Spis treści
Wzrost wskaźnika PMI i jego składowe
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym wyniósł 50,6 punktu, co oznacza wzrost w porównaniu do styczniowego wyniku 48,8 punktu. Ekonomiści Credit Agricole zwracają uwagę, że jest to wynik lepszy od oczekiwań rynkowych.
„W rezultacie indeks po raz pierwszy od kwietnia 2022 r. ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Zwiększenie indeksu wynikało z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia i zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład składowej dla czasu dostaw” – podali autorzy komentarza.
Wzrost indeksu PMI wynikał z poprawy w czterech z pięciu jego składowych: bieżącej produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia oraz zapasów. Jedynie czas dostaw miał negatywny wpływ na wynik ogólny.
Ożywienie popytu wewnętrznego
Ekonomiści Credit Agricole podkreślają, że na szczególną uwagę zasługuje wzrost składowej dla nowych zamówień ogółem, która po raz pierwszy od lutego 2022 roku przekroczyła granicę 50 punktów.
„W danych na szczególną uwagę zasługuje silny wzrost składowej dla nowych zamówień ogółem, która po raz pierwszy od lutego 2022 r. ukształtowała się powyżej granicy 50 pkt. Warto zauważyć, że w lutym nadal utrzymywał się relatywnie silny spadek nowych zamówień eksportowych, co sugeruje, że źródłem wyższych zamówień jest ożywienie popytu wewnętrznego” – podano w komentarzu CA.
Wpływ nowych zamówień na produkcję
Rosnące nowe zamówienia miały bezpośredni wpływ na ożywienie bieżącej produkcji. Ekonomiści Credit Agricole zauważają, że nadrabianie zaległości produkcyjnych z poprzednich miesięcy pozostaje istotnym czynnikiem dynamizującym produkcję.
„Jednocześnie w lutym doszło do nieznacznego zwiększenia zapasów wyrobów gotowych, a tempo spadku zapasów dóbr pośrednich wyraźnie wyhamowało. Sugeruje to, że firmy oceniają ożywienie popytu jako trwałe i dostosowują do tego swoje stany magazynowe. Wsparcie dla takiej oceny stanowi również pierwszy od maja 2024 r. wzrost cen dóbr finalnych i wyraźne wyhamowanie spadku cen dóbr pośrednich” – stwierdzili autorzy komentarza.
Firmy dostosowują swoje stany magazynowe do nowej sytuacji rynkowej, co wskazuje na ich przekonanie o trwałości ożywienia popytu. Wzrost cen dóbr finalnych oraz wyhamowanie spadku cen dóbr pośrednich dodatkowo wspierają tę ocenę.
Lepsze oceny sytuacji w przetwórstwie znalazły odzwierciedlenie w silnym wzroście indeksu dla produkcji oczekiwanej w horyzoncie 12 miesięcy. Ekonomiści Credit Agricole podkreślają, że firmy uzasadniają swoje optymistyczne oceny nowymi produktami, rosnącym popytem, lepszymi warunkami w Niemczech oraz ożywieniem na rynkach.
„Wyniki badań koniunktury PMI stanowią ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym dynamika PKB w Polsce obniży się w I kw. do 3,1 proc. r/r wobec 3,2 proc. w IV kw. Jednocześnie uważamy, że dzisiejsze dane są pozytywne dla złotego i rentowności polskich obligacji, przy czym naszym zdaniem pozostaną one w cieniu napiętej sytuacji geopolitycznej i negocjacji w sprawie pokoju na Ukrainie” – poinformowali ekonomiści CA.
Optymizm firm przekłada się na wzrost zatrudnienia w przetwórstwie, które zwiększyło się w lutym po przejściowym spadku odnotowanym w styczniu. Mimo pozytywnych danych, sytuacja geopolityczna i negocjacje w sprawie pokoju na Ukrainie mogą wpływać na dalszy rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce.
Źródło: PAP
