Ruch w fast foodach jest niższy. Sieci z dwucyfrowymi spadkami. Czy restauracje przegrają ze zdrowym odżywianiem?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Fast food to rodzaj żywności, który w założeniu miał być przygotowywany szybko oraz tanio.
Fast food to rodzaj żywności, który w założeniu miał być przygotowywany szybko oraz tanio. Krystian Dobuszyński / Polska Press
Restauracje fast food miały być w obsłudze szybkie i tanie. Jak podkreślają eksperci, widać zmianę nawyków żywieniowych u konsumentów. Czy fast foody będą tracić i przegrają z popularnym obecnie zdrowym odżywianiem? Za sprawą drożyzny ceny urosły także w restauracjach szybkiej obsługi. Może to zniechęcać dotychczasowych klientów.

Spis treści

Restauracja fast food - czy faktycznie jest szybko i tanio?

Fast food to rodzaj żywności, który w założeniu miał być przygotowywany szybko oraz tanio. Posiada wysoką wartość kaloryczną, czyli dużą ilość węglowodanów i tłuszczów oraz pozbawione jest niezbędnych dla organizmu:

 • błonnika,
 • witamin,
 • minerałów.

Miało być tanio… tymczasem przez inflację drożej zrobiło się nawet w restauracjach szybkiej obsługi.

Świetnym przykładem zmian w cenach jest choćby burger Drwala dostępny w Mc Donald’s. Klasyczna wersja kanapki Drwala w 2021 r. kosztowała tam 17,40 zł. W tym roku kanapki są zdecydowanie droższe. Klasyczny Drwal to obecnie wydatek rzędu 24,90 zł. W podobnej cenie albo za nieco większe pieniądze możemy kupić w konkurencyjnych restauracjach np. domowy obiad.

Może być to jeden z powodów, dla których obroty fast foodów spadają.

Wizyty w restauracjach fast food. Eksperci: widać zmianę nawyków

Analitycy z Proxi.cloud przyjrzeli się sytuacji występującej od kwietnia do października br. i porównali ją z analogicznym okresem ubiegłego roku. Analiza objęła blisko 1,1 tys. lokali i ponad 570 tys. konsumentów.

W trzech sieciach z czterech badanych zmniejszyła się liczba wizyt. Największy spadek zaobserwowano w restauracjach McDonald's – o 21,1%. Na minusie są też KFC – 6% oraz Burger King – 2,6%. Przed taką zmianą obronił się tylko Subway, który odnotował wzrost rdr. o 1,5%.

- Spadki w tym segmencie mogą być bezpośrednio związane ze zmniejszonym ruchem w galeriach handlowych, w których ww. sieci mają lokale. Ponadto widoczna jest zmiana nawyków konsumenckich. Możliwe jest też, że wzrosła sprzedaż z dowozem, co przełożyłoby się na te dane. W porównaniu z konkurencją, McDonald's posiada najwięcej restauracji stacjonarnych, które mogą w obecnych czasach generować znacznie mniejszy ruch. Powodem takiej sytuacji może być szalejąca inflacja, w tym drogie paliwo, a co za tym idzie – większy koszt dojazdu do samego lokalu – komentuje Jakub Pijanowski z firmy technologicznej Proxi.cloud.

Jak podkreślają autorzy badania, wyraźnie należy podkreślić, że odnotowane spadki ruchu wcale nie oznaczają zmniejszenia obrotów analizowanych firm. Ta kwestia nie była przedmiotem badania. Natomiast z analizy wiemy, jak zmieniła się liczba unikalnych klientów. Tu wzrosty odnotowały dwie restauracje, tj. Subway – o 15,2%, a także Burger King – o 7,3%. Natomiast na minusie są McDonald's oraz KFC, w przypadku których spadki wyniosły odpowiednio 24,9% i 15,3%.

- Najmniejsza liczba wizyt oraz unikalnych klientów została zaobserwowana w kwietniu ubiegłego roku, co ma związek z panującą pandemią oraz lockdownem. Z kolei największy wzrost odnotowano w lipcu tego roku. Natomiast zwiększona liczba wizyt w maju oraz w czerwcu 2021 roku, względem analogicznego okresu 2022 roku, może wynikać ze zniesienia lockdownów w poprzednim roku. To spowodowało większy napływ stęsknionych za zakupami klientów galerii oraz chętnych do odwiedzenia restauracji w badanych lokalizacjach – mówi Miłosz Sojka z Proxi.cloud.

Zdrowe żywienie - czy jest to alternatywa dla fast foodów?

Zdrowe odżywianie pozwala na dostarczenie organizmowi

 • pożywienia i produktów spożywczych, które pochodzą z naturalnej lub ekologicznej produkcji
 • składników odżywczych, witamin i minerałów zawartych w produktach,
 • zrezygnowanie z wprowadzania modyfikacji genetycznych do upraw,
 • nie zanieczyszczanie produktów chemią weterynaryjną i rolną, antybiotykami, pestycudami i metalami ciężkimi.

Osoby, które dbają o swoją codzienną dietę umieszczają w niej:

 • warzywa,
 • owoce,
 • produkty zbożowe pełnoziarniste,
 • produkty dostarczające do organizmu białko, np. mięso, nabiał, jaja, ryby,
 • tłuszcze roślinne.

Starają się także pamiętać, aby jeść różnorodne produkty. Dzięki temu znacznie spada ryzyko niedoboru któregoś ze składników odżywczych i pokarmowych.

- Zdrowe żywienie to przede wszystkim żywienie świadome, czyli wynikające z wiedzy i świadomych wyborów żywieniowych. Ma ono na celu nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim odżywianie organizmu - tłumaczy Emilia Ptak, dietetyk kliniczny i ekspert żywienia cytowana przez portal zielonalinia.gov.pl.

Jak dodaje zdrowe żywienie to nie tylko dostarczanie do organizmu niezbędnych składników witaminowych, mineralnych.

- Mają zapewnić nam optymalne zdrowie i funkcjonowanie, nie doprowadzać do nadmiarów czy niedoborów składników, które są nam wskazane. Jest to styl żywienia, który ma jak najbardziej wspierać nasze zdrowie - tłumaczy Emilia Ptak.

Z tego powodu naturalne i ekologiczne produkty zwykle były droższe od „zwykłej” żywności. Przeciwieństwem zdrowego jedzenia są fast foody.

źródło: MondayNews

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu