Podanie o pracę. Jak napisać podanie o zatrudnienie? Wzór podania o przyjęcie do pracy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dobrze wypadnie podanie o pracę skierowane bezpośrednio do osoby, który prowadzi rekrutację.
Dobrze wypadnie podanie o pracę skierowane bezpośrednio do osoby, który prowadzi rekrutację. 123RF
Napisanie interesującego dla pracodawcy podania o pracę sprawia niektórym kandydatom trudność większą niż przygotowanie życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego. Tymczasem wystarczy zastosować wzór podania o pracę, by zrobić to dobrze i interesująco.

Podanie o pracę jest najczęściej mylone z listem motywacyjnym i CV. Tymczasem podanie nie jest ani skromniejszą wersją CV ani tym bardziej rozbudowanym listem motywacyjnym. To nic innego jak wyrażenie zamiaru podjęcia zatrudnienia w wybranej firmie i sposób na zainteresowanie potencjalnego pracodawcy swoją kandydaturą.

Podanie o pracę to ważny element całej rekrutacji. Źle napisane podanie o pracę może zniweczyć wszystkie zamiary związane z podjęciem zatrudnienia u nowego pracodawcy. Tym bardziej, że podania o pracę wysyła się również do tych pracodawców, którzy pracowników w ogłoszeniach nie szukają i w ogóle nie prowadzą rekrutacji.

Podanie o przyjęcie do pracy - wzór

Jak napisać podanie o pracę? Nie jest to trudne, gdy zachowa się pewne reguły i schematy, które pozwolą rekruterom na szybkie odnalezienie interesującego ich dokumentu. I tak w lewym górnym rogu pisma należy przedstawić się potencjalnemu pracodawcy (a właściwie często agencji zatrudnienia), a pod imieniem i nazwiskiem umieścić adres do korespondencji. Tyle, że informacja o przejściu kolejnego stopnia rekrutacji, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną czy wręcz propozycja zatrudnienia nie przyjdzie do kandydata pocztą czy kurierem.

Firma Randstad w badaniu "Monitor Rynku Pracy" sprawdziła w jakich branżach Polacy najczęściej zmienili pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Co ciekawe, na decyzję o zmianie pracodawcy częściej decydują się kobiety. W analizowanym okresie prawie co 4. Polka zmieniła pracę.

10 branż, w których Polacy najczęściej zmieniają pracę

Dlatego koniecznym jest również pozostawienie (umieszczonego od adresem do korespondencji) numeru telefonu komórkowego oraz adresu e-mailowego. Ten z kolei powinien brzmieć rozsądnie, najlepiej, o ile nie został jeszcze zajęty, sprawdzi się adres z imieniem i nazwiskiem w nazwie. Mniej oficjalne adresy ze zdrobnieniami, ksywkami i umieszczone na dziwnie brzmiących domenach najlepiej zostawić dla znajomych.

W prawym górnym rogu podania o pracę wpisuje się nazwę miejscowości i datę, kiedy powstało pismo. Po prawej części, na wysokości 3/4 strony umieszcza się adresata podania - może być to szef firmy albo osoba, która zajmuje się rekrutacją, opcjonalnie można dodać jeszcze adres firmy, do której się aplikuje.

Podanie o pracę – treść wniosku

Zasadnicza treść podania (to należy zatytułować po prostu „podanie o pracę” i pogrubić czcionkę) powinna zawierać krótkie informacje o osobie składającej podanie, dane dotyczące jej kwalifikacji, umiejętności i motywacji do podjęcia zatrudnienia, a także cechy, które powinny zachęcić pracodawcę do zajrzenia w CV i list motywacyjny. Te przesyła się wraz z podaniem o pracę i to tam, a nie w samym podaniu znaleźć się muszą szczegółowe informacje o kwalifikacjach i umiejętnościach kandydata.

Część fachowców uważa, że CV i list motywacyjny wysyła się w odpowiedzi na ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników, a podania o pracę wtedy, gdy firma nie szuka nowych osób. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wraz z podaniem o pracę wysłać również CV i list motywacyjny nawet wtedy, gdy firma nie prowadzi nowego naboru.

Podanie o pracę – zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Po zmianach przepisów o ochronie danych osobowych i przetwarzaniu tych danych, kluczowe jest oświadczenie o zgodzie na korzystanie z przesłanych informacji na potrzeby rekrutacji. Informację tę zamieszcza się na dole strony, drobnym drukiem. Nie można o tym zapomnieć, może się bowiem okazać, że kandydat jest tym, którego poszukuje pracodawca, ale nie dostał od niego zezwolenia na korzystanie z przesłanych danych.

Warto przeczytać:

Jest to tym bardziej ważne, że część firm nie prowadzi rekrutacji, ale zbiera podania o pracę na wypadek, gdyby rekrutacja ruszyła. To z takiej bazy danych na początku korzystają ci, którzy odpowiadają za poszukiwania nowych pracowników. Podanie o pracę powinni napisać również stażyści, którym kończy się czas stażu w firmie, a są zainteresowani dalszą współpracą z pracodawcą u którego staż odbywali.

Podanie o pracę – lista załączników

Opcjonalnie, na przykład wtedy gdy wymaga tego stanowisko na które się aplikuje, można w podaniu sporządzić listę załączników, które dołącza się do podania o pracę. Mogą być to zaświadczenia o nabytych uprawnieniach i kwalifikacjach, dyplomy ukończenia uczelni czy kursów specjalistycznych przydatnych na stanowisku na które się aplikuje.

Podanie o pracę – najczęstsze wątpliwości

Wiele osób zastanawia się, jak napisać podanie w sytuacji, gdy stanowisko, na które się aplikuje jest wprost mało interesujące i kiepsko wynagradzane, a praca ciężka i wymagająca. Większe rozterki w takim wypadku powinny dotyczyć samego listu motywacyjnego, napisanie którego przy aplikowaniu na niektóre stanowiska wygląda faktycznie na pewne nieporozumienie.

Podanie o pracę – bez znaczenia na jakie stanowisko – powinno być napisane profesjonalnie, w czym pomoże wzór podania o pracę. I nie ma tu znaczenia, że aplikuje się na stanowisko z niskim wynagrodzeniem i prestiżem. Skoro ktoś jest zainteresowany podjęciem takiego zatrudnienia, powinien być odpowiednio do tego zmotywowany i przekonać do siebie pracodawcę - tak samo jak w wypadku stanowisk wyższego szczebla.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę?  Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

O pracę, która nie niesie ze sobą prestiżu i wysokich zarobków aplikować mogą ludzie młodzi, którzy szukają dopiero swojego miejsca na rynku pracy i zbierają w ten sposób doświadczenia albo ludzie, którzy z różnych przyczyn muszą zrobić krok w tył w karierze zawodowej, by przygotować się do skoku naprzód w bardziej sprzyjających okolicznościach.

Dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy dobrze napisane podanie o pracę może być przepustką do zdobycia zatrudnienia. Tacy pracownicy powinny podkreślać swoje chęci do pogłębiania wiedzy i otwarcie na nowe doświadczenia - ich zawodowy życiorys będzie przecież raczej skromny i nim mogą nie przekonać do siebie szefa firmy.

O czym warto pamiętać pisząc podanie o pracę?

Dobrze wypadnie podanie o pracę skierowane bezpośrednio do osoby (lub szefa) który prowadzi rekrutację. Pismo jest wtedy bardziej bezpośrednie i świadczy o tym, że kandydat orientuje się już w wewnętrznej strukturze firmy.

  • podanie o prace to oficjalne pismo - obowiązują w nim wszystkie zwroty grzecznościowe. Obowiązkowo musi zawierać formuły grzecznościowe typu „Szanowny Pan/Pani” przy adresacie pisma czy „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku” przy własnoręcznym popisie pod podaniem o pracę,
  • błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne są niedopuszczalne - pogrzebały już szanse niejednego kandydata w procesie rekrutacji,
  • przy dziesiątkach podań, które wpływają do największych firm nikt nie ma czasu na głęboką analizę i zbyt długą lekturę - dobrze przygotowany wzór podania o pracę zawsze będzie wskazywał, że całość podania wraz ze wszystkimi informacjami trzeba zmieścić na jednej stronie formatu A4.
  • w podaniu o pracę warto zawrzeć elementy, które wskazują na entuzjazm związany z możliwością podjęcia zatrudnienia - chodzi o to, by wśród wielu podań o pracę wyróżnić się z tłumu i skłonić osobę, która odpowiada za rekrutację do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, na której będzie można „rozwinąć skrzydła”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu