Panele fotowoltaiczne na dachach rosną jak kiedyś anteny satelitarne: 26.09.2020. To moda czy sposób na darmowy prąd i ogrzewanie

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Panele zajmujące na dachu powierzchnię 11-20 metrów kwadratowych gwarantują prąd w domu po kosztach własnych.
Panele zajmujące na dachu powierzchnię 11-20 metrów kwadratowych gwarantują prąd w domu po kosztach własnych. Mariusz Kapała / Polska Press
Polacy na potęgę instalują panele fotowoltaiczne na dachach. Daje to oszczędności w domowym budżecie im samym, otoczeniu mniej zanieczyszczone powietrze, korzysta też całe środowisko.

Jeśli tempo instalacji się utrzyma, to na koniec roku charakterystyczne panele pojawią się już na 6 proc. domów w Polsce. Niemało, zważywszy że do końca ubiegłego roku, przez lata instalacji było to w sumie 3 proc.
Co ważne, badania pokazują, że tylko nieliczni są niezadowoleni z takiej decyzji inwestycyjnej, a znaczna część już planuje rozbudowę instalacji.

Ministerstwo Klimatu postanowiło iść za ciosem, uruchamiając akcję Dom z Klimatem. Ma ona pomóc szczególnie osobom, któe są na etapie planowania budowy swojego domu, ale nie tylko. Na utworzonym specjalnie portalu dostępne będą porady zarówno technologiczne jak finansowe, zwłaszcza o dopłatach:
"A jest w czym wybierać: w ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymasz dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Stary system grzewczy w domu jednorodzinnym jest najczęściej nieefektywny, generuje duże zużycie paliwa, a przez to wysokie koszty eksploatacyjne. Przynosi również szkodę dla środowiska oraz zagraża naszemu zdrowiu. Dlatego najlepiej zastąpić go nowoczesnym, niskoemisyjnym urządzeniem, a przy okazji przeprowadzić termomodernizację budynku - ocieplić ściany i wymienić stolarkę okienną oraz drzwi. Wymiana kotła i termomodernizacja budynku nie jest kłopotliwa, przebiega sprawnie i przynosi długotrwałe korzyści. Warto również rozważyć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Instalacja zwraca się średnio po 6-8 latach. Dla zaspokojenia średniego zapotrzebowania rodziny na prąd wystarczy pokryć panelami fotowoltaicznymi 18m² dachu. Dodatkowo, w ramach programu „Mój Prąd” możesz wystąpić o zwrot do 50% kosztów takiej inwestycji - maksymalnie 5 tys. zł na instalację. Jeśli nie korzystasz z dotacji, możesz odliczyć koszt inwestycji od podatku, w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej".

Czas na ZAKUPY! Kliknij i przeczytaj!

Dopłata 5 tysięcy a nawet 30 tysięcy

Bez wątpienia przyspieszenie w znacznej części jest zasługą dwóch programów rządowych Mój Prąd i Czyste Powietrze. W przypadku fotowoltaiki wznowiony w kwietniu program Czyste Powietrze uprościł wszystko gdyż umożliwił konsumentom inwestowanie i w termomodernizację i panele słoneczne w ramach jednej procedury, przewidzianej dla programu Czyste Powietrze, oczywiście z zachowaniem i jednej, i drugiej dotacji.

Panele zajmujące na dachu powierzchnię 11-20 metrów kwadratowych gwarantują prąd w domu po kosztach własnych

Oczywiście, mimo iż Program staje się coraz bardziej rozpoznawalny, a świadomość Polaków w zakresie ochrony środowiska stale wzrasta, to problem smogu w naszym kraju nadal pozostaje szczególnie uporczywy. Za taką sytuację odpowiada niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji, która spowodowana jest głównie przez tak zwane „kopciuchy”. Dotacja w ramach programu Czyste Powietrze polega na dofinansowaniu przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego oraz podwyższonego poziomu dofinansowania.

Trzy opcje

Podstawowy poziom dofinansowania – dostępny już teraz dla wszystkich gospodarstw domowych (właścicieli nieruchomości) – może przyjąć jedną z dwóch form: dotacji albo dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Drugi poziom programu – podwyższony poziom dofinansowania – jest jeszcze na etapie legislacji, wnioski na jego zasadach będzie można składać zapewne dopiero po wakacjach. Jego beneficjentami będą mniej zamożne gospodarstwa domowe, dla których dofinansowanie będzie wyższe od podstawowego. Ponadto będzie udzielane w ramach jednej z trzech form. Są nimi: dotacja; pożyczka dla gmin, jako uzupełniające finansowanie dla Beneficjentów; dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Na poziomie podstawowym można uzyskać jeden z dwóch rodzajów wspomnianej wyżej dotacji na przedsięwzięcie sklasyfikowane w ramach jednej z trzech opcji – od zaklasyfikowania do konkretnej z nich zależy też maksymalna wysokość dotacji.
Opcja pierwsza przewiduje przedsięwzięcia obejmujące demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu. Kwota maksymalnej dotacji: wynosi 25 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej lub 30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.
Opcja druga obejmuje przedsięwzięcia typu demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż innego źródła ciepła niż wymienione w opcji pierwszej do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu albo zakup i montaż kotłowni gazowej. W tej opcji kwota maksymalnej dotacji wynosi 20 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz 25 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.
Opcja trzecia z kolei, z maksymalną kwotą dotacji do 10 tys. zł dotyczy przedsięwzięć nie obejmujących wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, a zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła albo elementów ocieplenia nieruchomości czy wykonania audytu energetycznego.
To idealne rozwiązanie dla osób, których dochód roczny nie przekracza 100 000 złotych, lecz skorzystać mogą z tego także gminy (w formie pożyczki uzupełniającej dla beneficjentów) lub może ona zostać przeznaczona jako dofinansowanie na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Co ważne, wnioski można składać on-line poprzez portal gov.pl. Zostaną one rozpatrzone szybciej, niż w poprzedniej edycji Programu, bo w ciągu 30 dni.

Wyścig po dotację

Na instalację fotowoltaiczną nie trzeba wydatkować aż 30 tys., pewnie dlatego jest aż tylu inwestorów.
Wyniki niedawno przeprowadzonego przeprowadzonego badania Oferteo.pl wskazują, że głównym argumentem, który przekonuje Polaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest oszczędność. Chęć ograniczenia kosztów energii przekonała w ubiegłym roku do montażu paneli aż 84 proc. inwestorów. Kolejną kwestią, którą się często kierowali, była ekologia wskazywana przez 57 proc. badanych.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Połowa instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc 6-10 kWp (kilowatt-peak). Taki zestaw produkuje około 600-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. 46 proc. badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200-500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego. Taką inwestycję zrealizować można nawet w granicach 10 tys. zł, uzyskując dotację do 5 tys. zł.
Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 mkw. (25 proc. badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11-20 mkw. (23 proc.) albo te nieco większe 31-40 m2 (17 proc.). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18 proc. badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 mkw.
Wiele osób wciąż może mieć wątpliwości, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Odpowiedzi tych, którzy już się na nią zdecydowali, powinny studzić te obawy. Aż 96 proc. osób, które rozpoczęły produkcję ekologicznej energii na własny użytek, jest zadowolona z tego wyboru. Na dodatek 37 proc. deklaruje, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację.

Inwestycja za pośrednictwem gminy

Możliwości na tani prąd lub antysmog jest wiele. Jednym z nich jest program STOP SMOG.
STOP SMOG
Program realizowany w latach 2019 – 2024, a przewidziany budżet to 1,2 mld zł.

NA CO MOŻESZ PRZEZNACZYĆ DOFINANSOWANIE?
wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne
termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych
podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej
KTO MOŻE OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE?
Program adresowany jest do wszystkich gmin mających problem z jakością powietrza na swoim terenie
grupą docelową Programu są osoby ubogie energetycznie, czyli takich, dla których ogrzewanie budynku pochłania ogromną część domowego budżetu, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych
gmina może podpisać w ramach Programu umowę z mieszkańcem, który m.in.:
jest właścicielem/współwłaścicielem/posiadaczem samoistnym budynku jednorodzinnego
spełnia próg dochodowy – obecnie w gosp. 1-osobowym jest to 1743 zł netto, a w gosp. wieloosobowym 1245 zł netto – maks. dochód przypadający na 1 członka gospodarstwa domowego (w rozumienia ustawy o dodatkach mieszkaniowych)
spełnia wskazany w ustawie próg majątkowy – w rozumienia ustawy o dodatkach mieszkaniowych
faktycznie zamieszkuje w budynku
wyrazi zgodę m.in. na udostępnienie budynku do celów inwestycji
spełni dodatkowe warunki określone przez gminę
ILE MOŻESZ OTRZYMAĆ?
gmina otrzymuje za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego dotacje w wysokości 70% kosztów, ale nie więcej niż średnio 37 100 zł do jednego budynku (czyli 70% od kwoty 53 000 zł) w całej puli budynków zgłoszonych do Programu – w przypadku gmin pow. 100 tys. mieszkańców dofinansowanie jest mniejsze niż 70%

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dario
Dla tych, co mają wątpliwości: https://forsal.pl/artykuly/1478589,oplacalnosc-paneli-fotowoltaicznych-w-2020-roku.html
j
jestem na NIE

Średni zwrot z inwestycji dla gosp domowego to 10 lat. jak ktoś ma wolną gotówkę, to rulez, jak musi brać na to kredyt, gdzie jeszcze w biurze firmy wcisną ubezpieczenie, to już jest nieopłacalne. Dla gospodarstwa, gdzie średni rachunek to 100 pln miesięcznie, panele nie opłacają się.

I nie piszczcie o drożyźnie, bo jakoś benzyna tez drożeje, a na rowery się nie przesiadacie.

Ponadto ktoś już wspomniał, to za jakiś czas trzeba serwisować i opłacalność dalej spadnie.

Jak rządowi za mało kasy będzie,. to współczynnik magazynowanie nie będzie 0,2 a zrobią 0,4 ponadto wprowadza opłaty za oddanie energii do sieci i będzie po zawodach.

G
Gość
14 września, 9:47, Egon:

"46 proc. badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200-500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego. "

No ja nie wiem, jakie to średniej wielkości gospodarstwo zużywa rocznie 200-500 kWh. Ja u siebie mając energooszczędne rozwiązania zużywam około 200kWh ale miesięcznie. Zużycie roczne 200kWh dawało by niecałe 20kWh/miesiąc tj. koszt około 12 zł. Jak zwykle ktoś coś wie, ale nie sprawdzi do końca.

blad jest w podanej ilosci produkowanej energii...w naszych warunkach przy dobrej jakosci panelach z 1kWp mocy paneli mozna wyprodukowac 900-1000 kWh czyli po prostu brakuje po jednym 0 ;]

D
Delta

Mam panele fotowoltaiczne od roku i jestem zadowolona. Mąż mnie namówił. Na początku miałam opory, dlatego dużo czytałam na ten temat. Warto doczytać, żeby pozbyć się wątpliwości: https://innpoland.pl/152877,rynek-energetyki-w-polsce-charakterystyka-rodzaje-zrodel-prognozy

p
piotr mieczyslaw

opamietanie przyjdzie jak trzeba bedzie naprawiac lub wymieniac panele ,albo je utylizowac - wowczas dowiemy sie jakie to ekologiczne i ...oszczedne

E
Egon

"46 proc. badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200-500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego. "

No ja nie wiem, jakie to średniej wielkości gospodarstwo zużywa rocznie 200-500 kWh. Ja u siebie mając energooszczędne rozwiązania zużywam około 200kWh ale miesięcznie. Zużycie roczne 200kWh dawało by niecałe 20kWh/miesiąc tj. koszt około 12 zł. Jak zwykle ktoś coś wie, ale nie sprawdzi do końca.

G
Gość
1 września, 19:07, Adrian:

W artykule jest błąd, instalacja 6-10 KWP WYPRODUKUJE W POLSKICH WARUNKACH OD 6000 DO 10000 KWH NA ROK.

A 2.5 kwp około 2500 KWH NA ROK. Gdyby produkowała od 200-500 na rok 55 groszy razy 1 KWH , to w roku zarobiła by od 110 zł do 275 zł chyba słabo z opłacalnościa wtedy.

Pozdrawiam

Moja instalacja 4.34kWp w ciągu ostatniego roku wyprodukowała 5900kWh najsłabszy miesiąc grudzień 114kWh.w domu wszystko na prąd łącznie z ciepłą wodą.,oraz"mała" produkcja w garażu (spawarka, szlifierki) tylko ogrzewanie stare było i pozostało 1100kWh. Zdaje sobie sprawę że przez następny rok słonecznych dni może być mniej(albo i więcej). W tym roku zmieniłem piec na pompę ciepła i doszła 2 instalacja PV (bez żadnych dopłat) razem 9.75kWp. Przy takim zapotrzebowaniu szacuje zwrot po ok. 5 latach.

D
DERON
4 września, 10:11, DERON:

Przy moich rachunkach za prąd - w koszcie 5 tys. zł. inwestycja zwraca się w przedziale około 5 lat. A za 5 tys. zł to dużej instalacji nie zrobię ... Uważam, że się nie opłaca.

Fajnie jak już ma się instalację i za prąd płaci się bardzo niewiele - tylko jakoś wtedy zapomina się ile tzreba było zpałacić na początku. To jest bez sensu - nie wiadomo co będzie za 2,5,10 lat więc tak na prawdę to trzeba minimalizować koszty na bierząco.

Najprostrzy przykład to np. wyłączanie telewizora jak go nie oglądasz, czy gaszenie światła w pokoju w którym nie przebywasz albo nie oświetlanie domu na zewnątrz.

"bieżąco" :-P

D
DERON

Przy moich rachunkach za prąd - w koszcie 5 tys. zł. inwestycja zwraca się w przedziale około 5 lat. A za 5 tys. zł to dużej instalacji nie zrobię ... Uważam, że się nie opłaca.

Fajnie jak już ma się instalację i za prąd płaci się bardzo niewiele - tylko jakoś wtedy zapomina się ile tzreba było zpałacić na początku. To jest bez sensu - nie wiadomo co będzie za 2,5,10 lat więc tak na prawdę to trzeba minimalizować koszty na bierząco.

Najprostrzy przykład to np. wyłączanie telewizora jak go nie oglądasz, czy gaszenie światła w pokoju w którym nie przebywasz albo nie oświetlanie domu na zewnątrz.

A
Adrian
1 września, 20:08, ////:

a jak z magazynowaniem tej energii? Bo to, że instalacja w szczycie w słoneczne, letnie, południe jest w stanie pracować z mocą 10 kW nie oznacza, że w jesienną czy zimową noc będzie ciepło w chałupie.

Energie wyprodukowana z nadwyżka możesz odbierać przez rok od wyprodukowania. Tylko że produkując 1 KWH nadwyżki możesz pobrać 0.8 kWh (0.2 kWh to oplata jaka ponosisz za "maganyzowanie" )

////

a jak z magazynowaniem tej energii? Bo to, że instalacja w szczycie w słoneczne, letnie, południe jest w stanie pracować z mocą 10 kW nie oznacza, że w jesienną czy zimową noc będzie ciepło w chałupie.

A
Adrian

W artykule jest błąd, instalacja 6-10 KWP WYPRODUKUJE W POLSKICH WARUNKACH OD 6000 DO 10000 KWH NA ROK.

A 2.5 kwp około 2500 KWH NA ROK. Gdyby produkowała od 200-500 na rok 55 groszy razy 1 KWH , to w roku zarobiła by od 110 zł do 275 zł chyba słabo z opłacalnościa wtedy.

Pozdrawiam

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu