Masz nieszczelne okno? To można zrobić, aby ciepło nie uciekało. Na co zwrócić uwagę przy wymianie okna?

Mikołaj Wójtowicz
Opracowanie:
Wybierając okna, będziemy mieć do czynienia ze współczynnikami przenikania ciepła. Stare modele to już przeżytek.
Wybierając okna, będziemy mieć do czynienia ze współczynnikami przenikania ciepła. Stare modele to już przeżytek. pixabay.com/webandi
Wymiana okien może sprawić, że zaoszczędzimy na ogrzewaniu budynku. Okna mają różny współczynnik przepuszczalności, czyli przenikania ciepła. Jeśli mamy plastikowe okna, warto zorientować się, ile mają lat. Na przepuszczalność ciepła wpływ ma gaz znajdujący się między szybami, a tego ubywa z czasem. Im niższy współczynnik Uw dla całego okna, tym na zewnątrz będzie się wydostawać mniej ciepła. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, myśląc o wymianie okien?

Współczynnik przenikania dla ciepła w oknie. Dlaczego to ma znaczenie?

Wybierając okna, będziemy mieć do czynienia ze współczynnikami przenikania ciepła dla:

  • całego okna (Uw),
  • ramy (Uf),
  • szyby (Ug).

Niesatysfakcjonujące parametry termiczne stanowią najczęstszy powód wymiany stolarki okiennej, co deklaruje nawet 2 na 3 klientów indywidualnych – wynika z raportu „Jak Polacy ogrzewają swoje domy i mieszkania oraz ile na to wydają? Podsumowanie sezonu grzewczego 2021/2022” przygotowanego przez Heat Decor na kwiecień 2022.

Wszystkie te czynniki przekładają się na wyższe rachunki z powodu utrat ciepła. Wskazują na to dane z „Kalkulatora Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej”, przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy (sierpień 2022).

– Szacuje się, że roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m2, w zależności od wykorzystywanego źródła ciepła, oscyluje w granicach od 2,3 tys. zł do nawet około 12,5 tys. zł. Nie dziwi w związku z tym fakt, że Polacy szukają w tym obszarze oszczędności, tym bardziej w obliczu rekordowo wysokich cen energii nadchodzącej zimy – mówi Mariusz Wojciechowski, główny technolog w Budvar.

Jak zauważa, istnieje wiele małych, codziennych kroków, których suma pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

– W dłuższej perspektywie warto zadbać przede wszystkim o termomodernizację budynku. Nie będzie to możliwe bez odpowiedniej stolarki okiennej, która pozwala zredukować straty ciepła nawet o 25%. Okna wzbogacone o trzecią uszczelkę stanowią jednostkowo większy wydatek, jednak zwrot z inwestycji następuje znacznie szybciej z uwagi na lepsze parametry termiczne w porównaniu do standardowych modeli – tłumaczy Wojciechowski.

Chcesz wymienić okna? Zwróć uwagę na energooszczędność i cenę

Konsumenci rozważający zakup nowej stolarki okiennej, przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej konkretnego modelu, najczęściej poszukują informacji o jego cenie i parametrach technicznych. Takie priorytety deklaruje odpowiednio 73 i 64 proc. nabywców wg raportu „Jak Polacy kupują okna?”, CAB, 2021.

Oznacza to, że Polacy chcą ograniczyć wydatki na okna podczas remontu lub budowy, jednocześnie mając świadomość, że odpowiedni dobór pozwoli zredukować koszty użytkowania nieruchomości.

– Funkcjonując na rynku od ponad 30 lat, możemy obserwować zmiany trendów i zachowań konsumenckich. Nie mam wątpliwości, że dziś nabywcy stolarki okiennej szukają w ofercie producentów okien kompromisu między energooszczędnością i odpowiednimi parametrami termicznymi a minimalistycznym designem oraz atrakcyjną ceną – podsumowuje technolog z Budvar.

Jak dodaje, okres rosnącej inflacji i kosztów utrzymania nieruchomości dodatkowo podkreślił konieczność zadbania o termomodernizację zamieszkiwanego budynku.

– Świadomość konsumentów w tym obszarze jest obecnie zdecydowanie większa niż jeszcze kilka lat temu, co wpływa na konsekwentny wzrost sprzedaży okien o grubszej zabudowie, z pakietem trzyszybowym oraz z 3 uszczelkami – przekonuje.

Zainteresowanie oknami gwarantującymi minimalne utraty ciepła jest podyktowane również zaostrzeniem przepisów prawa budowlanego, które określają maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla stolarki okiennej w nowo powstających budynkach.

Wybór optymalnych okien jest decyzją, która pozwoli długofalowo zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Taka decyzja znacząco zredukuje straty ciepła. Nie jest to jednak jedyne, co możemy zrobić, aby ograniczyć „uciekanie” ciepła na zewnątrz.

Warto zadbać o odpowiedni montaż. Okna energooszczędne lub do domów pasywnych montuje się zwykle w warstwie ocieplenia – jest to tzw. ciepły montaż. Śmiało można stwierdzić, że technika montażu jest równie ważna, co wybór odpowiednich okien – jedno bez drugiego nie przyniesie optymalnych rezultatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu