Spis treści
Kluczowe czynniki wpływające na wzrost rynku
Agnieszka Skonieczna, Retail & Pharma Business Unit Director w PMR Market Experts, wskazuje, że na poprawę sytuacji wpłynęło kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim spadek inflacji zwiększył siłę nabywczą konsumentów, co poprawiło ich skłonność do wydatków, zwłaszcza w segmencie remontowo-budowlanym. Wzrost liczby nowych inwestycji budowlanych zwiększył zapotrzebowanie na materiały DIY i wyposażenie wnętrz, co pobudziło popyt w całej branży.
Dodatkowo, wzrost poziomu wynagrodzeń wspierał konsumpcję, umożliwiając większej liczbie osób przeprowadzanie remontów czy zakup nowych mebli.
– Te elementy razem stworzyły korzystne warunki do odbicia rynku, choć kluczowe będzie to, czy ten trend utrzyma się w kolejnych miesiącach - dodała Skonieczna.
Prognozy na 2025 rok
Prognozy dla branży na 2025 rok pozostają niepewne. Kluczowe będą takie czynniki jak skala i tempo obniżek stóp procentowych, ewentualne programy wsparcia dla rynku mieszkaniowego oraz sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie.
– Rosnące dochody, chęć odbudowy oszczędności i duża podaż mieszkań mogą wpłynąć na rynek, ale ich realny efekt może ujawnić się dopiero w drugiej połowie roku – zauważa Skonieczna.
Niewiadomą pozostaje inflacja - eksperci przewidują, że jej średnioroczny poziom w 2025 roku będzie wyższy niż w 2024. Duże znaczenie będzie miał także moment pełnego odmrożenia cen energii dla gospodarstw domowych oraz sytuacja geopolityczna, która może wpłynąć na stabilność rynku i decyzje konsumenckie.
Eksperci PMR Market Experts wskazują, że Polacy wciąż remontują, choć z większą ostrożnością niż w poprzednich latach. W 2024 roku i na początku 2025 roku (do lutego) około 1/3 respondentów przeprowadziła remont. W ciągu najbliższych 12 miesięcy na remont zdecyduje się 46 proc. Polaków, co jest mniejszym odsetkiem niż rok wcześniej, gdy wynosił on 57 proc. Co czwarta osoba nie podjęła jeszcze decyzji, co oznacza, że liczba remontujących może jeszcze wzrosnąć.
Wśród osób, które nie planują remontu w 2025 roku, 70 proc. nie ma takiej potrzeby (np. remont przeprowadzili wcześniej), a 20 proc. wskazuje na ograniczenia budżetowe jako główną barierę.
Źródło: PAP
