Pracę znaleźć jest jeszcze łatwiej. Pracownicy poszukiwani są nawet na Kujawach i Podkarpaciu

Zbigniew Biskupski AIP
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Jednocyfrowe bezrobocie staje się faktem nawet w tych regionach gdzie o pracę było najtrudniej, a więc w woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Choć tam o pracę jest nieporównywanie łatwiej niż jeszcze rok temu - nie mówiąc o latach wcześniejszych gdy sytuacja pod tym względem wydawała się beznadziejna - to i tak młodzi ludzie z tych regionów - podobnie jak ich rówieśnicy praktycznie z całej Polski - pracy szukają w dużych aglomeracjach.

Stopa bezrobocia w Polsce spadła w lipcu br. do 7,1 proc., a więc aż o 1,5 proc. w stosunku do lipca ubiegłego roku. Szczegółowe dane Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda jutro, w piątek 25 sierpnia, ale już teraz można być pewnym, że jednocyfrowe bezrobocie stało sie faktem w całej Polsce.

Stopa bezrobocia w Polsce nadal spada

Jednak nie bez powodu poszukujący pracy najszybciej znajdują ją w dużych aglomeracjach i tam też składają oferty pracy, bo też i tam rekruterzy notują najwięcej zgłoszeń od pracodawców.

Kto znajdzie pracę najszybciej

By odpowiedzieć na to pytanie, najłatwiej sięgnąć do danych dowolnej agencji rekrutacyjnej.
Pracę znaleźć łatwiej gdy zna się języki obce. Z danych GoldenLine wynika, iż spośród 56 664 osób, które w lipcu br. otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki oraz rosyjski.

Pożądane kwalifikacje: prawo jazdy i angielski

Poza językiem angielskim niezbędna jest umiejętność posługiwania się narzędziami z pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Jeśli do tego dojdą przynajmniej elementarne umiejętności programowania JavaScript albo programu AutoCad - praca znajdzie się od ręki.

Praca czeka na specjalistę

Jak wynika z analiz GoldenLine, w lipcu 2017 roku wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, 20 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (12 proc. osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację), zaś na trzecim - ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (10 proc. otrzymujących propozycje pracy).

Pracownicy poszukiwani natychmiast

Z danych GoldenLine wynika ponadto, że w lipcu najwięcej ofert pracy oferowały firmy działające w kategorii produkcja, sprzedaż oraz obsługa klienta - co trzecia oferta.
Ogromny popyt na pracę zgłasza znów budownictwo oraz - niezmiennie - branża informatyczna; każdej z tych branż dotyczy co 12-13 oferta pracy.

Oferty pracy w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i na Śląsku

W lipcu 2017 roku pracodawcy za pośrednictwem serwisu GoldenLine najwięcej ofert pracy złożyli kandydatom zamieszkującym województwo mazowieckie (16 proc.), dolnośląskie (8 proc.), małopolskie (7 proc.) oraz śląskie (6 proc.).

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu