Na koniec czerwca na tzw. nieświadczeniu pracy przebywało ok. 20 proc. pracowników PKP Cargo

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Na tzw. nieświadczeniu pracy w PKP Cargo przebywało ok. 20 proc. pracowników. Otrzymuję 60 proc. pensji
Na tzw. nieświadczeniu pracy w PKP Cargo przebywało ok. 20 proc. pracowników. Otrzymuję 60 proc. pensji Adam Jastrzębowski/Polska Press
W ostatnich miesiącach PKP Cargo, największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce, zmaga się z wyzwaniami, które mogą zaważyć na jego przyszłości. Firma, znana z oferowania kompleksowych usług logistycznych, znajduje się w kluczowym momencie, który może zadecydować o jej dalszym funkcjonowaniu. Aktualnie część pracowników znajduje się na nieświadczeniu pracy.

Spis treści

Nieświadczenie pracy w PKP Cargo

Na koniec czerwca br. około 20% pracowników PKP Cargo przebywało na tzw. nieświadczeniu pracy. Mimo tego, jak zapewnia p.o. prezesa spółki Marcin Wojewódka, funkcjonowanie firmy nie jest zagrożone.

- Według stanu na 28 czerwca br. (...) na nieświadczeniu pracy przebywało już ok. 20 proc. pracowników PKP Cargo - powiedział Wojewódka. - Jednocześnie otrzymaliśmy już zapewnienia (...) z siedmiu zakładów z całej Polski, że praca operacyjna nie jest zagrożona. To znaczy, że mimo, że co piąty z naszych pracowników dzisiaj przebywa w domu, nie świadczy pracy, to wszystko funkcjonuje sprawnie (...) spółka wykonuje prawidłowo swoje zadania.

W ramach nieświadczenia pracy, pracownicy otrzymują 60% wynagrodzenia, co jest formą zabezpieczenia ich finansowego w trudniejszym okresie dla firmy. Wojewódka podkreślił, że spółka ma możliwość wysłania na nieświadczenie aż do 30% swojej załogi, co odpowiada maksymalnie 4150 osobom.

Wniosek o postępowanie sanacyjne

27 czerwca PKP Cargo złożyło wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Jest to próba ratowania spółki i zapewnienia jej dalszego funkcjonowania bez konieczności likwidacji czy ogłoszenia upadłości.

- Złożyliśmy wniosek (...) po to, żeby uratować spółkę, po to, żeby zapewnić jej dalsze funkcjonowanie, po to, żebyśmy utrzymali jak największą liczbę potrzebnych miejsc prac, a jednocześnie mogli skorzystać z tej procedury, którą dają nam przepisy prawa restrukturyzacyjnego - wyjaśnił Wojewódka.

W przypadku przyjęcia wniosku przez sąd, zostanie ustanowiony zarządca, który zajmie się aktywami spółki. Wojewódka zaznaczył, że postępowanie sanacyjne pozwoli na ochronę przed działaniami egzekucyjnymi i może prowadzić do zmniejszenia zatrudnienia, choć niekoniecznie oznacza to zwolnienia grupowe.

Relacje ze związkami zawodowymi – próba porozumienia

W kontekście wyzwań, przed którymi stoi PKP Cargo, kluczowe stają się relacje ze związkami zawodowymi. Wojewódka poinformował, że 3 lipca będą kontynuowane rozmowy na temat zawieszenia postanowień Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).

Wojewódka przekazał też, że stanowiące jedną z największych pozycji kosztowych w PKP Cargo koszty osobowe „w dużym stopniu wynikają ze świadczeń, z benefitów wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który jest bardzo bogatym rozwiązaniem”.

Zawieszenie niektórych postanowień ZUZP mogłoby przynieść spółce znaczące oszczędności, rzędu kilkudziesięciu milionów złotych miesięcznie, co w obliczu obecnej sytuacji jest niezwykle istotne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu