Polska stawia na zieloną energię: ambitne cele na 2030 rok. „Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu zostanie przekazany do konsultacji publicznych 6 września.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu zostanie przekazany do konsultacji publicznych 6 września. Sylwia DąBrowa/ Polska Press
Do 2030 roku Polska zamierza osiągnąć 56 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w całkowitej produkcji, z inwestycjami przekraczającymi 792 mld zł. To główne założenia projektu aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie – zaznaczyła minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska,

Spis treści

Kierunek: zielona transformacja

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła, że projekt aktualizacji KPEiK zostanie przedstawiony do publicznych konsultacji już 6 września. W dokumencie znajdzie się 149 działań mających na celu przyspieszenie transformacji energetycznej Polski.

Docieramy do końca prac. Nie spieramy się już. Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie – zaznaczyła Hennig-Kloska. Minister podkreśliła, że celem jest zmniejszenie zależności od importowanych paliw kopalnych poprzez inwestycje w OZE.

Wiceminister klimatu i środowiska, Urszula Zielińska, wskazała na prekonsultacje z zaproszonymi 70 organizacjami, które mają rozpocząć się w piątek. Pełne konsultacje ruszą za tydzień, co jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji ambitnych celów Polski w zakresie energii i klimatu.

Zwiększone cele w zakresie OZE

Wstępna wersja KPEiK, przekazana do Komisji Europejskiej na początku tego roku, zakłada, że Polska zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 38 proc. do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2005, co stanowi znaczną aktualizację w stosunku do wcześniejszych założeń. Unijna dyrektywa RE DIII wyznacza cel na poziomie 42,5 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto dla całej UE. Polska, dzięki rozwojowi OZE, zadeklarowała osiągnięcie 29,8 proc., co jest znacznym wzrostem w porównaniu z wcześniejszymi założeniami.

W szczególności, dla produkcji energii elektrycznej przewiduje się, że udział OZE może osiągnąć 50,1 proc. do 2030 roku, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z 32 proc. założonymi w 2019 roku. Wśród kluczowych źródeł wzrostu znajdą się elektrownie wiatrowe na lądzie oraz inwestycje w fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe.

Dalsze kroki i wyzwania

Sektor ciepłownictwa i chłodnictwa ma osiągnąć 32,1 proc. udziału OZE, co stanowi wzrost w stosunku do 28,4 proc. z 2019 roku. Pomimo trudności w realizacji celów w transporcie, gdzie udział OZE ma wzrosnąć z 14 do 17,7 proc., MKiŚ ocenia, że osiągnięcie 29 proc. do 2030 roku jest wyzwaniem.

W obszarze ogrzewnictwa planowane jest pokrycie wszystkich potrzeb cieplnych przez ciepło systemowe oraz nisko- i zeroemisyjne źródła indywidualne do ok. 2040 roku. Ponadto, wzmocnione zostanie wsparcie dla energetyki prosumenckiej, w tym rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych z magazynami energii.

W kwestii efektywności energetycznej, Polska dąży do redukcji zużycia energii pierwotnej o 14,4 proc. w stosunku do modelu prognostycznego na 2020 rok, co ma być wkładem do celu UE. W sektorze budownictwa, od 2030 roku wszystkie nowe budynki mają być bezemisyjne, co jest zgodne z założeniami na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi.

Projekt KPEiK, będący efektem regulacji z 2018 roku, ma umożliwić Polsce skuteczne działania na rzecz osiągnięcia wyznaczonych celów klimatyczno-energetycznych, wspierając jednocześnie transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu