Mniej opóźnień w płatnościach, ale dłuższe terminy. Co to oznacza dla polskich firm?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Zgodnie z wynikami badania Coface, w 2024 roku średnie opóźnienia w płatnościach wyniosły 46,2 dni.
Zgodnie z wynikami badania Coface, w 2024 roku średnie opóźnienia w płatnościach wyniosły 46,2 dni. ADRIAN WYKROTA/Polska Press
W 2024 roku polskie firmy lepiej radziły sobie z płaceniem na czas, a opóźnienia w regulowaniu faktur były krótsze niż rok wcześniej. Jednocześnie jednak przedsiębiorcy wydłużyli terminy płatności, dając swoim klientom więcej czasu na uregulowanie zobowiązań. Jak to wpłynęło na różne branże i co czeka polskie firmy w 2025 roku?

Spis treści

Dłuższe terminy na spłatę faktur

Polskie firmy najczęściej ustalają krótkie terminy płatności – aż 40% z nich wymaga zapłaty w ciągu 30 dni.

W porównaniu z naszym poprzednim badaniem płatności udział terminów nieprzekraczających 90 dni zmniejszył się i wyniósł 85,1% (rok wcześniej było to 89,7%). Mniej niż 1% firm oferowało terminy płatności przekraczające 6 miesięcy. Warto podkreślić, że średni termin płatności wydłużył się w 2024 roku o 3,8 dni. W 2023 wynosił on 42,4 dni, a w 2024 – 46,2 dni. Oczywiście czas ten jest zależny od branży – tłumaczy Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej.

Najkrótsze terminy płatności można spotkać w energetyce, gdzie ponad połowa firm (54%) wymaga zapłaty w ciągu 30 dni. Podobnie jest w branżach farmaceutycznej (50%) i odzieżowej (48%).

Najdłużej na pieniądze czekają firmy z branży transportowej – 30% płatności przekracza tam 90 dni. Podobna sytuacja panuje w motoryzacji (23%). Średnie terminy płatności w Polsce wahają się od 28 dni w energetyce do 62 dni w transporcie.

W których branżach opóźnienia płatności są największe?

Opóźnienia płatności w 2024 roku stały się powszechne w polskim biznesie. Aż 60,1% firm miało problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, podczas gdy rok wcześniej odsetek ten wynosił 49,3%. To wyraźny wzrost, który wskazuje na utrwalenie tej praktyki.

Największe opóźnienia odnotowano w branży transportowej, gdzie średni czas wynosił aż 61,6 dni, oraz w tekstylno-odzieżowej – 58,2 dni. Z kolei najkrótsze opóźnienia wystąpiły w energetyce, gdzie średnio wynosiły one 28,3 dni.

W transporcie sytuacja pogorszyła się najbardziej – opóźnienia wydłużyły się o 17,9 dni. Natomiast w branży metalurgicznej odnotowano znaczącą poprawę – opóźnienia skróciły się aż o 39 dni.

Firmy nie wierzą w szybką poprawę

Firmy biorące udział w badaniu Coface są zgodne, że w najbliższym czasie poziom zaległości płatniczych w Polsce raczej się nie zmieni. Aż 68% przedsiębiorstw uważa, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy sytuacja pozostanie stabilna.

Zdania pozostałych respondentów są podzielone – 25% spodziewa się wydłużenia opóźnień, a tylko 7% wierzy w ich skrócenie. Największe problemy przewiduje się wśród małych kontrahentów, gdzie aż 29% firm oczekuje wzrostu opóźnień.

Warto zauważyć, że rok 2024 przyniósł największy pesymizm wśród polskich przedsiębiorstw w całej historii badań Coface. Wszystkie sektory przewidują wzrost wartości przeterminowanych należności w nadchodzących miesiącach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu