Pracownicy fabryki aut elektrycznych zaczęli masowo chorować. Co wykazała kontrola?

Jerzy Mosoń
Niemiecki szef skontrolował pracowników Tesli przebywających na L4.  W Polsce takimi sprawami zajmuje się ZUS
Niemiecki szef skontrolował pracowników Tesli przebywających na L4. W Polsce takimi sprawami zajmuje się ZUS 123rf.com/profile_rh2010
Niemiecka prasa ma używanie – sugeruje serwis elektrowoz.pl. Niedawno wyszło na jaw, że 15 proc. załogi Giga Berlin, zakładu należącego do Tesli, wylądowało latem na chorobowym, a pracodawca, oczywiście w trosce o ich zdrowie, postanowił do nich zajrzeć. To właśnie, co zobaczył, a raczej czego nie zobaczył, rozgrzewa obecnie niemiecką opinię publiczną. Tyle że każdego oburza w tej sprawie co innego.

Amerykański producent aut elektrycznych Tesla odnotował, że od początku roku około 200 pracowników tej firmy w niemieckim zakładzie Giga Berlin, choć pobierało wynagrodzenie, nigdy nie pojawiło się w pracy. Wszyscy chorowali. Mało tego, w piątki i na nocnych zmianach ogólna liczba nieobecnych była wyższa o 5 procent niż w innych okresach. W końcu latem chorowało już 15 proc. stałej części załogi. Co w tej sytuacji mógł zrobić pracodawca?

Każdy normalny przedsiębiorca, widząc, jak bardzo cierpią jego pracownicy, powinien sprawę wyjaśnić. Sprawdzić, czy kierownictwo przestrzega przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy (tzw. BHP), czy aby w fabryce nie ma czegoś trującego – na przykład groźnego wycieku z baterii – bo to przecież tzw. elektryki, albo czy na hali nie dochodzi do mobbingu. Mógłby też zajrzeć do jednego czy dwóch chorych i spytać o zdrowie. Ot, taki miły gest zatroskanego szefa. Nietrudno zgadnąć, którą z propozycji wybrał kierujący zakładem Giga Berlin Her Andre Thierig.

Niemiecki szef amerykańskiej fabryki wysłał wtedy kierowników do domów 30 pracowników, by spytali o zdrowie. Nie każdy z nich jednak otworzył drzwi. Wniosek: są na wakacjach, zamiast chorować. Trudno powiedzieć, czy taki wniosek był słuszny, podobnie jak oburzenie tych, którym nie podoba się taka praktyka; ale pracodawca mógł pomyśleć, że nie wszyscy członkowie załogi postępują uczciwie. Czy miał prawo ich skontrolować? Owszem, w Niemczech tak. W Polsce pracowników na L4 kontroluje ZUS. Ostatnio nawet mocno zabrał się do pracy.

W I kwartale 2024 roku nad Wisłą przeprowadzono łącznie 117,2 tys. kontrole L4, czyli o 5 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2023 roku. Sporo, ale jednak jest pewna różnica między kontrolą pracodawcy, a urzędnika. Inaczej niż w Niemczech wygląda też proces wyciągania wniosków z kontroli. Nie mogą być one pochopne.

W Polsce jednak kontroler ZUS z faktu nieobecności pracownika, podczas pierwszej wizyty, nie ma prawa od razu do wniosku, jakoby ten udawał chorobę i na przykład bawił się w tym czasie na Majorce, zamiast przebywać w domu. Najpierw urzędnik musi ponowić kontrolę oraz poprosić ubezpieczonego o wyjaśnienie przyczyny jego absencji. Potem idzie już z górki.

To również może cię zainteresować

Skandal dotyczący pracowników Tesli nie jest jednoznaczny. Niemiecka prasa i związki zawodowe irytują się bardziej na postawę kierownictwa zakładu, który ośmielił się skontrolować pracowników na L4 niż na ich postawę. Cytowani w mediach przedstawiciele związków IG Metall twierdzą, że liczne zwolnienia chorobowe w Giga Berlin są efektem presji, „kultury zastraszania”. W odpowiedzi na te zarzuty Her Andre Thierig stwierdził, że przecież warunki w fabryce są takie same niezależnie od dnia tygodnia i zmiany. Skrytykował też niemiecki system socjalny. Miał prawo. Miał też prawo, ale też obowiązek sprawdzić, czy zarzut o tzw. kulturze zastraszania jest prawdziwy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu