List motywacyjny dla kandydata do pracy. Jak napisać idealny list motywacyjny? Wzory i przykłady listu motywacyjnego

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
List motywacyjny najlepiej napisać na brudno na kartce, a dopiero potem przepisać na komputer.
List motywacyjny najlepiej napisać na brudno na kartce, a dopiero potem przepisać na komputer. Hagar Lotte Geyer / pixabay.com
List motywacyjny wysyłany jest zazwyczaj w parze z curriculum vitae. CV dotyczy przeszłości i ma zapoznać potencjalnego pracodawcę z dotychczasowymi osiągnięciami kandydata. List motywacyjny odnosi się natomiast do przyszłości. Ma przekonać pracodawcę do zatrudnienia autora listu motywacyjnego.

CV i list motywacyjny występują w parze. O ile w tym pierwszym wiadomo, że powinny znaleźć się takie informacje, jak dane personalne kandydata do pracy, jego wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i umiejętności, o tyle list motywacyjny – z pozoru łatwiejszy do napisania – niekiedy sprawia większą trudność.

List motywacyjny to drugi, zaraz po CV, dokument aplikacyjny, który wpadnie w ręce potencjalnemu pracodawcy czy rekruterowi, dlatego też musi być odpowiednio przygotowany.

Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny do pracy to przekonywanie pracodawcy do wyboru konkretnego kandydata na dane stanowisko. Ten dokument aplikacyjny musi jednak posiadać odpowiednią konstrukcję. W Internecie można z łatwością znaleźć wzory i szablony listów motywacyjnych, również te dotyczące konkretnych zawodów czy stanowisk.

CV gotowe do wysłania? Stop. Warto przeczytać je jeszcze raz i sprawdzić, czy przypadkiem nie sabotujemy własnych działań. Czasem, zupełnie nieświadomie, wpisujemy w CV sformułowania lub informacje, które osłabiają naszą aplikację. Sprawiają, że dla rekrutujących stajemy się niewiarygodni.

8 rzeczy, które wzbudzą podejrzenia w twoim CV. Niektóre sfo...

Co powinien zawierać list motywacyjny

Każdy list motywacyjny ma cechy wspólne. Główne elementy listu motywacyjnego to:

  • dane kontaktowe kandydata oraz dane firmy (pracodawcy), w której kandydat stara się o pracę,
  • data (dzień, w którym list motywacyjny jest pisany) i miejscowość (nie miasto, w którym mieści się siedziba firmy, ale miejscowość zamieszkania kandydata),
  • zwrot grzecznościowy (np. „Szanowna Pani”, „Szanowny Panie” lub, jeśli nie wiadomo, czy to kobieta, czy mężczyzna przeczytają ten list, „Szanowni Państwo”),
  • wstęp - jeżeli kandydat odpowiada na ogłoszenie, powinien odnieść się do ogłoszenia oraz podać miejsce jego publikacji, przykładowo: „dotyczy ogłoszenia w sprawie pracy dla … (tutaj należy podać zawód/stanowisko, na jakie się aplikuje), które zostało opublikowane w „Gazecie Pomorskiej” w dn. … (tutaj podać datę),
  • część główna – kandydat wymienia swoje walory pod kątem tych, które przydadzą mu się w nowej pracy, a więc m.in. pracowitość, punktualność, rzetelność, skrupulatność, dyspozycyjność, lojalność,
  • zakończenie – podziękowanie czytającemu za uwagę, wyrażenie nadziei na rychły kontakt ze strony pracodawcy,
  • zwrot grzecznościowy, np. „Z wyrazami szacunku” albo „Z poważaniem”,
  • własnoręczny czytelny podpis (imię i nazwisko) – jeśli kandydat wysyła dokumenty aplikacyjne za pośrednictwem poczty elektronicznej, to dopuszczalny jest podpis nie własnoręczny, ale napisany na komputerze; w takim przypadku warto z kolei zastosować inną czcionkę i kursywę.

W liście motywacyjnym, na samym dole kartki, nie wstawiamy klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych kandydata, jeżeli ta klauzula pojawiła się w CV. Gdy z kolei CV jest na tyle bogate (np. 3-stronicowe), że klauzula się nie zmieściła, wtedy klauzulę można, niejako w drodze wyjątku, zamieścić w liście motywacyjnym.

Układ listu motywacyjnego – jak rozpocząć pisanie

Myli się ten, kto uważa, że im więcej stron liczą jego dokumenty aplikacyjne, tym większe szanse ma on na zdobycie zatrudnienia. Idealny list motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie, ponieważ długie listy zniechęcają rekrutera do ich przeczytania. Przyjmuje się, że list motywacyjny zajmuje około 75 procent powierzchni strony.

