Przeniesienie rachunku do innego banku jest łatwe, bez wielu formalności. Robimy to chętnie, a może nie znamy takiej możliwości [4.05.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Usługa przeniesienia rachunku dotyczy osób fizycznych, które zdecydowały się otworzyć nowy rachunek i przenieść wybrane usługi płatnicze (polecenie zapłaty, stałe zlecenia) powiązane z obecnym rachunkiem do innego banku/SKOK-u.
Usługa przeniesienia rachunku dotyczy osób fizycznych, które zdecydowały się otworzyć nowy rachunek i przenieść wybrane usługi płatnicze (polecenie zapłaty, stałe zlecenia) powiązane z obecnym rachunkiem do innego banku/SKOK-u. Bartosz Frydrych / Polska Press
Choć przeniesienie rachunku z jednego banku do drugiego od lat jest bardzo proste i nie wymaga wielkich starań - wszystkie formalności, łącznie z przeniesieniem stałych zleceń itp. bierze na siebie "nowy bank" - takie zdarzenia nie są powszechne. W skali roku decyduje się na przeniesienie konta ok. 20 tys. osób. Być może dlatego, że wiedza o takim konsumenckim prawie jest mało powszechna. Jak więc przenieść konto z banku do banku?

Spis treści

W uproszeniu przypomina to usługę opartą na powszechniej wykorzystywanym konsumenckim prawie do zmiany operatora telefonu komórkowego. Z jedną kluczową różnicą - gdy zmieniamy operatora komórki, możemy zachować dotychczasowy numer telefonu. W przypadku zmiany banku - zmieniamy także numer konta, choć nowy bank - mocą naszego pełnomocnictwa - ma w takim przypadku obowiązek powiadomienia o zmianie numeru rachunku np. pracodawcę przelewającego wynagrodzenie, ZUS czy urząd skarbowy.

W praktyce wykorzystuje się do takich operacji usługę Ognivo świadczoną przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR).

Jak przenieść rachunek z banku do banku

Przenoszenie rachunków bankowych jest usługą, w której uczestniczą dostawcy: czyli banki i SKOK-i prowadzące działalność w Polsce. Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych każdy dostawca jest zobowiązany świadczyć taką usługę wobec konsumentów (od końca 2017 roku).

Usługa ta dotyczy osób fizycznych, które zdecydowały się otworzyć nowy rachunek i przenieść wybrane usługi płatnicze (polecenie zapłaty, stałe zlecenia) powiązane z obecnym rachunkiem do innego banku/SKOK-u.

A więc jeśli mamy w banku rachunek płatniczy np. konto oszczędnościowe i chcemy otworzyć nowe konto w innym banku lub SKOKu to w nowym banku lub SKOKu możemy załatwić wszystkie formalności związane z:

  • zamknięciem obecnego rachunku
  • przeniesieniem środków na nowy rachunek do nowego banku/SKOKu
  • przeniesieniem zleceń stałych
  • przeniesieniem poleceń zapłaty
Reforma (PIT 12 proc.) ma wejść w życie od 1 lipca i od lipca niższa stawka będzie stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń- czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT.

Nowe emerytury od lipca. Ile wynoszą świadczenia po obniżce ...

Wystarczy, że w nowym banku lub SKOKu złożymy odpowiednie upoważnienie i wniosek. Bank lub SKOK dokona za Nas pozostałych formalności.

Przeniesienie rachunku bankowego: ile to kosztuje

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu rachunku/usług płatniczych zostaniesz powiadomiony o wszelkich możliwych opłatach związanych z tą usługą. Wysokość opłat banki/SKOK-i ustalają indywidualnie.

Opłaty te nie mogą być wyższe niż rzeczywiste koszty ponoszone przez danego dostawcę z tytułu wykonywanych czynności.

Nowy bank nie może pobierać opłat za udostępnienie danych dotyczących istniejących zleceń stałych i poleceń zapłaty objętych przenoszeniem rachunku płatniczego.

Przenoszenie rachunków bankowych: ile przeniesiono w I kw. 2022 r.

W I kw. 2022 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 5 170 osób. Najwięcej wniosków w tym kwartale - ponad 1,9 tys. - wpłynęło w lutym.

Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w I kw. 2022 r. wyniosła 5 170. W tym samym okresie 2021 r. odnotowano 4 764 takie wnioski.

  • Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w I kw. 2022 r. zdecydowało się 5 110 osób, czyli 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku.
  • Przeniesienia salda dokonało 4 891 osób, tj. około 95 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 767 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 495 osób.

System Ognivo umożliwia bezpieczną i szybką komunikację online pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami. Oprócz banków (komercyjnych i spółdzielczych) Ognivo wykorzystywane jest m.in. także przez ZUS, Pocztę Polską, urzędy miast, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komorników sądowych.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U z 2016 r. poz. 1572, z późn. zm.) - w wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw – dodano Dział III rozdział 8 Przeniesienie rachunku płatniczego.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem:
https://www.przenoszenierachunkow.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu