Wiele osób w sytuacji, gdy nie może skorzystać z biletu, próbuje go odsprzedać. Z pomocą przychodzą portale pośredniczące, które jednak, jak wskazano w przesłanym komunikacie, nie zawsze zapewniają wystarczającą ochronę dla kupującego.
Jakie skargi wpływają do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich przy odsprzedaży biletów?
- Niedostarczenie lub opóźnienie w dostarczeniu biletu.
- Niewłaściwe bilety - bilet dotyczył innego wydarzenia. Problem pojawiał się przy zakupie biletu od indywidualnego sprzedawcy lub z nieautoryzowanego źródła.
- Nieważne lub podrobione/przerobione bilety lub bilety na nieistniejące imprezy.
- Duplikaty biletów – po pojawieniu się na wydarzeniu, okazuje się, że bilet jest już wykorzystany.
- Imienne bilety – na niektóre duże imprezy bilety wystawione są na podane imię i nazwisko - kupując je z nieoficjalnych źródeł, ryzykujesz, że nie zostaniesz wpuszczony na imprezę.
- Firma została zlikwidowana lub strona internetowa została zawieszona podczas gdy konsument spodziewa się fizycznej dostawy biletów.
- Wydarzenie zostało odwołane lub przełożone - konsument może mieć problem z uzyskaniem zwrotu pieniędzy.
- Sprzedaż biletów po cenach wyższych niż wartość nominalna.
Przepisy dotyczące odsprzedaży biletów
W wielu krajach obowiązują szczegółowe przepisy, które zakazują lub ograniczają odsprzedaży biletów. Na przykład w Polsce, Danii, Irlandii lub Belgii zabroniona jest odsprzedaż biletów po cenie wyższej niż wartość nominalna.
Z kolei francuski kodeks karny zabrania odsprzedaży biletów na imprezy sportowe, kulturalne lub handlowe bez zgody organizatora. Odsprzedaż biletów jest zagrożona karą grzywny w wysokości 15 tys. euro, a 30 tys. euro za powtarzające się wykroczenia.
W Wielkiej Brytanii zabroniona jest odsprzedaż biletów na mecze piłkarskie, poza oficjalnymi kanałami operowanymi przez same kluby lub federacje. W większości krajów nie obowiązują jednak żadne szczególne przepisy.
O tym musisz pamiętać kupując bilet z drugiej ręki
- Odkupując bilet na portalu pośredniczącym, sprawdź z kim zawierasz umowę. Może się okazać, że drugą stroną jest również osoba prywatna, wówczas nie przysługują Ci uprawnienia konsumenckie.
- Sprawdź w regulaminie termin dostarczenia biletu (nawet jeżeli bilet jest wysyłany mailem).
- Firma prowadząca sprzedaż biletów na koncert może w swoim regulaminie wyłączyć prawo konsumenta do odsprzedaży biletu osoby trzeciej, upewnij się przed zakupem.
- Na wypadek składania reklamacji ustal, kto odpowiada za ewentualne trudności, pośrednik, czy może organizator imprezy.
- Sprzedaż biletu po cenie wyższej niż nominalna, uznawane jest za wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (Art. 133 Kodeksu Wykroczeń).
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?