Najczęściej używana czcionka to Times New Roman, rozmiar 12, chociaż to nie jest regułą. Należy pamiętać o wyrównaniu tekstu jednocześnie do prawej i lewej krawędzi kartki (tak, jak jest to w książkach).

Warto przeczytać:

Trzeba pamiętać o akapitach: w liście motywacyjnym powinny znaleźć się 3-4 akapity, natomiast każdy z nich będzie niejako osobną częścią. Pierwszy akapit będzie stanowił wprowadzenie (wstęp) – wystarczy nawet jedno zdanie, dotyczące stanowiska, na jakie się aplikuje; drugi i trzeci (one będą najdłuższe) to rozwinięcie, czyli wskazanie zalet kandydata, które mają przekonać pracodawcę do wyboru tej kandydatury. Ostatni akapit będzie kończył list motywacyjny. Znajdzie się tutaj choćby podziękowanie za poświęcony czas i uwagę, można też zasugerować pracodawcy spotkanie.

Czym różni się list motywacyjny od CV

Podstawowy błąd, którego dopuszcza się wielu kandydatów, przygotowujących dokumenty aplikacyjne, to powielanie informacji zawartych w CV i liście motywacyjnym. Tymczasem list motywacyjny ma pełnić rolę dopełnienia tego, co autor przedstawił już w curriculum vitae. Pewne informacje, jak dane personalne, stanowisko, na jakie aplikuje kandydat w obu dokumentach się powtórzą, lecz list motywacyjny nie może być opisem tego, co zostało przedstawione w CV.

Pierwszym kontaktem z pracodawcą są zwykle dla kandydata dokumenty aplikacyjne, najczęściej CV. Dla wielu spośród poszukujących pracy jest to jednocześnie najtrudniejszy etap rekrutacji. Warto więc zawczasu zadbać, aby przedstawiający nas dokument podkreślał dopasowanie naszych doświadczeń i kompetencji do oczekiwań pracodawcy. Dobrym sposobem jest zamieszczenie w dokumencie tzw. success stories, czyli krótkiego, konkretnego opisu swoich największych sukcesów. I właśnie przez te „sukcesy” mogą pojawić się problemy.

Jak rekruter sprawdza informacje zawarte w CV. 11 rzeczy, kt...

CV przedstawia fakty, które można poprzeć świadectwami, dyplomami oraz innymi zaświadczeniami, zaś list motywacyjny wyraża to, co kandydat chce powiedzieć o sobie od serca.

W liście motywacyjnym można poszerzyć niektóre zagadnienia, o jakich jest mowa w CV, przykładowo: w skrócie opisać pewną kłopotliwą sytuację ze swojego poprzedniego miejsca zatrudnienia, która dzięki zaangażowaniu kandydata miała szczęśliwe zakończenie. Równie dobrze warto jest przedstawić kwalifikacje, kompetencje i umiejętności, które przydatne będą kandydatowi na jego nowym stanowisku pracy.

Wzory i szablony listów motywacyjnych

Tzw. gotowce, czyli wzory i szablony listów motywacyjnych stanowią ułatwienie dla kandydatów. Jest to ściąga dal osób, które nie mają większego pojęcia o tym, jak przygotować list motywacyjny. W sieci można znaleźć listy motywacyjne tzw. uniwersalne i dopasowane. W pierwszym przypadku treść listu jest niemal w całości kopiowana, podstawia się jedynie swoje dane oraz dane potencjalnego pracodawcy. Taki list można wysłać do każdej firmy ubiegając się praktycznie o każde stanowisko. To znaczy: niezależnie od tego, czy ta firma szuka pracownika fizycznego bez kwalifikacji, wykwalifikowanego pracownika czy też osoby na stanowisko kierownicze. Listy motywacyjne tzw. dopasowane to wzory i szablony dotyczące poszczególnych zawodów bądź stanowisk. Tutaj znowu wystarczy wpisać swoje dane.

Listy motywacyjne zaczerpnięte z Internetu, mogą jednak pokrzyżować plany osobie ubiegającej się o zatrudnienie. Rekruterzy znają na pamięć krążące po sieci gotowce. Jeśli więc na taki natrafią, notowania kandydata u nich spadną niemal do zera. Być może nawet od razu podziękują kandydatowi za udział w rekrutacji. To dlatego, że treść (czasem pełna literówek i błędów interpunkcyjnych) żywcem ściągnięta z Internetu nie dość, że nie świadczy dobrze o zaradności czy sprycie kandydata, to jeszcze przedstawia go w złym świetle. Rekruterzy czy potencjalny pracodawca uznają kandydata za osobę idącą na łatwiznę. Poza tym, kandydat podpisuje się swoim imieniem i nazwiskiem pod dokumentem, którego w rzeczywistości nie jest autorem.

5 oznak, które świadczą o nieprofesjonalnym CV. Sprawdź jaki...

List motywacyjny – czego unikać podczas pisania

List motywacyjny do pracy ma za zadanie przedstawić kandydata w jak najlepszym świetle. Nie oznacza natomiast, że ma być to list samouwielbienia i popadania w samozachwyt. Osoba starająca się o konkretne stanowisko nie może operować samymi przymiotnikami bez pokrycia. Kandydatowi nie wolno zatem w liście motywacyjnym przedstawiać się jako „miły, sympatyczny, uczynny” itp., ponieważ każdy tak może o sobie powiedzieć, zaś te cechy w oczach potencjalnego pracodawcy nie są najważniejsze na tak wczesnym etapie rekrutacji.

List motywacyjny – jak przekonać pracodawcę

Niektórzy rekruterzy twierdzą, iż część listów motywacyjnych przypomina podania pisane przez potrzebujących pomocy społecznej. W wielu listach motywacyjnych znajdują się prośby, a nawet błagania o przyjęcie do pracy. Zdarza się, że kandydat celowo wciela się w rolę sierotki Marysi i próbuje brać pracodawcę na litość, aby tylko ten dał mu pracę. Trzeba poczuć różnicę: pracodawca to nie pracownik socjalny ani działacz charytatywny. Jeśli kandydat będzie go błagał o pracę, on tym bardziej tej pracy mu nie powierzy, bo szuka osoby silnej, zdecydowanej, potrafiącej poradzić sobie w każdej sytuacji kadry, a nie ludzi, którzy kreują się na pokrzywdzonych – przez życie albo przez poprzednich pracodawców.

List motywacyjny – jak zwrócić uwagę rekrutera

Istnieją różne sposoby, aby rekruter czy potencjalny pracodawca zatrzymali się dłużej na danym liście motywacyjnym. Ich uwagę powinna zwrócić treść tego listu, ale sam wygląd podobnie może zapunktować. Niektórzy kandydaci drukują swoje listy motywacyjne na kolorowym (przeważnie pastelowym) papierze bądź na papierze z wytłoczonymi wzorami. Należy jednak dopasować się do potencjalnego pracodawcy: gdy np. kandydat ubiega się o pracę w banku, sądzie czy w urzędzie niekonwencjonalny różowy albo jasnoniebieski list motywacyjny nie będzie mile widziany. Co innego, gdy jest to choćby agencja reklamowa, biuro podróży albo firma konsultingowa. Inni kandydaci, zamiast czystego gładkiego papieru, używają papieru w linie albo w kratkę. Są i tacy, którzy list motywacyjny piszą odręcznie, prezentując sztukę kaligrafii – i nie wynika to wcale z tego, że nie posiadają komputera.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 listopada, 16:55, Kordon:

Dobre tyle, że na pracuj.pl mają szablon techniczny, w tej branży nawet nie wiem co trzeba było wpisać, na szczęście gdzieś ktoś o tym napisał, także wiecie, w ramach wdzięczności przekazuje to dalej

To są takie szablony? To jest płatne?

M
Marko

@30stka dokładnie 3 miesiące temu wysłałem maila do nich. Odzew był momentalny - od razu z konkretnym zakresem działania w five star CV i ceną. Opisałem swoją sytuację, odesłałem CV i po 24h odesłali gotowy materiał do aplikowania.

30stka

@Marko korzystałeś z magnusa tego warszawskiego? Napisz proszę coś więcej - jaki czas po zgłoszeniu się odezwali, który projekt wybrałeś? Pomogło?

M
Marko

Taki list to nie jest na pewno bułka z masłem i nie każdy musi też wiedzieć jak się do tego zabrać. Świat idzie w takim tempie do przodu, że nie ma się co dziwić, że nie nadążamy. I nie musimy. Przecież sa od tego specjaliści. Ludzie, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Przykładowo w magnusie w projekcie DIAMOND robią totalny przegląd aktualnej sytuacji kandydata. Weryfikują poprawność CV i pisza list motywacyjny. Mogą ogarnąć temat nawet w 24h jeśli sie komuś wybitnie spieszy

K
Kordon

Dobre tyle, że na pracuj.pl mają szablon techniczny, w tej branży nawet nie wiem co trzeba było wpisać, na szczęście gdzieś ktoś o tym napisał, także wiecie, w ramach wdzięczności przekazuje to dalej

J
June

Nie można pisać głupot, ale też trzeba mówić o sobie prawdę, bo przecież będziemy sprawdzeni. Ja zrobiłem swoje cv w kreatorze na pracuj.pl, a bardziej się przyłożyłem do listu motywacyjnego, bo to on ma się stanowczo wyróżniać. Pracę dostałem na stanowisku o które się ubiegałem od dawna, więc profit. Dobry artykuł.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu