Praca dla studentów – jak dorobić do czesnego?

Artykuł sponsorowany GoWork
Z badań rynku pracy wynika, że niemal trzy czwarte studentów dorabia sobie poza godzinami zajęć, a ok. 40 proc. z nich łączy studia z pracą na pełen etat. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele – to nie tylko wysokie koszty życia w mieście, ale też chęć zdobycia doświadczenia zawodowego i wejścia na rynek pracy. Jak dorobić do czesnego? Wyjaśniamy, jak znaleźć pracę na studiach!

Czy warto pracować na studiach? Argumenty za i przeciw

Praca w trakcie studiów utrudnia skupienie się na nauce i pochłania czas, który można poświęcić na poszerzanie wiedzy. Co więcej, wielu studentów przepracowuje się, co powoduje chroniczne zmęczenie i negatywnie wpływa na wyniki na uczelni.

To ważne, aby pamiętać o powyższych wadach, jednak przy tym nie wolno też zapomnieć, że praca na studiach ma również istotne zalety. Na obecnym rynku pracy doświadczenie jest najważniejsze – trzeba jak najszybciej je zdobyć, szczególnie jeśli wiąże się ono z planowaną ścieżką kariery. Z tego powodu dobrze jest poszukać stażu lub pracy na stanowisku juniorskim w wybranym zawodzie jeszcze zanim ukończysz studia – ogłoszenia pracodawców przykładowo znajdziesz na GoWork.

Niestety większość studentów ma problemy finansowe związane z wysokimi kosztami życia w dużych miastach. Stypendia studenckie nie wystarczają do pokrycia większości wydatków, zresztą i tak otrzymuje je jedynie kilka lub kilkanaście procent osób z najlepszymi wynikami w nauce. Dla wielu studentów praca podczas studiów jest nie tyle wyborem, co przykrą koniecznością.

spotkanie-zespolu-nad-komputerem

Praca dorywcza dla studenta – jak ją znaleźć?

Chcesz dorobić na studiach, ale nie wiesz, jak znaleźć pracę dorywczą? Najczęściej studenci zatrudniają się w branży usługowej, czyli w sklepach, gastronomii, kinach, teatrach i wszędzie tam, gdzie nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, a harmonogram pracy da się dostosować do godzin zajęć. Ponadto studenci często pracują w call center jako obsługa infolinii oraz telemarketerzy, a także na stanowiskach juniorskich w korporacjach. Duże firmy chętnie zatrudniają początkujące osoby, które dobrze znają język angielski i popularne programy komputerowe.

Jeśli stała praca Cię nie satysfakcjonuje, to zastanów się nad udzielaniem korepetycji. Wielu studentów dorabia właśnie w ten sposób – stawki za godzinne zajęcia są wysokie i rosną szybciej od inflacji, szczególnie w przypadku matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych, a klientów nie brakuje. Innym, ciekawym zawodem o bardzo podobnym charakterze jest praca opiekunki do dziecka.

Praca przez internet dla studenta

Większość młodych osób doskonale obsługuje komputer i zna się na internecie. To właśnie dlatego studenci chętnie decydują się na pracę online. Choć firmy preferują kandydatów zatrudnianych w modelu hybrydowym, to wiele z nich wciąż zatrudnia osoby wyłącznie przez internet. Dotyczy to szczególnie IT, branży kreatywnej oraz mediów.

Co więcej, ciekawym pomysłem na pracę przez internet jest freelancing. Oferowanie usług cieszy się rosnącą popularnością, a firmy coraz częściej sięgają po usługi wolnych strzelców. Freelancerzy zazwyczaj zajmują się programowaniem, grafiką komputerową, pisaniem tekstów czy obsługą mediów społecznościowych, choć w praktyce można też oferować inne, bardziej niszowe usługi. Klientom zależy przede wszystkim na skuteczności i terminowości – doświadczenie nie jest tak istotne, a początkujący studenci powinni bez problemu znaleźć pierwsze zlecenia!

Studia zaoczne i praca na pełen etat – czy warto?

Niektórzy studenci łączą studia dzienne z pracą na pełen etat (lub jego ekwiwalent godzinowy na umowie zlecenie), choć w praktyce jest to bardzo trudne. To właśnie dlatego studia zaoczne cieszą się w Polsce tak dużą popularnością. Nie tylko zajmują one mniej czasu, ale na dodatek weekendowe zjazdy sprawiają, że studenci mogą bez problemu pracować na pełen etat w dni powszednie.

Takie rozwiązanie ma szereg zalet, choć na dłuższą metę może okazać się męczące. Studia zaoczne z reguły prezentują niższy poziom, a do tego zapewniają mniej ciekawe życie studenckie. Z drugiej strony, praca na pełen etat to okazja na zdobycie cennego doświadczenia – zarówno pod kątem CV, jak i w praktyce. Większa liczba godzin przekłada się na wzrost zarobków, choć trzeba również pamiętać, że studia zaoczne są płatne, a wysokość czesnego zależy od uczelni oraz wybranego kierunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu