Oddelegowanie pracownika. Prawa i obowiązki pracodawcy w związku z oddelegowaniem pracownika. Kiedy szef może oddelegować pracownika?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
unsplash
Biznesowa rzeczywistość zmienia się bardzo szybko i wymaga od pracodawcy elastycznego podejścia, by utrzymać się na rynku i rozwijać firmę. Dotyczy to również zarządzania kadrą i jej kompetencjami. Może się okazać, że dla dobra firmy trzeba będzie pracownika oddelegować czy to do innych zajęć, innego miejscowości, niekiedy - za granicę. Jakie prawa ma w tym zakresie pracodawca i jakie musi spełnić obowiązki, by zgodnie z przepisami oddelegować swojego pracownika?

Kodeks pracy w dziale poświęconym wypowiedzeniom zmieniającym warunki pracy lub pracy, w artykule 42 wskazuje, że „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”.

Oznacza to, że na maksimum trzy miesiące w roku pracodawca może oddelegować pracownika do innych zadań, bez konieczności zmian w umowie o pracę. Ma to poważne konsekwencje, bowiem pracodawca może w myśl przepisów oddelegować pracownika wydając mu po prostu odpowiednie polecenie służbowe (najlepiej w formie pisemnej, ale dopuszczalna jest również forma ustna).

Warto przeczytać:

Od takiej formy oddelegowania pracownik nie może się odwołać, co sprawia że pracodawca dość swobodnie może zarządzać swoją kadrą. Nie oznacza to jednak, że można oddelegować pracownika zawsze i w każdych okolicznościach. Na pracodawcy spoczywają bowiem konkretne obowiązki i wymagania w tym zakresie.

Obowiązki pracodawcy dotyczące oddelegowania

  • pracownik nie może być oddelegowany do wykonywania zajęć które sprawią, że będzie pracować powyżej albo poniżej swoich kwalifikacji,
  • pracownik na nowym stanowisku pracy musi świadczyć inną pracę niż ta o której mowa w jego umowie o pracę,
  • pracownik musi mieć kwalifikacje do wykonywania obowiązków do których został oddelegowany (np. kierowca posiadający praw jazdy kat. B nie może świadczyć pracy na ciągniku siodłowym w transporcie międzynarodowym),
  • na oddelegowaniu pracownik nie może stracić co oznacza, że musi otrzymywać wynagrodzenie równe pensji, która otrzymywał na stanowisku zajmowanym przed oddelegowaniem (choć oczywiście może dostać podwyżkę),
  • oddelegowanie nie może być kaprysem pracodawcy, a tym bardziej być sposobem na „pozbycie się” pracownika, każdorazowo oddelegowanie musi wiązać się z uzasadnionymi potrzebami pracodawcy.

Oddelegowanie pracownika do pracy w innej miejscowości

Wiele firm działa z rozmachem i ma swoje filie w miejscach rozrzuconych po całym kraju. Niekiedy istnieje konieczność kadrowego wzmocnienia jednych oddziałów i zredukowaniem obsady w innych. Do takich personalnych roszad można zastosować przepisy o oddelegowaniu (bez wręczania wypowiedzenia zmieniającego), ale tylko w określonych okolicznościach.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę?  Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Nie ma bowiem wątpliwości, że dla wielu pracowników konieczność wyjazdu nawet na trzy miesiące w roku oznacza rewolucję w życiu prywatnym. Nie każdy chce i obiektywnie nie każdy może w takiej „rewolucji” wziąć udział. Dlatego pierwszym i najważniejszym aspektem takiego rodzaju oddelegowania jest zgoda pracownika - bez niej oddelegowanie będzie niemożliwe (choć w razie sprzeciwu może to uruchomić procedurę wypowiedzenia zmieniającego). Podobnie jak wcześniej pracownik może zostać oddelegowany tylko wtedy, kiedy np. w oddziale firmy ma świadczyć innego rodzaju pracę niż dotychczas. Specjaliści prawa pracy radzą właścicielom firm bardzo ostrożne obchodzenie się z oddelegowywaniem pracowników do innej miejscowości zwłaszcza wtedy, gdy ich umowy o pracę wskazywały jako miejsce wykonywania zadań konkretna, określoną adresem siedzibę pracodawcy.

O wiele łatwiej oddelegować do innego miasta pracowników, których charakter pracy i tak przewiduje dużą mobilność i wykonywanie zadań w terenie obejmującym działalność firmy. Część specjalistów jest zdania, że miejsce pracy jest jednym z warunków pracy zapisanym w umowie o pracę, a skoro tak – to zmiana tego warunku wymaga zmiany samej umowy (a więc wręczenia wypowiedzenia zmieniającego, a nie korzystania z przepisów o oddelegowywaniu pracowników).

Oddelegowanie pracownika do innego pracodawcy

Specyficzną formą oddelegowania, która jest dość rzadko spotykana na rynku pracy jest oddelegowanie pracownika do innego pracodawcy. By do tego doszło, musi jednocześnie zajść kilka zdarzeń. Przede wszystkim na taką formę oddelegowania musi zgodzić się sam podwładny. Odpowiednie porozumienie muszą też podpisać między sobą firmy, które przekazują między sobą pracownika. Jeśli ten zgodzi się na takie „wypożyczenie” nie musi w związku z oddelegowaniem otrzymywać wyższego niż dotychczas wynagrodzenia (choć oczywiście może).

Warto przeczytać:

Pracodawca, który deleguje do pracy w innej firmie swojego pracownika, zwłaszcza gdy jest to specjalista wysokiej klasy, z rzadkimi kompetencjami na rynku, może oczekiwać od pracodawcy do którego kieruje takiego pracownika odpowiedniej gratyfikacji (wszystkie szczegóły powinny być zapisane w umowie).

Oddelegowanie pracownika do innego kraju

Polska, jako poważny gracz na unijnym rynku, nie tylko jest krajem do którego przyjeżdżają pracownicy z zagranicy, ale również „eksportuje” własnych pracowników. Nakłada to na pracodawców, którzy prowadzą biznesy na unijnym rynku określone obowiązki związane z oddelegowaniem pracowników. Przepisom o oddelegowaniu podlegać będą ci przedsiębiorcy, którzy mają umowy z biznesowymi partnerami w krajach unijnych, a także ci, którzy wysyłają swoich pracowników do innej swojej firmy działającej w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy firmy Randstad, 76% Polaków nie zamierza wyjechać do pracy za granicę. Jakie są główne powody, które powstrzymują nas przed wyjazdem za pracą? Dowiesz się tego przechodząc do kolejnych zdjęć.

11 powodów, które powstrzymują nas przed emigracją. Co spraw...

Przepisom o oddelegowaniu podlegają tylko osoby, z którymi pracodawcę łączy stosunek pracy. Przepisy o delegowaniu nakładają na pracodawcę ogrom obowiązków - wszystko przez to, że musi zapewnić swoim pracownikom dokładnie takie same warunki pracy, jakie obowiązują w kraju, do którego są wysyłani. Musi więc poznać prawodawstwo każdego kraju, do którego oddeleguje swoich podwładnych.

Pracownicy oddelegowani muszą mieć taką samą płacę minimalną jaka obowiązuje w danym unijnym kraju, taki sam maksymalny czas pracy i takie same okresy odpoczynku. Wyjątkiem jest sytuacja w której to w kraju macierzystym warunki pracy i płacy są korzystniejsze z punktu widzenia pracownika - wtedy pracodawca może utrzymać dotychczasowe zasady współpracy i nie musi dostosowywać ich do przepisów kraju, do którego pracowników wysyła. Jest to o tyle zrozumiałe, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pracownik wysyłany jest na dłuższy czas poza stałe miejsce zamieszkania, a w delegacji zarabia mniej niż na miejscu - pozyskanie odpowiedniej kadry na takich warunkach byłoby niezwykle trudne. Zasadą jest bowiem, że pracownik - decydując się na pracę w delegacji - chce zarobić więcej niż na miejscu.

Pracodawca nie musi brać pod uwagę przepisów o oddelegowaniu, gdy jego pracownicy są oddelegowani na okres nie dłuższy niż osiem dni w ciągu roku kalendarzowego.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu