Pożyczka 5000 zł. Tego terminu musisz pilnować, jeśli nie chcesz zwrócić zapomogi

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Monday News
Tarcza antykryzysowa zakłada, że przedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r., może otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy. Jeżeli dopełnimy odpowiednich formalności, pieniędzy nie trzeba będzie zwracać. Już niebawem umorzenie pożyczki stanie się prostsze.

17 czerwca Senat zajął się projektem Tarczy Antykryzysowej 4.0, czyli Ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. Ustawa została skierowana do dalszych prac komisji sejmowych z ponad 100 poprawkami - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Senatorzy nie zgodzili się na zmiany w kodeksach, m.in. w Kodeksie karnym. Zanegowali również te fragmenty projektu, które nie były bezpośrednio związane z COVID-19 lub ich związek z epidemią był luźny.

Wielu przedsiębiorców skarży się na opóźnienia z wypłatami pożyczek z urzędu pracy. Zwłaszcza na przełomie kwietnia i maja urzędnicy nie nadążali z rozpatrywaniem wniosków o pożyczkę, przez co środki wpływały na konto z opóźnieniem.

Ile czasu zajmuje rozpatrzenie wniosku o pożyczkę z PUP?

Jeżeli wniosek jest kompletny i prawidłowo wypełniony, a wnioskodawca spełnia kryteria uprawniające do pożyczki, pieniądze powinny wpłynąć na jego konto w ciągu dwóch dni od pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

- Nie ma określonego czasu na rozpatrzenie wniosku, jednak przyjęliśmy założenie, że rozpatrujemy je niezwłocznie. Zgodnie z umową środki przelewamy w ciągu dwóch dni po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Wszystkie wnioski z tarczy antykryzysowej są traktowane priorytetowo – podkreśla Janusz Wiczkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie.

Może się zdarzyć, że urząd pracy nie będzie w stanie wypłacić środków w założonym wcześniej terminie, a czas oczekiwania na wsparcie trzeba będzie liczyć w tygodniach. Nie każdy jednak wie, że termin wydania decyzji o pożyczce można przyśpieszyć.

- Gdy wniosek jest złożony elektronicznie, nie zawiera błędów i jest kompletny, potrzebujemy na jego rozpatrzenie ok. dwóch dni. Niestety, bardzo duża liczba dokumentów wpływa do nas z błędami, bez załączników oraz drogą papierową. To znacznie wydłuża czas rozpatrzenia wniosku, a termin wypłaty w dużej mierze zależy od samego wnioskodawcy, tzn. od tego, jak szybko uzupełni on braki – tłumaczy Janusz Wiczkowski.

Na czym polega atrakcyjność pożyczki 5000 zł?

Oprocentowanie pożyczki z urzędu pracy jest stałe. W skali roku wynosi ono 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

Spłata pożyczki nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy. Ustawodawcy przewidzieli okres karencji w spłacie kredytu wraz z odsetkami. Spłatę można rozpocząć najpóźniej po 3 miesiącach od dnia udzielenia pożyczki.

Rada Ministrów może przedłużyć okres spłaty pożyczki w drodze rozporządzenia, ze względu na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub okres obowiązywania stanu epidemii.

Jak umorzyć pożyczkę 5000 zł?

Warto wiedzieć, że pożyczka w kwocie 5000 zł nie zostanie umorzona z urzędu, chyba że zmienią to przepisy tarczy 4.0. Obecnie mikroprzedsiębiorca może wnioskować o umorzenie pożyczki wraz z odsetkami.

Trzy pierwsze miesiące trwania pandemii COVID-19 pokazały, że pomoc w ramach działań rządu często nie dociera na czas. Ponadto osoba, która nie czyta na bieżąco gazet, może poczuć się zagubiona wśród rządowych programów i obwieszczeń.  Podsumowujemy, jakie formy pomocy otrzymały osoby poszkodowane z powodu COVID-19.

Na jaką pomoc na rynku pracy możesz liczyć w czasie pandemii...

Aby wniosek rozpatrzono pomyślnie, w ciągu 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki nie wolno zamknąć, ani zawiesić działalności gospodarczej. (Ciągłość prowadzenia firmy można łatwo sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w CEIiDG.) Przy braku ciągłości należy zwrócić uzyskane środki i odsetki.

Wniosek o umorzenie pożyczki 5000 zł zawiera oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczkobiorca, który chce, aby pożyczka była bezzwrotna, musi spełnić warunek aktywności firmy przez ten czas. Oświadczenie o ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że za złożenie fałszywego oświadczenia grozi kara.

Prowadzenie firmy zawsze niesie ze sobą ryzyko porażki. Obecne czasy pokazują, że sytuacja makroekonomiczna ma ogromny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Na szczęście urzędy pracy oferują pomoc przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym.  Zobacz, jakie wsparcie możesz uzyskać z PUP.

Te rodzaje wsparcia możesz uzyskać z urzędu pracy, jeśli mas...

Istnieje jeszcze jeden, kłopotliwy dla przedsiębiorców warunek, który trzeba spełnić, zanim Tarcza Antykryzysowa 4.0 wejdzie w życie. Na złożenie wniosku o umorzenie pożyczki jest tylko 14 dni, licząc po upływie trzech miesięcy od daty udzielenia pożyczki. Termin łatwo więc przegapić.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu