Praca w tym sektorze kusi zarobkami i benefitami. Trwają duże rekrutacje na atrakcyjne stanowiska! Czym jest SSC/BPO?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
SSC/BPO fala rekrutacji, a kandydatów brakuje. W sektorach usług wspólnych czekają dobre zarobki.
SSC/BPO fala rekrutacji, a kandydatów brakuje. W sektorach usług wspólnych czekają dobre zarobki. 123rf.com
Udostępnij:
Branża usług wspólnych i outsourcingu (SSC/BPO) to rozwijające się na rynku sektory, w których będziemy obserwować wysokie zapotrzebowanie na pracowników. W Polsce inwestuje coraz więcej zagranicznych firm, które potrzebują pracowników do szeroko pojętej obsług biznesu, również w sposób zdalny. Rekruterzy zwiastują świetne warunki pracy i wysokie wynagrodzenia, ale kandydatów wciąż brakuje. Jak dostać pracę w SSC/BPO? Czym charakteryzuje się branża? Jak wyglądają przykładowe oferty pracy?

Spis treści

Mnogość i szybkość powstawania nowych miejsc pracy w sektorze SSC/BPO (usług wspólnych) zdecydowanie przewyższa liczbę kandydatów dostępnych na rynku - oceniła Angelika Grzyb z HRK. Aby pozyskać pracowników, firmy proponują podwyżki wynagrodzeń do 15 proc. i premie uznaniowe w postaci trzynastek

SSC/BPO – czym jest?

SSC, czyli Shared Service Center (centrum usług wspólnych) oraz BPO, czyli Business Process Outsourcing (delegowanie procesów biznesowych) to dwa powiązane ze sobą sektory, których wspólnym mianownikiem jest outsourcing, czyli zlecenia i oddelegowywanie zadań i procesów związanych z działalnością firmy, poza jej struktury np. firmom call center, freelancerom (bez zatrudniania kolejnych pracowników na etat).

Z możliwości SSC i BPO korzysta coraz więcej dużych zagranicznych przedsiębiorstw.

Coraz więcej firm z zagranicy decyduje się na przeniesienie swoich usług do Polski. W minionym roku w sektorze SSC/BPO poszukiwano przede wszystkim pracowników ze znajomością języka niemieckiego i francuskiego, a także doświadczeniem i umiejętnościami w obszarze finansowym i bankowym, ze szczególnym uwzględnieniem działów księgowych. Najwięcej wakatów oferują firmy z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Belgii czy Niemiec. – podkreśla swoje obserwacje HRK SSC/BPO

SSC/BPO – sektor usług wspólnych i zdalna obsługa procesów. Przykłady ofert pracy

Ekspertka z HKR wskazała, że sytuacja na rynku centrów usług wspólnych zaczyna przypominać tę, która od dłuższego czasu ma miejsce w sektorze IT - kandydaci otrzymują po kilka ofert pracy tygodniowo, a co za tym idzie, ich oczekiwania wobec potencjalnego nowego pracodawcy są wysokie. Znalezienie odpowiedniego kandydata dodatkowo utrudnia fakt, że osoby kompetentne biorą udział zazwyczaj w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie, a firmy potrzebują pracowników "na już".

Grupa HKR zajmuje się rekrutacjami dla tego typu klientów. Wśród ogłoszeń o pracę w sektorze SSC/BPO znajdziemy takie stanowiska jak:

 • HR Administration Specialist with Dutch – praca zdalna, wymagane języki obce i umiejętności organizacyjne oraz interpersonalne
 • Client Service Specialist with German – zdalna obsługa klienta, wymagane języki obce i wysoka kultura osobista
 • Junior AP Accountant with Spanish – obsługa faktur, prowadzenie baz danych, kontakt z klientem. Wymagania? Języki obce, dobra organizacja pracy, wysoka kultura interpersonalna.

Praca w usługach wspólnych oferuje szereg rozmaitych możliwości: call center i obsługa klienta, wirtualna asysta, prowadzenie baz danych, fakturowanie, moderacja procesów zdalnych, komunikacja z klientami i kontrahentami, pozyskiwanie dostawców, obsługa e-commerce, praca w HR i wiele innych.

SSC/BPO – atrakcyjne wynagrodzenia i elastyczne warunki pracy

Ze względu na duże zapotrzebowanie w kompetentnych pracowników i rosnącą konkurencję, firmy oferują atrakcyjne warunki i są gotowe do negocjacji.

Z moich obserwacji wynika, że gdy klientowi zależy na pozyskaniu danego kandydata, jest w stanie być elastyczny, szybko podjąć finalną decyzję o zatrudnieniu, a dodatkowo podwyższyć wynagrodzenie. W sektorze SSC/BPO te podwyżki wynoszą przeważnie od 10 do 15 proc., oczywiście w zależności od stanowiska i kompetencji kandydata. Podwyżka na takim poziomie jest w stanie skłonić kandydata do przyjęcia oferty" - zauważyła Angelika Grzyb, Team Leader HRK

Inne benefity, na jakie można liczyć u większości pracodawców:

 • trzynastki w formie premii uznaniowej stanowiącej jednokrotność podstawowego wynagrodzenia,
 • dodatkowe środki są wypłacane pracownikom najczęściej w pierwszej połowie kolejnego roku kalendarzowego
 • pakiety relokacyjne, dla kandydatów z zagranicy
 • otwartość na pracę zdalną lub hybrydową (pracodawcy w większości docelowo oczekują na powrót do biur)

SSC/BPO – wymagania wobec kandydatów

Z analizy ogłoszeń pracy w sektorze SSC/BPO wynika, że pracodawcy kładą nacisk na umiejętności miękkie, takie jak:

 • łatwość w podtrzymywaniu kontaktów interpersonalnych,
 • doskonała organizacja pracy,
 • terminowość,
 • elastyczność,
 • chęć i umiejętność sprawnego doszkalania się.

Wśród umiejętności twardych niezbędna jest znajomość języków obcych na swobodnym komunikatywnym poziomie, w mowie i w piśmie. Najczęściej jest to co najmniej jeden język obcy, w tym język angielski.

Potrzebna jest większa pula kandydatów ze znajomością języków obcych, tymczasem polskie szkoły i uczelnie wyższe wciąż przywiązują zbyt małą wagę do nauki języków obcych. "Wielu kandydatów zna dany język obcy lub nawet kilka na poziomie podstawowym czy tak zwanym komunikatywnym, jednak z punktu widzenia pracodawców taki poziom nie jest wystarczający. Firmy najczęściej oczekują, że kandydat będzie posługiwał się językiem obcym na poziomie minimum B2 lub C1" - zaznacza ekspertka HKR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie