Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Jakie są ich wynagrodzenia? Ile osób w Polsce jest zatrudnionych w tych zawodach?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zarobki pielęgniarek i położnych
Zarobki pielęgniarek i położnych 123rf.com
Udostępnij:
Sytuacja zarobkowa pielęgniarek i położnych niebawem ma ulec zmianie. Planowana nowelizacja Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych podaje jasne kryteria i stawki dotyczące najniższego wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia, w tym dla pielęgniarek i położnych. Czy środowisko medyczne popiera nowe przepisy? Sprawdzamy, na jakiej wysokości średnie pensje można liczyć w zawodzie pielęgniarki i położnej w 2022 roku, ile wynoszą gwarantowane ustawą minimalne zarobki oraz jakie podwyżki są planowane.

Spis treści

Zarobki w ochronie zdrowia. Ile zarabiają pielęgniarki i położne?

Z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń, przeprowadzonego w styczniu 2022 przez Sedlak & Sedlak dla portalu wynagrodzenia.pl, wynika, że:

 • miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku pielęgniarki z kilkuletnim stażem pracy wynosi 4 990 PLN brutto;
 • co druga pielęgniarka otrzymuje pensję od 4 180 PLN do 5 820 PLN;
 • 25 proc. najgorzej wynagradzanych pielęgniarek zarabia poniżej 4 180 PLN brutto;
 • na zarobki powyżej 5 820 PLN brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych pielęgniarek.

Zarobki ochrony zdrowia reguluje Ustawa z dnia 8.06.2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2017, poz. 1473 z późn. zm.) Według jej zapisów dany podmiot leczniczy tj. pracodawca ustala wynagrodzenie dla pracowników, w tym pielęgniarek i położnych. Warto podkreślić, że ustawa narzuca sposób wyliczania stawek minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że pracodawca nie może zaoferować niższej płacy niż ustawowa.

Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych – stawki przed i po nowelizacji ustawy

Obecne minimalne stawki wynagrodzeń gwarantowane ustawą:

 • 5 477,52 zł brutto – dla pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa, położnej z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia;
 • 4 185,65 zł brutto – dla pielęgniarki lub położnej wymagającej wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarki lub położnej ze średnim wykształceniem i specjalizacją;
 • 3 772,25 zł brutto – dla pielęgniarki albo położnej wymagającej średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Stawki proponowane przez nowelizację ustawy:

 • 7 304,66 zł brutto – dla pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa, położnej z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia;
 • 5 775,78 zł brutto – dla pielęgniarki lub położnej wymagającej wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarki lub położnej ze średnim wykształceniem i specjalizacją;
 • 5 322,78 zł brutto – dla pielęgniarki albo położnej wymagającej średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych — okazja do docenienia trudnego i potrzebnego zawodu

Zakres obowiązków pielęgniarek dotyczy udzielania wielu świadczeń zdrowotnych z ich szerokiego wachlarza. Cytując definicje GUS: Wykonywanie zawodu pielęgniarki polega w szczególności na udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia. Za wykonywanie zawodu pielęgniarki uważa się również: nauczanie zawodu pielęgniarki, prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie pielęgniarstwa, kierowanie pracą zawodową pielęgniarek, zatrudnienie w domach pomocy społecznej oraz żłobkach i klubie dziecięcym.

12 maja celebrujemy także zawód położnych. Według Ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, położna wykonuje zawód medyczny, który polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami świadczeń zdrowotnych, a w szczególności: świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia w zakresie opieki nad kobietą, kobietą ciężarna, rodzącą, położnicą, noworodkiem.

Ta odpowiedzialna i ciężka praca położnych i pielęgniarek często pozostaje niezauważona lub niedoceniona. Trudno się nie zgodzić się tym, że praca osób będących w pierwszym kontakcie z pacjentem wymaga połączenia najlepszych ludzkich cech, a tym samym powinna być odpowiednio wynagradzana.

Wkrótce zmiany w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt nowelizacji ustawy o zmianie Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który trafił do konsultacji społecznych 1 kwietnia 2022. Przedstawia on m.in. stawki zasadniczego podstawowego wynagrodzenia dla wyodrębnionych 10 grup zawodowych, które mają wejść w życie 1 lipca 2022 r.

Nie wszyscy akceptują proponowane zmiany. Swoje stanowisko wyraziła między innymi Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) wraz z Ogólnopolskim Związkami Zawodowymi Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).

Jak podaje Gazeta Prawna, zarówno lekarze, jak i pielęgniarki komentują, że nowelizacja:

 • zawiera zbyt niskie współczynniki,
 • spłaszcza siatkę płac nieodzwierciedlającą różnic w kwalifikacjach,
 • nie zawiera informacji o żadnej wyodrębnionej puli pieniędzy na podwyżki.

Ile osób w Polsce pracuje w zawodzie pielęgniarki lub położnej?

Według danych NIPiP na dzień 31 grudnia 2021 roku zatrudnionych pielęgniarek/pielęgniarzy w Polsce było 234 117, a położnych/położników 28 899. Według statystyk GUS w Polsce na jedną pielęgniarka przypada ok. 127 pacjentów. (w 2020 roku było to mniej niż 80 pielęgniarek na 10 tys. mieszkańców).

W niektórych województwach na jedną pielęgniarkę przypada nawet 200 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie