Praca na pół etatu w 2020 roku. Jaka umowa w przypadku pracy na pół etatu? Ile dni urlopu przysługuje za pracę na pół etatu?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Osoba, pracująca na cały etat albo na pół etatu, zachowuje prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego
Osoba, pracująca na cały etat albo na pół etatu, zachowuje prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego 123RF
Spośród umów o pracę w niepełnym wymiarze zatrudnienia najpopularniejsza jest umowa o pracę na pół etatu. Piszemy o prawach i obowiązkach pracownika półetatowego.

Jeżeli szef potrzebuje pracownika, ale jednocześnie nie ma dla niego tylu zadań, żeby wypełnić mu standardowy, 8-godzinny dzień pracy albo też pracownik nie jest na tyle dyspozycyjny, aby pracować w pełnej gotowości, to stosuje się rozwiązanie pośrednie. Pracodawca zatrudnia pracownika na pół etatu.

Praca na pół etatu stała się także popularna wśród młodych mam, powracających na rynek pracy po urodzeniu i odchowaniu dziecka. Kobieta ponownie zaczyna pracę, lecz przynajmniej na razie nie na pełnych obrotach, bo chce zostać dłużej w domu z dzieckiem. Podobnie jest z uczniami czy studentami, którzy zamierzają rozpocząć pracę i pogodzić z nią naukę lub studia.

Praca na pół etatu - ile godzin

Standardowo osoba pracująca na pełen etat spędza w pracy 1/3 doby, czyli 8 godzin dziennie w dni powszednie, a więc 40 godzin w ciągu tygodnia. Analogicznie, osoba, zatrudniona na pół etatu, spędza w pracy 4 godziny każdego roboczego dnia, zatem 20 godzin tygodniowo. Pracodawca i pracownik mogą natomiast ustalić inne godziny.

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

Przykład 1: w poniedziałki pan Kowalski, pracownik półetatowy, pojawia się na 5 godzin w pracy, we wtorek, środę i czwartek spędza w firmie po 4 godziny, zaś w piątek jest dyspozycyjny przez 3 godziny. Obu stronom podoba się taki układ. Szefostwo jest zadowolone, gdyż w poniedziałki, po weekendzie, pracy zbiera się najwięcej. Pracownik z kolei cieszy się, ponieważ w jego przypadku weekend zaczyna się godzinę wcześniej (bo w piątek wcześniej wychodzi z pracy)

Co ważne: składki ZUS, odprowadzane są od przychodu pracownika niezależnie od wymiaru czasu pracy, na jaki jest on zatrudniony. Ustalane są procentowo, a więc ich wysokość zależy od kwoty wynagrodzenia danego pracownika, a nie od tego, czy tenże pracownik pracuje na cały etat, pół etatu czy na ćwierć etatu.

Praca na pół etatu - jaka umowa

Strony podpisują umowę o pracę (na czas określony lub na czas nieokreślony), która podlega przepisom Kodeksu pracy. Pracownik niepełnoetatowy (czyli m.in. osoba, pracująca na pół etatu czy ćwierć etatu) ma prawa i obowiązki takie same, jak pracownik zatrudniony na pełen etat. Ma zatem np. gwarantowane prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego oraz do otrzymywania pieniędzy podczas chorobowego. Obowiązuje go ponadto m.in. okres wypowiedzenia oraz jest uprawniony do otrzymywania zasiłków, chociażby macierzyńskiego. Poza tym czas zatrudnienia na pół etatu wlicza się pracownikowi do stażu pracy.

Warto przeczytać:

Przed rozpoczęciem pracy, pracownik na pół etatu (podobnie jak ten na cały etat) musi przejść badania lekarskie oraz ukończyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Inaczej nie może zostać dopuszczony do pracy.

Praca na pół etatu a nadmiar obowiązków

Zdarza się, że pracownik, zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu, to fikcja. Pracodawca jedynie na papierze proponuje mu zatrudnienie np. na pół etatu bądź na ¾ etatu, a w rzeczywistości pracownik i tak spędza 8 godzin w przedsiębiorstwie, bo tyle ma zadań do wykonania. Bywa również, że pracodawca stosuje manewr: zatrudnienie osoby na pół etatu, gdyż w ten sposób chce zaoszczędzić. Chodzi o pensję pracownika. W przypadku osoby, pracującej na pełen etat, obowiązuje minimalne wynagrodzenie. Na 2020 roku jego wysokość ustalono na 2600 złotych brutto miesięcznie.

Tym samym, osoba pracująca na pół etatu, dostaje minimum 1300 złotych brutto. Jeżeli więc firma oferuje pensje najniższe z możliwych i jeszcze zamierza zaoszczędzić, wręczy pracownikowi do podpisania umowę w niepełnym wymiarze, na pół etatu. Skoro wysokość pensji jest proporcjonalna do liczby godzin spędzanych w firmie, zatrudniony na pół etatu nie może liczyć na więcej pieniędzy.

Polacy coraz częściej robią zakupy przez internet , wybierają wczasy i konsultują dietę. Zmiany stylu życia tworzą coraz większe możliwości na rynku pracy. Oto popularne e-zawody.

Praca online. 10 najpopularniejszych e-zawodów, które można ...

Gdy jednak pracuje 8 godzin dziennie albo wykonuje taką samą ilość pracy, jak jego pełnoetatowi współpracownicy, a szef upiera się, aby podwładny pozostał zatrudniony na dotychczasowych warunkach, to jedynym rozwiązaniem jest zawiadomienie inspekcji pracy. Po stronie zgłaszającego pracownika będzie jednak leżało udowodnienie, iż pracuje on więcej niż 4 godziny dziennie, wynikające z umowy.

Praca na pół etatu a nadgodziny

Skoro pracownik na pół etatu zazwyczaj spędza 4 godziny dziennie w firmie, to każda kolejna godzina jest dla niego godziną ponadstandardową. Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku zatrudnienia na cały etat czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy. Godziny ponadwymiarowe to natomiast te, które pracownik-półetatowiec wykonuje poza obowiązującymi go normami czasu pracy, ale nie są one jeszcze nadgodzinami.

Warto przeczytać:

Przykład 2: pani Nowak, zatrudniona na pół etatu, pracuje od poniedziałku do piątku, po 4 godziny dziennie, w godz. od 7.00 do 11.00, a jej etatowi koledzy zostają do godz. 15.00. Pracownica przeważnie 1-2 razy w tygodniu zostaje dłużej. W przypadku pani Nowak godziny ponadwymiarowe (ale jeszcze nie nadgodziny) to będą godziny między 11.00 a 15.00. Tutaj dopiero każda godzina pracy po godzinie 15.00 będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Kobieta zatem otrzyma dodatek za pracę w godzinach ponadwymiarowych, jeśli będą to godz. pomiędzy 11.00 a 15.00. Jeśli zostanie ona w pracy jeszcze dłużej, czyli będzie wykonywała swoje obowiązki służbowe po godz. 15.00, wówczas będzie przysługiwał jej już inny dodatek, tzn. dodatek za nadgodziny.

Urlop pracownika półetatowego

Osoba, pracująca na cały etat albo na pół etatu, zachowuje prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar tego wolnego zależy od udokumentowanego stażu pracy. Jeśli pracownik pracuje krócej niż 10 lat, wówczas przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego. Gdy zaś staż pracy wynosi 10 lat i więcej, pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku. Tak jest w przypadku pracownika na pełnym etacie. Jeżeli pracownik pracuje na pół etatu, przysługuje mu też, odpowiednio, 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Rozmowa z przełożonym o wynagrodzeniu może stanowić spore wyzwanie, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. Na kolejnych stronach podpowiadamy, jak skutecznie poprowadzić finansowe negocjacje.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Różnica jednak istnieje. W sytuacji pracownika pełnoetatowego zakłada się, że skoro normalnie, w ciągu roku, pracuje on 8 godzin dziennie, to na urlopie wypoczynkowym odpoczywa on także 8 godzin. Gdy natomiast pracownik na pół etatu pracuje po 4 godziny każdego dnia, to przebywając na urlopie również odpoczywa 4 godziny dziennie. Urlop wypoczynkowy udzielany jest bowiem na dni, ale rozliczany w godzinach.

Wypowiedzenie a praca na pół etatu

Pracownik na pół etatu nie może stracić zatrudnienia z dnia na dzień, jak może mieć to miejsce choćby w przypadku osób posiadających umowę zlecenie czy umowę o dzieło (obie podlegają Kodeksowi cywilnemu, a nie Kodeksowi pracy, jak umowa etatowa). Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy.

W przypadku pracownika zatrudnionego na pół etatu okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie, jeśli ten pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, gdy był zatrudniony przynajmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracował minimum 3 lata.

Gdy pracownik żegna się z firmą, a nie zdążył wykorzystać przysługującego mu urlopu wypoczynkowego i już go nie wykorzysta, to należy mu się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane wolne.

Ten okres wypowiedzenia nie ma zastosowania w wypadku zwolnienia dyscyplinarnego. Gdy pracownik na pół etatu poważnie naruszy przepisy i jego wina zostanie mu udowodniona, może zostać zwolniony od razu, bez wypowiedzenia.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niektórzy mają dosyć pracy na etat i szukają możliwości pracy freelancerskiej, rękodzielniczej lub innych form samozatrudnienia. Jednym z najczęstszych problemów jest brak doświadczenia i wiedzy w zakresie organizacji tego typu przedsięwzięcia lub chociażby rozliczania się z państwem. Napisaliśmy sporo artykułów na ten temat. A jak się rozliczać można przeczytać tutaj: https://tworzeto.pl/freelancer-a-podatki-jak-to-ogarnac/

Zapraszamy po wiedzę o pracy zdalnej na www.tworzeto.pl

p
patrycja

Sama pracowałam na pół etatu i muszę powiedzieć że warunki jakie miałam były znacznie gorsze od tych co mieli cały etat. Dlatego postanowiłam w końcu poszukać czegoś innego no i udało się. Teraz mam zarówno benefity, premie czy nawet pakiet medyczny w medicover.

G
Gość

W tym kraju nikt nie kontroluje pracy na czarno.

G
Gość
6 lutego, 21:52, Gość:

A to w ogóle jeszcze się opłaca pracować w tym kraju ??

Właśnie.Oszukują.Zatrudniają na 1/2 etatu a pracuje się po 10 godz.Jak się człowiek upomina to mówią idż tam gdzie Cię wogóle zatrudnią.A praca na czarno jest ale z czego potem emerytura.Ogółem wszędzie jest oszukaństwo

G
Gość
7 lutego, 15:34, Gość:

A czy pół etat liczy się jako cały do emerytury skoro się płaci jak pisze obojętnie czy cały czy pół, coś tu nie gra?!

No, właśnie nie.Teraz przechodzę na emeryturę i mam 20 lat pracy w tym 4 na 1/2 etatu i 4 lata na 0,7 etatu.Otrzymam ok.,600zl emerytury na rękę

G
Gość

A czy pół etat liczy się jako cały do emerytury skoro się płaci jak pisze obojętnie czy cały czy pół, coś tu nie gra?!

e
eot

I to jest właśnie fikcja. Każda godzina ponad 4 (lub ponad umówioną część etatu) powinna być traktowana jako nadgodziny. To by zatrzęsło "śmieciowym rynkiem pracy"

G
Gość

A to w ogóle jeszcze się opłaca pracować w tym kraju ??

G
Gość

TAKIE MA PRAWA, ŻE JAK JEJ SIĘ NIE PODOBA, TO NIECH [wulgaryzm]A !!!

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu