

Tak, będzie to zgodne z prawem.


Pytanie nr 9

Dzień dobry, piszę do Państwa z zapytaniem odnośnie zasiłku dla osób poddanym kwarantannie. Jaki zasiłek się takim osobom należy i czy dla wszystkich jest taki sam?

Jeśli kwarantanna jest decyzją administracyjną wydaną przez Sanepid lub zostało wystawione zwolnienie lekarskie, pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia.


Pytanie nr 8

Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z powodu pandemii szef zamknął zakład i wysłał mnie ma urlop bezpłatny. Czy w takiej sytuacji mogę liczyć na jakiekolwiek dofinansowanie ? Dodam, że jest to mały zakład cukierniczy, w którym pracuje 5 osób wraz z szefem.

Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bezpłatny. To pracownik może złożyć takie wniosek, a szef może lub nie, go zaakceptować.


Pytanie nr 7

Dzień dobry. Jestem nauczycielem. Ze względu na panującą sytuację prowadzę zajęcia lekcyjne z domu. Czy w takiej sytuacji moja żona może skorzystać z zasiłku opiekuńczego nad dziećmi (ze względu na brak lekcji w szkołach)?

Tak, żona może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. W czasie wykonywania pracy z domu nie może Pan bezpośrednio sprawować opieki nad dziećmi (do lat 8 lub chorymi do lat 14).


Pytanie nr 6

Dzień dobry, piszę w kwestii pracy zdalnej a ryzyka wypadku przy pracy. Pisemna umową jest sporządzona z określonym miejscem pracy w siedzibie firmy. W razie wypadku jak wygląda sytuacja w tej kwestii. Nikt nikogo nie sprawdza jakie ma warunki do pracy. Czy robiąc sobie herbatę to jestem w pracy? W jaki sposób cokolwiek udokumentować?

Aby wypadek w czasie pracy zdalnej mógł zostać uznany za wypadek przy pracy, czynność ta musi mieć ścisły związek z wykonywaną pracą, np: ładowanie laptopa, pisanie dokumentu etc. W przypadku takiego zdarzenia, pracownik powinien zgłosić ten fakt bezpośredniemu przełożonemu. Konieczne będzie sporządzenie odpowiedniego protokołu oraz wykonanie dokumentacji (np: zdjęcia, szkic itp.).


Pytanie nr 5

Mam umowę zlecenie do końca marca ale z powodu koronawirusa nie pracuje od 8 marca. Czy będzie mi się należeć świadczenie gwarantowane z ZUS dla osób na umowach cywilnoprawnych?

W przypadku umów cywilnoprawnych, świadczenia z ZUS przysługują jedynie, gdy zleceniodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne (dobrowolne lub obowiązkowe).


Pytanie nr 4

Witam kończy mi się umowa o pracę na okres próbny 31.03.2020, placówka przedszkolna jest zamknięta do 25ego marca. W chwili obecnej jestem z dzieckiem w domu. Czy jeżeli placówka przedszkolna nadal będzie zamknięta, a moja umowa o pracę na okres próbny wygasa? czy automatycznie się przedłuża do czasu otwarcia placówki przedszkolnej?

Prawo nie przewiduje możliwość automatycznego przedłużenia umowy. Wyjątek stanowi ciąża pracownicy, jeśli umowa na okres próbny trwała dłużej niż miesiąc. Wtedy zostaje ona przedłużona do dnia porodu.


Pytanie nr 3

Witam, mój pracodawca zmienił godziny pracy z 8-16 na od 9-15, w związku z czym pracuję 6 godzin zamiast 8. Chce mi jednak brakujące godziny zabrać z urlopu. Czy może tak zrobić?

Pracodawca nie może nikogo wysłać na urlop (za wyjątkiem urlopu zaległego za poprzedni rok). Zgodnie z art. 154.2. § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy może być udzielany w dobowym wymiarze czasu pracy pracownika w danym dniu. Nie można rozbijać go na pojedyncze godziny.


Pytanie nr 2

Moja żona 5 dni temu urodziła córeczkę, to nasze trzecie dziecko. Starsi synowie mają odpowiednio 2 i 4 lata chodzą do żłobka i przedszkola. Żona jest obolała po porodzie i z trudem zajmuje się noworodkiem. Czy mogą w pracy wziąć opiekę nad dziećmi w związku z zamknięciem placówek spowodowanym pandemią koronawirusa? Moja wątpliwość budzi to, że w formularzu wniosku na opiekę nad dziećmi jest sformułowanie iż "nie ma innych członków rodziny mogących sprawować opiekę nad dzieckiem".

Może Pan wykorzystać "opiekę nad dziećmi". Po porodzie kobieta nie ma możliwości opieki nad starszymi dziećmi. Sytuację taką określa art. 32 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: "Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki"


Pytanie nr 1

Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony, czy pracodawca może mnie wysłać na urlop, ponieważ nie ma pacjentów?

Pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy jedynie w dwóch przypadkach: gdy pracownik ma zaległy urlop (np: w 2020 r. wykorzystuje dni urlopu za 2019 r.) lub w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Po za wymienionymi okolicznościami, szef nie może skierować pracownika na urlop. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zgodnie z planem urlopowym ustalonym na początku roku, pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika

Witam. W mojej firmie został skrócony czas pracy z 8 mną 7 i na 6.5h, w zależności od zmiany. Te "niedogodziny", które nam się zdobią, a w przeciągu miesiąca będzie ich ponad 25 mamy odrabiać w postaci sobot, bo jak forma mówi, ma okres rozliczeniowy kwartalny i musi być zgodne z równoważnych czasem pracy. Czy to nie jest legalne? Czy pracodawca ma prawo narzucić nam odbiór niedogodzin, które powstały nie z naszej winy? Dodam, że inne firmy te godziny wzięły w swoje straty.. dziękuję za odpowiedź.

G
Gość

straciłem prace 12 marca 2020 roku jako pierwszy w gastronomi w której pracowałem/bezpowrotnie z powodu redukcji etatu przez koronowirusa...........na dzień dzisiejszy odzyskałam jóż książeczke sanepidowska i dostałęm tylko 500 zł wypłaty (zawsze racodawca dawł do ręki - nigdy na konto - i nie dostawałem pasków wypłatowych - i zawsze wypłaty sie nei zgadzały z stanem faktycznym). a dziś jak podeszłem tam by wydał mi zaświadczenie o dochodzie z ostatnich 3 miesięcy to on odmówił...................i zakazał mi przychodzenia - bo on to potraktuje jak nachodzenie przez byłego pracownika. Zgłosiłem sprawę do inspekcji pracy - bo najpierw przez rok pracowałem tam na czarno nim dostałem umowę zlecenie którą on z dnia na dzień zerwał..............jedyne wytłumaczenie koronowirus............chodziłęm tam 7 dni się prosić o jaką kol-wiek pracę / ale nie on mnie bezpowrotnie zwolnił............................ co mam robić bez tego zaświadczenia o dochodzie nie mogę starać się o pomoc z OPS u. a skoro 12 tego zostałem wywalony z pracy na zawsze ......to zostałem bez środków do życia.

G
Gość
27 marca, 13:23, Aaa:

Witam mój mąż pracuje ogólnie w Niemczech. Teraz siedzi na kwaratannie. I utracił zlecenia ( ma założoną swoją firmę budowlana). Jak uzyskać dochód na przeżycie?

"Dochód na przeżycie"? To po to pracuje dla Niemca za euro i nie macie na przeżycie w Polsce na najbliższe miesiące????!! żaaal. A żona pewnie siedzi bez pracy i "zarabia" 500

A
Aaa

Witam mój mąż pracuje ogólnie w Niemczech. Teraz siedzi na kwaratannie. I utracił zlecenia ( ma założoną swoją firmę budowlana). Jak uzyskać dochód na przeżycie?

W
Wiesia

Co zrobić w takiej sytuacji jeśli pracuję w sklepie i przyjdzie do sklepu osoba która wróciła do Polski i ma teraz kwarantanne A nie przestrzega jej? Nie wiem czy ta osoba nie jest zarażona i mam się narażać? Czy pracownicy sklepu w takiej sytuacji też muszą mieć kwarantanne?

I
Igor

Witam, czy właściciel firmy produkującej i montujący meble na wymiar może odmówić montażu mebli w kuchni przez epidemię?

G
Gość

Dzień dobry, czy mogę ze znajomym cieślą dokończyć kłaść blachę na dachu na własnej działce? 2 osoby bez kontaktu z żadną inną osobą.

J
Jacek

Dobry wieczór

Mam takie pytanie do naszej władzy

Jeżeli wybory się odbędą i wybierzemy sie z rodziną głosować i zarazimy się koronawirusem i umrę Ja czy ktoś z moich bliskich kogo pociągnąć do odpowiedzialności prawnych za tą sytuację może trzeba tych ludzi uświadomić!!!!!!!

I
Iwona

Dzień dobry jestem kucharka w szkole która jest teraz nieczynna .Do tej pory pracowaliśmy od dziś jesteśmy w gotowości do pracy i chodzimy co dwa dni do pracy po dwie osoby czy jest jakiś przepis aby dostaliśmy zapłatę za pracę proszę o odpowiedź

G
Gość

Zaległy urlop. Tu jest drobny błąd. Powinno być: Pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy jedynie w dwóch przypadkach: gdy pracownik ma zaległy urlop nie wykorzystany do końca września roku następnego (np: w 2020 r. wykorzystuje dni urlopu za 2018 r.).....

A
Artur

Praca w sektorze budowlanym, czy dojazdy na budowe łącznie w czwórke w jednym samochodzie firmowym jest dozwolone?

S
Sylwia

Witam czy szpital moze odmowic mi ktg .Mam cukrzyce ciazowa i nadcisnienie a jestem 38 tygodniu w ciazy .poradnie pozamykane ginekologiczne i odmówili zrobienia ktg.

G
Gość

pracuje na umowe zlecenie odprowadzam dobrowolne skladki na niewiadomo jak dlugo jestesmy wstrzymani z pracy czy moge sie starac o jakies pieniadze bo jak to potrwa tyle co zapowiadaja nie dlugo nie bede mial z czego zyc i gdzie powinnem sie ztym zwrucic

X
Xyz

Witam. Jestem uczniem i chciałbym podczas obecnej sytuacji iść do pracy, czy nie zostanę za to ukarany?

G
Gościnna

Moje pytanie dotyczy obostrzeń, gdzie możliwy jest m. in. przejazd do pracy. Jestem w trakcie odbywania stażu, który według litery prawa tą pracą nie jest. Stąd moje pytanie, czy powinnam w dniu jutrzejszym udawać się do miejsca odbywania stażu?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu