Przerwanie urlopu wypoczynkowego - kiedy szef ma do tego prawo? Sprawdź, czy musisz odebrać telefon z firmy i kto zapłaci za powrót do pracy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Pracodawca może przerwać nasz urlop wypoczynkowy, ale będzie musiał pokryć koszty związane z powrotem do pracy.
Pracodawca może przerwać nasz urlop wypoczynkowy, ale będzie musiał pokryć koszty związane z powrotem do pracy. master1305 / Freepik
Czy pracodawca może przerwać nasz urlop? Okazuje się, że istnieje taka możliwość, ale tylko w niektórych, wyjątkowych sytuacjach. Co więcej, firma będzie musiała za to dodatkowo zapłacić. Poniżej wyjaśniamy, kiedy szef może nas ściągnąć z urlopu i czy możemy mu odmówić.

Spis treści

Kodeks pracy zakłada, że pracownicy mają prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni (zależnie od dotychczasowego stażu pracy). W tym czasie osoba zatrudniona otrzymuje takie samo wynagrodzenie, jakie w trakcie pracy. Czas na wykorzystanie urlopu upływa 30 września kolejnego roku.

Warto jednak pamiętać, że wniosek o urlop musi zostać zaakceptowany przez pracodawcę. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy osoba zatrudniona:

  • odbiera urlop „na żądanie”,
  • wnioskuje o urlop bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego,
  • nie nabyła prawa do urlopu (jest pracownikiem młodocianym).

Pracodawca może też wysłać pracownika na urlop decyzją jednostronną, jeśli danej osobie przypada zaległy urlop wypoczynkowy lub trwa okres wypowiedzenia. W tych sytuacjach pracownik nie ma możliwości złożenia odmowy. Niestety, w pewnych sytuacjach nasz urlop może też zostać przerwany.

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Zgodnie z prawem pracodawca może odwołać pracownika z przyznanego wcześniej urlopu, ale tylko wtedy, gdy potrzeba jego powrotu zaistniała już trakcie wypoczynku. Chodzi o sytuacje, w których absencja danej osoby może poskutkować przerwaniem ciągłości pracy w firmie.

- Warunkiem odwołania pracownika z urlopu jest zaistnienie szczególnych okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili udania się pracownika na urlop. Odwołanie pracownika z urlopu następuje w formie polecenia. Przepisy nie przewidują tu obowiązku zachowania szczególnej formy. Kwestia ta powinna być uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych - precyzuje PIP.

Do przyczyn, które wcześniej nie były możliwe do przewidzenia, zaliczamy m.in.:

  • kontrolę zewnętrzną, w której obecność pracownika jest obowiązkowa,
  • awarię, której nikt inny nie jest w stanie naprawić,
  • nagłe zachorowanie znacznej części zespołu,
  • negocjacje, które wymagają obecności pracownika (np. ze względu na nagłą zmianę stanowisk),
  • reklamacja złożona przez ważnego dla firmy klienta.

Przerwanie urlopu wypoczynkowego - czy pracownik może odmówić?

Pracownik nie może odmówić przerwania urlopu wypoczynkowego, gdyż postanowienie pracodawcy traktowane jest jako polecenie służbowe, czyli niepodlegające sprzeciwowi. W skrajnych przypadkach zignorowanie tej decyzji może poskutkować zwolnieniem dyscyplinarnym.

A co, jeśli nie odbierzemy telefonu? Polskie prawo nie nakłada obowiązku sprawdzania poczty służbowej czy odbierania telefonów w trakcie urlopu poza wyjątkami, które wynikają z pełnionej przez pracownika funkcji. Oznacza to, że szef nie może tego żądać od osoby zatrudnionej, nawet jeśli połączenia kierowane są na pocztę czy telefon prywatny.

Zazwyczaj nie poniesiemy zatem konsekwencji związanych z odrzuceniem połączenia. Wymóg odbierania telefonów może bowiem zostać zapisany w regulaminie pracy danej firmy.

Kto zapłaci za przerwany urlop wypoczynkowy?

Pracodawca, sprowadzając pracownika z urlopu, musi liczyć się z obowiązkiem rekompensaty wydatków związanych z tym procesem. Zatrudniający będzie zobowiązany do pokrycia takich kosztów jak:

  • opłata za podróż powrotną,
  • opłata za rezerwowane wcześniej atrakcje turystyczne (jeśli nie można ich zwrócić),
  • opłaty za opłacone wczasy w ośrodku wypoczynkowym czy hotelu.

W celu prawidłowego rozliczenia z firmą pracownik powinien odpowiednio udokumentować poniesione wydatki, zachowując faktury lub inne dowody zakupu. Jeśli podwładny nie zachował żadnych dokumentów, zasady rozliczenia mogą zostać ustalone takie, jak w przypadku podróży służbowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu