Praca dla nieletnich. Gdzie szukać ofert pracy dla nieletnich? Praca dla nieletnich przez Internet

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Praca dla nieletnich nie może się więc wiązać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy praca dla nieletnich ma polegać na przygotowaniu zawodowym.
Praca dla nieletnich nie może się więc wiązać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy praca dla nieletnich ma polegać na przygotowaniu zawodowym. 123RF
Polskie przepisy pozwalają na pracę dla nieletnich, ale zatrudnienie nastolatka obwarowują surowymi przepisami. Mimo tego jest spora grupa młodzieży, która szuka ofert pracy dla nieletnich i to nie tylko w wakacje, ale i w ciągu roku szkolnego. Kto i na jakich zasadach może zatrudnić do pracy nieletnich?

Praca dla nieletnich (młodocianych) jest dostępna, ale żeby zatrudnić młodego pracownika trzeba spełnić szereg warunków. Wymienia je Kodeks pracy, który wskazuje zasady zatrudniania młodocianych (czyli osób w wieku między 15 a 18 lat). Młodociani, żeby w ogóle mogli myśleć o zatrudnieniu muszą ukończyć przynajmniej szkołę podstawową oraz przedstawić zaświadczenie od lekarza, że praca którą zamierzają wykonywać nie zagraża ich zdrowiu

Praca dla nieletnich – jakie warunki trzeba spełnić?

Samo ukończenie szkoły podstawowej nie da młodocianemu żadnych kwalifikacji zawodowych. A przepisy mówią o tym, że praca dla nieletnich, o ile ci nie mają kwalifikacji zawodowych, może polegać tylko na pracy wykonywanej w celu uzyskania przygotowania zawodowego. Tylko w wyjątkowych sytuacjach osoby, które nie posiadają żadnych kwalifikacji zawodowych, a chciałyby podjąć zatrudnienie mogą być zwolnione z konieczności odbycia przygotowania zawodowego.

Praca dla nieletnich – prace lekkie

Wyjątkiem od tej surowej reguły jest praca dla nieletnich polegająca na wykonywaniu prac lekkich. Pracodawca może podpisać umowę o pracę z nieletnim, jeśli zajęcia które będzie wykonywał nie będą stanowić zagrożenia dla jego zdrowia, życia, rozwoju psychofizycznego, a także nie będą stanowić przeszkody w realizowaniu przez młodego pracownika obowiązku szkolnego.

Jak wynika z opracowania firmy Randstad, doświadczeni specjaliści IT mogą liczyć na zarobki rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Wysokości wynagrodzenia zależy przede wszystkim od miejsca pracy, posiadanego doświadczenia oraz formy współpracy. Obok typowej umowy o pracę, specjaliści IT coraz częściej zatrudniani są w oparciu o kontrakt (B2B). Popularność tej formy zatrudnienia wynika przede wszystkim z korzystniejszego opodatkowania i możliwości odliczania kosztów.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Warto jednak zauważyć, że jeśli nastolatek ciągle się uczy w szkole, nie będzie mógł pracować w pełnym wymiarze etatu. Przepisy pozwalają na zatrudnienie go na czas maksymalnie 12 godzin tygodniowy i nie więcej niż na 2 godziny dziennie w tych dniach, w których chodzi do szkoły.

Praca dla nieletnich w czasie ferii i wakacji

Sytuacja nieco zmienia się gdy praca dla nieletniego oferowana jest w czasie ferii i wakacji szkolnych. Wtedy limit dobowego czasu pracy dla młodocianego znacznie się zwiększa – wynosi maksymalnie 35 godzin tygodniowo i 7 godzin w ciągu dnia. Jeśli wystąpi sytuacja w której nieletni pracownik wykonuje pracę dla dwóch pracodawców limit maksymalnego czasu pracy nie zostaje podniesiony – muszą „podzielić się” nim obaj pracodawcy.

Praca dla nieletnich – zajęcia wzbronione

Praca dla nieletnich nie jest możliwa, jeśli zalicza się do tak zwanych prac wzbronionych. Ich wyliczenie znaleźć można w specjalnym rozporządzeniu. Praca dla nieletnich nie może się więc wiązać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym (odpada praca polegająca na powtarzalnym podnoszeniu czy przesuwaniu ciężkich elementów).

Praca dla nieletnich nie może też polegać na wykonywaniu zadań wymagających przyjmowania niewygodnych pozycji (leżenie, kucanie, klęczenie na kolanach). Tak więc nieletniego pracownika w warsztacie, przy cyklinowaniu i układaniu podłóg i bruku zatrudnić nie będzie można. Nieletniego nie można zatrudnić również przy uboju zwierząt, w zawodach związanych ze sprzedażą i konsumpcja alkoholu czy tytoniu, jak również w szpitalach dla nerwowo i psychicznie chorych.

Warto przeczytać:

Wykluczone są również zajęcia, które narażają pracownika na szczególne niebezpieczeństwo i zagrażają wypadkowi przy pracy (jak np. obsługa młotów mechanicznych, krajalnic, nożyc czy walców). Oferty pracy dla nieletnich nie mogą również dotyczyć wykonywania zadań w szkodliwym środowisku (pyły) czy narażać ich na działanie promieniowania.

W niektórych wypadkach można uzyskać odstępstwo od tych zasad – ma to miejsce wtedy, gdy praca dla nieletnich polegać ma na przygotowaniu zawodowym do wykonywania tych prac. Wtedy jednak zdrowie nieletnich musi podlegać szczególnej ochronie.

Praca dla nieletnich – jaka umowa?

Praca dla nieletnich nie musi być oferowana zawsze w formie umowy o pracę. Dopuszczalne są również inne formy zatrudnienia młodocianych

  • umowa o pracę (zarówno na czas określony, na czas nieokreślony czy na okres próbny)
  • umowa zlecenia
  • umowa o dzieło
  • umowa agencyjna

Oferty pracy dla nieletnich - gdzie ich szukać?

Najwięcej ofert pracy dla nieletnich mają – częściowo zapomniane obecnie i cieszące się niegdyś złą sławą ochotnicze hufce pracy. Dziś to nowocześnie prowadzone ośrodki przypominające powiatowe urzędy pracy w wersji dla nieletnich. Owszem, ciągle najważniejszym zadaniem hufców jest umożliwienie nieletnim, którzy z różnych przyczyn nie mogą kontynuować nauki w normalnym trybie, zdobycia wykształcenia i pracy. Hufce dysponują potężną bazą pracodawców szukających młodocianych pracowników.

Praca dla nieletnich zagranicą

OHP mają także oferty pracy dla młodzieży za granicą. Nastolatki, które nie boją się wyzwań mogą próbować znaleźć legalną pracę za granica. Na terenie Unii Europejskiej obowiązują takie samy zasady organizowania pracy dla nieletnich, jak w naszym kraju. Dotyczy to również dopuszczalnego maksymalnego wymiaru czasowego pracy.

Oferty pracy dla nieletnich w Internecie

Dobrym pomysłem jest szukanie ofert pracy dla nieletnich przez Internet. Zwykle jednak oferty nie dotyczą pracy etatowej, a zajęć dorywczych – takich jak opieka nad dzieckiem, wyprowadzanie psów na spacer czy pomoc w prowadzeniu domu, a także zajęć w turystyce czy gastronomii. To właśnie branża gastronomiczna w okresie wakacji generuje najwięcej ofert pracy dla nastolatków, zwłaszcza w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów.

Ogłoszenia o pracę, w których brakuje informacji na temat zakresu obowiązków i samego pracodawcy, mogą okazać się pułapką. W internecie nietrudno znaleźć historie pracowników, którzy mieli dużo zarabiać, ale zostali oszukani. Wysokie zarobki oznaczały pracę od zmierzchu do świtu, a szybki zysk… niemiłe doświadczenia za granicą. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia o pracę.

10 rzeczy, po których rozpoznasz fałszywe ogłoszenie o pracę

Oferty pracy dla nieletnich w mediach społecznościowych

Wielu nastolatków świetnie porusza się po mediach społecznościowych – nie brakuje ofert pracy dla nieletnich, które polegają na pisaniu postów na forach czy mediach społecznościowych, umieszczanie wpisów i prowadzeniu konto na Facebooku czy animowanie dyskusji na stronach.

Praca dla nieletnich do 16. roku życia

Szczególnymi zasadami rządzi się zatrudnianie osób młodocianych do ukończenia 16 roku życia. Szereg obwarowań wynika z chęci ochrony tej grupy młodzieży przed ewentualnym wykorzystywaniem ich w pracy i obrony przed nadmiernym wysiłkiem. W sposób oczywisty ta grupa wiekowa ma skupić się najpierw na pobieraniu nauki, a praca powinna wynikać raczej z konieczności zbierania przez uczniów doświadczeń zawodowych (na przykład w szkołach rzemieślniczych), a nie chęci zarobkowania w tak młodym wieku. Jednak legalne zatrudnienie nieletnich młodszych niż 16 lat jest możliwe.

Praca dla nieletnich do 16. roku życia – kto musi wydać zgodę?

Przede wszystkim firma zatrudniająca nieletniego musi działać w ściśle określonych branżach - powinien więc być to podmiot prowadzący działania artystyczne, sportowe, kulturalne lub reklamowe. Wykluczone są więc różnego rodzaju branże produkcyjne czy związane z budowlanką.

Ale to dopiero pierwszy z warunków, które musi spełnić pracodawca chcący zatrudnić nieletniego do 16. roku życia. Kolejny to zgoda przedstawiciela ustawowego (lub opiekuna nieletniego). Nie jest więc możliwa sytuacja, w której młoda osoba pełna zapału i chęci do pracy sama zgłosi się do pracodawcy i zyska zatrudnienie bez zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Warto przeczytać:

Nawet jeśli rodzic zgodzi się na pracę zarobkową swojego dziecka, podobną zgodę będzie musiał wydać jeszcze inspektor pracy. Zanim to zrobi sprawdzi czy zajęcie, które ma wykonywać nieletni nie tylko nie zagraża jego zdrowiu i życiu, ale przede wszystkim – czy nie grozi zaniedbaniem obowiązku szkolnego przez młodego pracownika.

Przy tym wszystkim, formalnością wydaje się zdobycie zaświadczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy przez dziecko, a także opinii lekarza, który potwierdzi, że wykonywanie pracy nie będzie ponad siły nieletniego. By nieletni pracownik mógł podjąć zatrudnienie - a jeszcze chodzi do szkoły - konieczna będzie również opinia dyrektora placówki, w której się uczy. Dyrektor musi potwierdzić, że podjęcie pracy przez nieletniego nie wpłynie na możliwość realizacji obowiązku szkolnego.

Tyle obostrzeń powoduje, że w praktyce praca dla nieletnich w tym wieku jest trudna do zdobycia, bo pracodawcy muszą pokonać potężne bariery biurokratyczne, by legalnie nieletniego zatrudnić. Znacznie łatwiej poszukać pracy dla nieletnich, gdy ci osiągną już 16. rok życia.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja ze swojej strony mogę polecić Firmao CRM

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu