Koronawirus a praca. Pytania od czytelników i odpowiedzi ekspertów [30.03.2020 r.]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym będziemy starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu.

Pracuję w galerii handlowej i posiadam umowę o pracę. Od 16 do 31 pracodawca wysłał nas na zaległe urlopy, lecz teraz sugerują by wykorzystać urlop wypoczynkowy lub pójść na l4. Jeśli nie to każe nam przyjść do pracy i wykonywać prace magazynowe choć sklepy są zamknięte z decyzji rządu. Czy pracodawca ma takie prawo? Czy mogę odmówić przyjścia do pracy?

Pracodawca ma prawo skierować pracownika do innych prac, zwłaszcza jeśli zachodzą szczególne powody (tutaj zamknięcie sklepu). Nieprzyjście do pracy pomimo polecenia pracodawcy, mogłoby by podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.


Pytanie nr 364

jestem zatrudniona w firmie na cały etat (na czas nieokreślony). Szef kazał wybrać nam zaległe urlopy do końca marca-tak tez zrobiłam. Teraz każe podpisać aneksy na zmniejszenie etatu do 1/8, czy ma takie prawo?

Pracodawca ma prawo skierować na zaległy urlop oraz zaproponować aneks do umowy. Nie może jednak kazać tego zrobić, tutaj decyzja należy do pracownika.


Pytanie nr 363

W mojej firmie pracodawca ogłosił ze redukuje etat na 1/2 lub możemy się zwolnic jak się nie zgodzimy. odmówił udzielenie urlopu. chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli większość osób podpisze 1/2 etatu a ja wezmę wypowiedzenie czy mam płatne ze tyle godzin ile przepracowałem czyli 1/2 ( bo tyle firma będzie otwierana) czy normalnie 100%.

Rozliczenie dotychczasowych godzin musi się odbyć na starych zasadach. Będzie Pan miał płatne 100% za wykonane godziny. Szef może nie zgodzić się na urlop, ma do tego prawo.


Pytanie nr 362

Moja żona jest w 4 miesiącu ciąży, mamy 2-letnie dziecko, które aktualnie jest chore. Nie mamy kogo wziąć do opieki, babcie są w podeszłym wieku. Żona jest zatrudniona lecz z powodu ciąży jest na L4 , gdyż nie może wykonywać swojej pracy. Ja jestem zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. Czy mogę z powodu choroby dziecka dać pracodawcy pismo o 2 tygodniową opiekę nad chorym dzieckiem?

Zasiłek na chore dziecko wystawia lekarze (tzw. L4 na dziecko). Jest Pan uprawniony do otrzymania świadczenia.


Pytanie nr 361

Wypowiedziałam Umowę o pracę w połowie lutego i okres wypowiedzenia kończy się 31.03.2020. Pracowałem na wypowiedzeniu ale nie mogłem dogadać się z szefem. Teraźniejszej sytuacji nie dało się przewidzieć. Mam 2 dzieci z racji tego iż przedszkole jest zamknięte złożyłem do firmy 23.03 oświadczenie sprawowania opieki, które ma trwać do 09.04. Mam pytanie czy świadczenie opiekuńcze będzie obowiązywać po ustaniu umowy o pracę czy przepada?

Świadczenie przysługuje tylko do momentu kiedy trwa stosunek pracy. Po zakończeniu umowy, traci Pan prawo do zasiłku.


Pytanie nr 360

Mam umowę na czas nieokreślony pełny etat. W związku z sytuacją koronawirusa pracodawca wyszedł z propozycją zmiany umowy na 1/2 etatu z utrzymaniem miejsca pracy (właściwie narzucił). Pracodawca zatrudnia tylko 2 osoby. W przeciwnym razie jeśli się nie zgodzę rozwiązanie umowy. Pytanie: Czy korzystne byłoby dla mnie pójście na L4 aby ominąć zmianę umowy? I co dalej? Czy nawet jeśli pójdę na L4 to pracodawca może wyjść z propozycją (narzuceniem) zmiany umowy? I co wtedy z moim wynagrodzeniem? I czy w ogóle można tak zmienić umowę?

Jeśli pójdzie Pani na l4, to w tym czasie szef nie może zmienić umowy. Ale skoro już podjął decyzję, to zapewne zrobi to po Pani powrocie lub też Panią zwolni.


Pytanie nr 359

Jestem pracownikiem ochrony w hotelu, który w chwili obecnej ze względu na sytuację związaną z koronawirusem pozostaje zamkniętym. Pracownicy mają płatne tzw. postojowe w wysokości 60% stawki wyliczanej na podstawie indywidualnych umów. Ja jak i moi koledzy w związku ze specyfiką pełnionych obowiązków tak na dobrą sprawę jesteśmy jedynymi osobami w firmie pracującymi w pełnym wymiarze godzin. Czy pracodawca ma prawo obniżyć i nam pensje do 60% ich wymiaru skoro nadal wykonujemy swoje obowiązki?

Postojowe płatne jest 100%. 60% dotyczy pracy na akord lub prowizję. Pracodawca nie ma prawa zmienić wymiaru czasu pracy bez zgody pracownika.


Pytanie nr 358

Mąż pracuje jako inżynier, ma stała pensje miesięczna, zatrudniony na umowę o pracę, na czas nieokreślony. Jego firma w obawie przed spadkiem obrotów dala pracownikom aneksy obniżające wynagrodzenie. Mojemu mężowi obniżono o 30%. Aneks nie ma jakiegoś konkretnego terminu obowiązywania. Czy jest to zgodne z prawem? Firma będzie normalnie działała, ciężko stwierdzić z powodu obecnej sytuacji będzie miała gorsze obroty (branża stoczniowa). Czy taki aneks jest zgodny z prawem i czy może nie mieć ograniczenia czasowego?

Aneks jest zgodny z prawem, jeśli mąż dobrowolnie podpisał dokument. Jeśli na aneksie nie było daty końcowej, uznaje się że warunki zostały przejęte na stałe.


Pytanie nr 357

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w dwóch firmach. Z uwagi na charakter poszczególnych zakładów pracy i mój zakres obowiązków z jednej pracy otrzymałam polecenie pracy zdalnej ale druga firma wymaga ode mnie obecności w miejscu pracy. Mam jedno dziecko do lat 8. Czy mogę otrzymać złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy tylko w jednej firmie, natomiast w drugiej świadczyć pracę zdalną?

Każdy stosunek pracy czy zlecenie jest odrębnym tytułem do ubezpieczenia chorobowego z którego wypłacany jest zasiłek.
W związku z tym jeśli godziny pracy nie kolidują z opieką, może Pani jednocześnie pobierać zasiłek i wykonywać inną pracę.


Pytanie nr 356

Czy osoby zatrudnione na umowa o prace 1/2 etatu /1 300 dostają wynagrodzenie 100% czy postojowe 60 % ?

Postojowe zgodne z art. 81 KP jest płatne 100%, jeśli w umowie zawarta jest stawka godzinowa lub miesięczna. Jeśli praca jest np: na akord lub prowizję, wtedy przysługuje 60%.


Pytanie nr 355

Czy jeśli kończy mi się umowa o pracę z dniem 30 marca 2020r a obecnie przebywam na zasiłku opiekuńczym (z powodu zamknięcia przedszkola do dnia 10 kwietnia), pracodawca może mi tej umowy nie przedłużyć?? Bądź przedłużyć na gorszych warunkach np. zmniejszyć etat?

Pracodawca nie ma obowiązku zaproponowania nowej umowy. Jeśli jednak przedstawi propozycję nowej, może być ona na dowolnych warunkach.


Pytanie nr 354

Jestem zatrudniony na umowę o prace (czas nieokreślony). Mam blisko 50 dni zaległego urlopu. Czy pracodawca może mi odmówić takiego zaległego urlopu i skierować mnie na tzw. postojowe? (pytam wyłącznie o urlop zaległy).

Może to zrobić. Pracodawca ma prawo przesunąć termin urlopu, nawet zaplanowanego.


Pytanie nr 353

Pracuje w sieciówce odzieżowej w galerii handlowej na pełen etat i umowę o pracę. W związku z zaistniałą sytuacją, która obecnie panuje, pracodawca zmusił mnie do wzięcia urlopu wypoczynkowego. Przedstawili trzy propozycje z pośród których jako pracownik miałam wybrać: wzięcie urlopu płatnego, chodzenie do pracy codziennie po 8 godzin lub obniżenie godzin na etacie. Powiedziano, że jeśli nie zgodzę się na żadną z tych opcji dostanę urlop bezpłatny, a ja jako pracownik muszę być solidarna z tym co firma proponuje jeśli chce nawiązać dłuższą współpracę. Z obawy, że pozostanę bez wynagrodzenia zgodziłam się na urlop płatny. Czy w tym przypadku mogę żądać od pracodawcy anulowania urlopu?

Nie można anulować urlopu, który został wykorzystywany. Skoro dobrowolnie podpisała Pani wniosek (nawet jeśli tak zasugerował pracodawca) to jest to dla Pani wiążące. Jeśli urlop trwa, można zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o jego przerwanie, ale zgodę musi na to wyrazić pracodawca.


Pytanie nr 352

Mam pytanie: Co w sytuacji, gdy pracownik administracyjno-biurowy może wykonywać pracę zdalną (posiada laptopa, zapewnioną łączność z bazą danych w firmie, itp.) tymczasem pracodawca odmawia uzasadniając sprzeciwem innych pracowników, którzy nie mają możliwości pracy zdalnej.

Polecenie pracy zdalnej jest prawem, ale nie obowiązkiem pracodawcy. To pracodawca odpowiada za organizację pracy i on jedynie ma prawo decydować kto będzie, a kto nie , pracował zdalnie.


Pytanie nr 351

Pracuje w sklepie spożywczym od przeszło dziesięciu lat na umowie na czas nieokreślony i teraz pracodawca chce tę umowę zmienić na 1/2 etatu poprzez aneks do umowy (na początek na 180 dni) , ale nie wiadomo co będzie dalej. I teraz mam pytania: Czy powinnam na taką umowę się godzić po przepracowaniu tylu lat? Jakie to może mieć konsekwencje, jeżeli zgodzę się na wyżej wymienioną umowę na 1/2 etatu? Czy to ma wpływ na ciągłość w zatrudnieniu? I jak będzie wyglądała kwestia ubezpieczenia zdrowotnego? Czy poprzez zmianę umowy w dobie pandemii pracodawca może mnie zwolnić i czy zmienia się bardzo mój status prawny jako pracownika?

Aneks będzie miał wpływ jedynie na czas pracy oraz wynagrodzenie. Nie musi się Pani zgadzać na podpisanie aneksu, ale nie można być pewnym czy pracodawca będzie się mścił i za kilka dni/tygodni wręczy wypowiedzenie.


Pytanie nr 350

Pracuję na umowie na czas nieokreślony, pełny etat. W styczniu złożyłam wypowiedzenie z zachowaniem 3 miesięcznego okresu a więc umowa wygasa mi ostatniego kwietnia. Obecnie przebywam na opiece nad dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola. W sobotę pracodawca wysłał mi pismo, że z powodu pandemii w Polsce musi zmniejszyć wszystkim etaty i porozumienie zmieniające umowę o pracę, gdzie jest zmniejszony etat na 3/4 oraz wynagrodzenie. Napisał, że gdy sytuacja w Polsce się zmieni to wrócimy do wcześniejszych etatów, jednak ja już tam nie będę pracować. Jeśli tego nie podpiszę i nie odeślę czy pracodawca może dać mi wypowiedzenie w trybie natychmiastowym? lub co może zrobić w takiej sytuacji.

W czasie, kiedy pracownik przebywa na zasiłku opiekuńczym bądź zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie może zmienić warunków zatrudnienia. Nie jest zobowiązana do podpisywania czegokolwiek i zgodnie z prawem nie grożą Pani żadne konsekwencje w związku z odmową. Pracodawca nie może również skrócić okresu wypowiedzenia, za wyjątkiem ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (tzw. dyscyplinarki).


Pytanie nr 349

Mam aktualnie opiekę na dziecko, firma za marzec płaci pracownikom 100% wynagrodzenia, ale w kwietniu ogłasza postojowe i zapewne skorzysta z pomocy państwa. Czy w czasie postojowego opieka na dziecko jest dalej aktualna i jak wygląda wtedy wynagrodzenie?

Nie można łączyć zasiłku z pobieraniem wynagrodzenia u tego samego pracodawcy.


Pytanie nr 348

Razem z mężem pracujemy w 1 firmie. Mąż pracuje na umowe o pracę, ja na umowe zlecenie. Dnia 03.03.2020r do 10.03.2020 zgłosilam sie na zasilek opiekunczy ze wzgledu na chore 3 letnie dzieko. po tym okresie(opiekunczym) nie wrocilam do pracy poniewaz szef dal mi wolne do konca tygodnia ze wzgledu na brak pracy, dnia 12.03.2020 zamkneli przedszkola. Firma została zamknieta na okres od 16.03.2020r- 31.03.2020 moj maz na okres zamkniecia firmy podpisal papier o urlop bezpłatny. czy w tej sytuacji moge zlozyc papiery o zasilek dla rodzica na czas zamkniecia przedszkola? Jesli tak to na jaki okres? czy mi ten zasilek nie przysluguje.

Nie może Pani występować o zasiłek, w związku z tym że mąż podpisał wniosek o urlop bezpłatny, a ten nie uprawnia do pobierania zasiłku.


Pytanie nr 347

Mam pytanie dotyczące opieki nad dzieckiem które nie uczęszcza jeszcze do żadnej placówki dotychczas opiekowała się nim babcia lecz nie wskazane jest zajmowanie się dziećmi osobom starszym (babcia choruje przewlekle) natomiast ja muszę chodzić do pracy czy w związku z tym mogę wnioskować o zasiłek opiekuńczy.

W takiej sytuacji przysługuje zasiłek opiekuńczy jedynie, gdy dziecko byłoby chore.


Pytanie nr 346

Pracuje jako kierowca na cały etat w związku z wynikłą sytuacją ekonomiczną szef daje do podpisania umowę na pół etatu jeśli się jej nie podpisze daje wypowiedzenie umowy . Czy ma takie prawo ?

Pracodawca ma prawo zaproponować aneks do umowy, ma również prawo zwolnić pracownika jeśli zachodzą ku temu rzeczywiste powody (np: słabe wyniki finansowe).


Pytanie nr 345

Przekroczyłam granice niemiecko-polską, na której oddałam kartę lokalizacyjną. Pracodawcę poinformowałam drogą elektroniczną o odbywaniu kwarantanny i niemożności pojawienia się w pracy 30.03.2020. Jaki dokument muszę dać pracodawcy o odbywaniu się kwarantanny po przekroczeniu granicy?

Po zakończeniu kwarantanny pracownik musi złożyć w przeciągu 3 dni specjalne oświadczenie do pracodawcy. Wzór dostępny jest na stronach rządowych i ministerstw.


Pytanie nr 344

Przyszłam do pracy jestem delikatnie przeziębiona Mój pracodawca powiedział żebym poszła do domu i do lekarza wzięła zwolnienie i się wykurowała. Po telefonicznej konsultacji z lekarzem stwierdził ze antybiotyk nie jest potrzebny a zwolnienia nie wypisze bo nie mam objawów koronawirusa. Co mam zrobić?

Najlepiej skontaktować się z pracodawcą i wyjaśnić sytuacje. Może Pani wypisać urlop lub poprosić szefa o płatne wolne.


Pytanie nr 343

Moja żona jest w 4 miesiącu ciąży, mamy 2-letnie dziecko, które aktualnie jest chore. Nie mamy kogo wziąć do opieki, babcie są w podeszłym wieku. Żona jest zatrudniona lecz z powodu ciąży jest na L4 , gdyż nie może wykonywać swojej pracy. Ja jestem zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. Czy mogę z powodu choroby dziecka dać pracodawcy pismo o 2 tygodniową opiekę nad chorym dzieckiem?

Zasiłek na chore dziecko wystawia lekarze (tzw. L4 na dziecko). Jest Pan uprawniony do otrzymania świadczenia.


Pytanie nr 342

Pracodawca odsyła jednego pracownika do pracy zdalnej, pozostałe osoby pracują na dotychczasowych zasadach - codziennie dojeżdżając do pracy. Pracownik oddelegowany do pracy zdalnej zachowuje pełne wynagrodzenie, podobnie jak reszta załogi.
Pytanie - Czy pracodawca ma prawo tak postąpić, nadmienię, że reszta załogi w tej sytuacji tez chciałaby skorzystać z możliwości pracy zdalnej.

Pracodawca odpowiada za organizację pracy. Ma prawo decydować, kto będzie pracował zdalne, a kto stacjonarnie.


Pytanie nr 341

Jestem zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreślony od 1 lutego 2020 i jest to już 3 umowa u tego pracodawcy. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim. Dowiedziałem się ze pracodawca będzie chciał zmienić warunki zatrudnienia. Czyli pewnie będzie wchodził w grę jakiś aneks do umowy. I wiem tez ze pracodawca będzie oczekiwał żebym się stawił aby ten aneks podpisać. Czy będąc na zwolnieniu lekarskim pracodawca może zmienić warunki zatrudnienia, albo zwolnic pracownika w obecnie panującej pandemii?

Pracodawca nie może zmienić warunków umowy, kiedy pracownik przebywa na L4. Szef nie powinien się w tym czasie kontaktować z pracownikiem.


Pytanie nr 340

W związku z zaistniałą sytuacją koronawirusa, będę zmuszony ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z nowo powstałej ustawy. Chciałbym się dowiedzieć jak zostanie naliczony zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy liczony jest tak jak zwolnienie lekarskie, tj. 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy.


Pytanie nr 339

Wypowiedziałam Umowę o pracę w połowie lutego i okres wypowiedzenia kończy się 31.03.2020. Pracowałem na wypowiedzeniu ale nie mogłem dogadać się z szefem. Teraźniejszej sytuacji nie dało się przewidzieć. Mam 2 dzieci z racji tego iż przedszkole jest zamknięte złożyłem do firmy 23.03 oświadczenie sprawowania opieki, które ma trwać do 09.04. Mam pytanie czy świadczenie opiekuńcze będzie obowiązywać po ustaniu umowy o pracę czy przepada?

Świadczenie przysługuje tylko do momentu kiedy trwa stosunek pracy. Po zakończeniu umowy, traci Pan prawo do zasiłku.


Pytanie nr 338

Z dniem 31.03.2020 kończy mi się umowa o pracę. Na chwile obecną pracuje zdalnie i opiekuje się dwójka dzieci w wieku przedszkolnym. Dziś pracodawca zapytał mnie na jaką kwotę redukcji pensji mogę się zgodzić w związku z obecną sytuacją. Bo jego zdaniem nie pracuję przez 8h dziennie i powinnam sumiennie przedstawić ilość godzin pracy w tygodniu. Chce mi przedłużyć umowę, ale na innych warunkach. Moja obecna pensja to 2600 netto. Czy może wymagać ode mnie podania ilości godzin pracy jaką wykonuję? Czy może mi przedłużyć umowę na gorszych warunkach.

Nowa umowa, to nowe warunki. Wszystko może być tam ustalone, a pracodawca nie jest niczym zobligowany. Pani decyzja, czy dogada się z pracodawcą i zachowa pracę, czy będzie domagać się pełnej pensji za marzec, bez szans na dalszą pracę.


Pytanie nr 337

Jestem zatrudniona na okres próbny, firma jest zamknięta, obecnie jestem na L4. Dostaje wiadomości od pracodawcy że firma jest niewypłacalna i nie wiadomo czy otrzymam wynagrodzenie za miesiąc marzec, sugeruje się pracownikom by poszli na l4. Moje pytanie czy pracodawca może nie wypłacić pensji?

Pracodawca nie ma prawa nie wypłacać pensji. Tak mówią przepisy, ale prawo to jedno, a życie swoje. Jeśli doszłoby do upadłości, wtedy pozostaje pozew do sądu pracy.


Pytanie nr 336

Dziś zamknęli moja firmę na dwa tygodnie, w środę wypisałem urlop, a w weekend się rozchorowałem. Moje pytanie czy idąc teraz do lekarza i przedstawiając chorobowe zostanie ono uwzględnione?

Zwolnienie lekarskie z automatu przerywa urlop wypoczynkowy. Taką informację drogą elektroniczną otrzymuje również pracodawca. Urlop będzie można wykorzystać w późniejszym terminie.


Pytanie nr 335

Jestem obecnie na zasiłku opiekuńczym na dziecko do lat 8, pracuje w domu opieki społecznej jako praczka , i moje pytanie dotyczy tego ,czy pracodawca może mnie ściągnąć do pracy , dodam że nie mam z kim zostawić dziecka ,mój mąż pracuje.

Pracodawca nie może ściągać do pracy osoby, która przebywa na zasiłku opiekuńczym.


Pytanie nr 334

Obecnie pracodawca żąda pełnienia dyżurów w siedzibie firmy. Nadmieniam , że wcześniej , aby pracować w siedzibie należało wystosować prośbę o taką możliwość (podpis świadomości o zagrożeniu). Czy obecnie pracodawca może zażądać pełnienia takiego dyżuru

Pracodawca ma prawo zwolnić z polecenia wykonywania pracy zdalnej i w każdej chwili ponownie wysłać pracownika do domu.


Pytanie nr 333

Przebywam na zwolnieniu lekarskim.Planuję jeszcze wybrać zaległy urlop. Czy pracodawca może mi jeszcze zmienić warunki płacy/obniżyć/,bądź obniżyć pensum godzin?

W czasie urlopu (bądź L4) pracodawca nie może zmienić warunków zatrudnienia. Taka zmiana wymaga ponadto zgody pracownika.


Pytanie nr 332

Wzięłam opiekę na dziecko 14 teraz z powodu że nie chodzi do przedszkola chce ją przedłużyć o kolejne 14 dni jestem zatrudniona na umowę o pracę dziecko ma 3 lata kto za to zapłaci czy dalej ZUS ?

Za zasiłek opiekuńczy płaci ZUS.


Pytanie nr 331

Jestem nauczycielką w gotowości do pracy, także jestem w kontakcie z rodzicami i dziećmi w godzinach swojej pracy. Tym samym nie mogę sprawować opieki nad swoją 3 dzieci. Wiem, że mąż może wziąć opiekę "rządową". Co w przypadku jeśli w trakcie trwania opieki zakład ogłosi postój? Czy mąż musi przejść na postojowe czy może kontynuować opiekę zgodnie z wcześniejszą deklaracja?

W momencie przejścia na postojowe (zachowanie prawa do wynagrodzenia), mąż traci prawo do zasiłku.


Pytanie nr 330

Od 2 tyg. siedzę w domu, gdyż szef tak ustalił, czy wykorzystywałem urlop?? Czy byłem na tzw postojowym?

Aby wykorzystać urlop wypoczynkowy lub bezpłatny, trzeba wypisać wniosek. Skoro odesłanie do domu było decyzją szefa, to przysługuje postojowe płatne 100%.


Pytanie nr 329

Dziś zamknęli moja firmę na dwa tygodnie w środę wypisałem urlop a na weekendzie się rozchorowałem moje pytanie czy idąc teraz do lekarza i przedstawiając chorobowe zostanie ono uwzględnione??

Zwolnienie lekarskie z automatu przerywa urlop wypoczynkowy. Taką informację drogą elektroniczną otrzymuje również pracodawca.


Pytanie nr 328

Jestem obecnie na zasiłku opiekuńczym na dziecko do lat 8, pracuje w domu opieki społecznej jako praczka , i moje pytanie dotyczy tego ,czy pracodawca może mnie ściągnąć do pracy , dodam że nie mam z kim zostawić dziecka ,mój mąż pracuje.

Pracodawca nie może wymuszać powrotu do pracy osoby, która przebywa na zasiłku opiekuńczym.


Pytanie nr 327

Witam,w lipcu 2020 wybieram się na emeryturę.Obecnie - od dzisiaj- przebywam na zwolnieniu lekarskim.Planuję jeszcze wybrać zaległy urlop. Czy pracodawca może mi jeszcze zmienić warunki płacy/obniżyć/,bądź obniżyć pensum godzin?

W czasie urlopu (bądź L4) pracodawca nie może zmienić warunków zatrudnienia. Taka zmiana wymaga ponadto zgody pracownika.


Pytanie nr 326

Wzięłam opiekę na dziecko 14 teraz z powodu że nie chodzi do przedszkola chce ją przedłużyć o kolejne 14 dni jestem zatrudniona na umowę o pracę dziecko ma 3 lata kto za to zapłaci czy dalej ZUS ? I jaki wniosek złożyć

Za zasiłek opiekuńczy płaci ZUS. Należy złożyć u pracodawcy taki sam wniosek co poprzednio.


Pytanie nr 325

27.03.2020 przekroczyłam granice niemiecko-polską, na której oddałam kartę lokalizacyjną. Pracodawcę poinformowałam drogą elektroniczną o odbywaniu kwarantanny i niemożności pojawienia się w pracy 30.03.2020. Jaki dokument muszę dać pracodawcy o odbywaniu się kwarantanny po przekroczeniu granicy?

Po zakończeniu kwarantanny pracownik musi złożyć w przeciągu 3 dni specjalne oświadczenie do pracodawcy. Wzór dostępny jest na stronach rządowych i ministerstw.


Pytanie nr 324

Pracuję w restauracji jako kelner. Od 13 marca jest zamknięty lokal, mam umowę na czas nieokreślony i kartę pobytu. Mam pytanie jak będzie z wypłatami dla pracowników za miesiąc marzec ? Czy ma prawo pracodawca zapłacić tylko za dni robocze (do 13 marca) ? Czy możemy liczyć na całą wypłatę ? Jak ogólnie to ma być??? Czy jest na tą chwilę jest program pomocy od państwa , mamy coś wypełniać(na przykład na pomoc 2000zl)?

Jeżeli w umowie zapisana jest stawka miesięczna, to pracodawca musi wypłacić dokładnie taką kwotę. Jeśli jest stawka godzinowa, to na podstawie przepracowanych godzin, jednakże nie mniej niż płaca minimalna. O dofinansowanie na pensje pracowników będą mogli się starać pracodawcy.


Pytanie nr 323

Kończy mi właśnie się umowa zlecenie Już wiem że pracodawca nie przedłuży umowy. Do kogo się zwrócić o to pomoc rządową ? Czy takowa będzie mi przysługiwała?

Zakończenie umowy nie jest tożsame ze zwolnieniem. Koniec współpracy wynika z warunków, na jakie umówiły się wcześniej strony.


Pytanie nr 322

Chciałam zapytać czy pracownikowi który jest zatrudniony przez agencje pracy tymczasowej na podstawie umowy o prace należy się wynagrodzenie za czas przestoju w firmie? Czy jedynie pracownikom pracującym bezpośrednio pod firma należy się takie wynagrodzenie? Co zrobić w wypadku gdy agencja nie będzie chciała wypłacić wynagrodzenia za ten czas?

Wynagrodzenie postojowe wynika z przepisów Kodeksu pracy (art. 81). W związku z tym każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, jest uprawniona do postojowego. Jeżeli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia (również postojowego) pracownik powinien złożyć doniesienie do Inspekcji Pracy lub pozew do Sądu Pracy.


Pytanie nr 321

Czy jeśli dzieci są w wieku 3 i 5 lat, a nie uczęszczają do przedszkola a na co dzień sprawowała opiekę nad nimi babcia nie będąca z nami na jednym gospodarstwie domowym . A przez zaistniałą sytuację odmówiła sprawowania opieki . Czy należy się opieka ?

Niestety, ale zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Świadczenie przysługuje tym rodzicom, których dzieci chodziły do placówek, które zostały zamknięte tymczasowo.


Pytanie nr 320

Czy podczas przebywania na zasiłku opiekuńczym (dziecko do lat 8) , pracodawca może wręczyć wypowiedzenie lub aneks do umowy?

Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia umowy, ani próbować zmienić warunki zatrudnienia, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, zasiłku opiekuńczym czy urlopie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pracodawca powiadomił mnie (17 kwietnia), że od 1 kwietnia moja umowa została zmieniona z pelnego etatu na 4/5, co więcej nie jest konieczny do tego żaden aneks do umowy oraz w takim razie mamy uwierzyc "na słowo", że potrwa to tylko do końca czerwca i po tym okresie nasze umowy zostaną znowu przywrócone do stanu pierwotnego tj pełnego etatu. Czy pracodawca może coś takiego w ogóle zrobić?

K
Karolina91

Witam, pracodawca chce mi skrócić dzień pracy do 6h lecz będzie płacić normalnie. Gdy sytuacja się uspokoi będzie chciał żebym pracowała nadgodziny bez dodatkowych pieniędzy do momentu aż odrobię te godziny. Czy muszę się na to zgodzić ?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu