Pracodawcy są zaniepokojeni. Chodzi o zatrudnianie obcokrajowców

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Zezwolenie na pracę cudzoziemca ma być  wydawane tylko wtedy, gdy będzie on wykonywał pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę. To nie podoba się pracodawcom.
Zezwolenie na pracę cudzoziemca ma być wydawane tylko wtedy, gdy będzie on wykonywał pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę. To nie podoba się pracodawcom. fot. 123 rf
Ministerstwo pracy proponuje, aby obcokrajowcy byli zatrudniani w Polsce wyłącznie w oparciu o umowe o pracę. To nie podoba się pracodawcom. Twierdzą, że ten wymóg jest nierealny do spełnienia i zwiększy szarą strefę.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w poprawce zgłoszonej do projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom proponuje, aby zezwolenie na pracę cudzoziemca było wydawane tylko wtedy, gdy będzie on wykonywał pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę

Zatrudnienie cudzoziemców. Tylko na umowę o pracę?

Niektórzy pracodawcy mają zastrzeżenia do tej zmiany. Nowa regulacja nie podoba się m.in. przedstawicielom agencji zatrudnienia. Nie kryją oni zaniepokojenia.

- Dziwi nas, że taka poprawka została zgłoszona poza konsultacjami z partnerami społecznymi. Jako pracodawcy zatrudniający cudzoziemców jesteśmy tym głęboko zaniepokojeni. Corocznie Barometr Zawodów, który firmuje samo Ministerstwo Pracy, wskazuje, że największą grupą zawodową, której brakuje, to pracownicy fizyczni - skomentowała Karolina Szleszyńska, wiceprezeska Gremi Personal ds. prawnych.

Pracodawcy mają zastrzeżenia do ustawy

Karolina Szleszyńska uważa, że bardzo trudno będzie zrealizować wymóg, który nałoży ustawa. Według niej istnieje ryzyko, że nieuczciwe firmy będą obchodzić prawo i częściej przyjmować obcokrajowców do pracy na czarno.

- W świetle poprawek zgłoszonych przez resort pracy tylko umowa o pracę staje się gwarancją legalnego zatrudnienia, co przy skali potrzeb na rynku pracy jest nierealne do spełnienia z wielu powodów: finansowych, organizacyjnych i przede wszystkim prawnych. Jeśli ten sposób interpretacji zatrudnienia cudzoziemców się utrzyma, są poważne podejrzenia, że w przyszłości doprowadzi to nie do uszczelnienia rynku pracy, ale wzrostu szarej strefy, z którą my też jako pracodawcy walczymy. Niedawno przystąpiliśmy jako sygnatariusze do Karty Różnorodności Forum Odpowiedzialnego Biznesu, żeby jeszcze bardziej podkreślić, jak zależy nam na dobrej integracji cudzoziemców na polskim rynku pracy – wyjaśnia Karolina Szleszyńska, wiceprezeska Gremi Personal.

Projekt ma być rozpatrzony przez Radę Ministrów jesienią, następnie ma zostać skierowany do Sejmu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu