Polska stawia na zieloną energię: ambitne cele na 2030 rok. „Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu zostanie przekazany do konsultacji publicznych 6 września.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu zostanie przekazany do konsultacji publicznych 6 września. Sylwia DąBrowa/ Polska Press
Do 2030 roku Polska zamierza osiągnąć 56 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w całkowitej produkcji, z inwestycjami przekraczającymi 792 mld zł. To główne założenia projektu aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie – zaznaczyła minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska,

Spis treści

Kierunek: zielona transformacja

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła, że projekt aktualizacji KPEiK zostanie przedstawiony do publicznych konsultacji już 6 września. W dokumencie znajdzie się 149 działań mających na celu przyspieszenie transformacji energetycznej Polski.

Docieramy do końca prac. Nie spieramy się już. Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie – zaznaczyła Hennig-Kloska. Minister podkreśliła, że celem jest zmniejszenie zależności od importowanych paliw kopalnych poprzez inwestycje w OZE.

Wiceminister klimatu i środowiska, Urszula Zielińska, wskazała na prekonsultacje z zaproszonymi 70 organizacjami, które mają rozpocząć się w piątek. Pełne konsultacje ruszą za tydzień, co jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji ambitnych celów Polski w zakresie energii i klimatu.

Zwiększone cele w zakresie OZE

Wstępna wersja KPEiK, przekazana do Komisji Europejskiej na początku tego roku, zakłada, że Polska zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 38 proc. do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2005, co stanowi znaczną aktualizację w stosunku do wcześniejszych założeń. Unijna dyrektywa RE DIII wyznacza cel na poziomie 42,5 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto dla całej UE. Polska, dzięki rozwojowi OZE, zadeklarowała osiągnięcie 29,8 proc., co jest znacznym wzrostem w porównaniu z wcześniejszymi założeniami.

W szczególności, dla produkcji energii elektrycznej przewiduje się, że udział OZE może osiągnąć 50,1 proc. do 2030 roku, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z 32 proc. założonymi w 2019 roku. Wśród kluczowych źródeł wzrostu znajdą się elektrownie wiatrowe na lądzie oraz inwestycje w fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe.

Dalsze kroki i wyzwania

Sektor ciepłownictwa i chłodnictwa ma osiągnąć 32,1 proc. udziału OZE, co stanowi wzrost w stosunku do 28,4 proc. z 2019 roku. Pomimo trudności w realizacji celów w transporcie, gdzie udział OZE ma wzrosnąć z 14 do 17,7 proc., MKiŚ ocenia, że osiągnięcie 29 proc. do 2030 roku jest wyzwaniem.

W obszarze ogrzewnictwa planowane jest pokrycie wszystkich potrzeb cieplnych przez ciepło systemowe oraz nisko- i zeroemisyjne źródła indywidualne do ok. 2040 roku. Ponadto, wzmocnione zostanie wsparcie dla energetyki prosumenckiej, w tym rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych z magazynami energii.

W kwestii efektywności energetycznej, Polska dąży do redukcji zużycia energii pierwotnej o 14,4 proc. w stosunku do modelu prognostycznego na 2020 rok, co ma być wkładem do celu UE. W sektorze budownictwa, od 2030 roku wszystkie nowe budynki mają być bezemisyjne, co jest zgodne z założeniami na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi.

Projekt KPEiK, będący efektem regulacji z 2018 roku, ma umożliwić Polsce skuteczne działania na rzecz osiągnięcia wyznaczonych celów klimatyczno-energetycznych, wspierając jednocześnie transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu