Rynek pracy 2022: jest więcej ofert, niż przed pandemią. Brak pracowników zgłasza większość branż

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Okazuje się, że obecnie jest więcej ofert pracy, niż przed pandemią. Tuż po ogłoszeniu lockdownu, w kwietniu 2020 roku, liczba ofert pracy osiągnęła połowę wartości sprzed roku. Tymczasem w styczniu 2022 r. ofert było ich o 3,8% więcej, niż pandemią.
Okazuje się, że obecnie jest więcej ofert pracy, niż przed pandemią. Tuż po ogłoszeniu lockdownu, w kwietniu 2020 roku, liczba ofert pracy osiągnęła połowę wartości sprzed roku. Tymczasem w styczniu 2022 r. ofert było ich o 3,8% więcej, niż pandemią. 123rf.
Rynek pracy 2022 r. zaskakuje. Okazuje się, że obecnie jest więcej ofert pracy, niż przed pandemią. Tuż po ogłoszeniu lockdownu, w kwietniu 2020 roku, liczba ofert pracy osiągnęła połowę wartości sprzed roku. Tymczasem w styczniu 2022 r. ofert było o 3,8% więcej, niż pandemią. To wielkie odbicie na rynku pracy. Pracowników brakuje już w większości branż.

Pandemia koronawirusa zmieniła m.in. rynek pracy

- Gospodarki na całym świecie, w tym w Polsce, zmagają się ze skutkami trwającej pandemii koronawirusa. Wywołany nią kryzys odbija się m.in. na rynku pracy, czym obniża warunki życia ludności i rodzi problemy społeczno-ekonomiczne – czytamy w raporcie „Rynek pracy w czasie COVID” firmy Grant Thornton.

Liczba oferty pracy w styczniu 2022 r. wyniosła 307 299, co daje wzrost

  • o 83 065 więcej (+37%) w porównaniu ze styczniem 2021 roku,
  • o 71 141 (+30,1%) w porównaniu z grudniem 2021 roku,
  • o 11 190 (+3,8%) w porównaniu ze styczniem 2020 roku.

Pandemia koronawirusa poturbowała rynek pracy w Polsce

Tuż po wybuchy pandemii, czyli, w kwietniu 2020 roku, liczba nowych ofert pracy była niższa o ponad połowę, niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.

- Pandemia koronawirusa mocno poturbowała rynek pracy w Polsce. Jednak z danych zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton wynika, że pandemiczny kryzys przeszedł już do historii, a rynek pracy od kilku miesięcy stale przybiera na sile. Od marca 2021 roku roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiąga same dodatnie wyniki - czytamy w raporcie.

Od czasu, gdy rozpoczęła się pandemia najmniej nowych ofert pracy wśród największych polskich miast pojawia się w Poznaniu. Prawie zawsze przedostatnie miejsce zajmują Katowice.

W styczniu 2022 roku najwięcej ogłoszeń o pracę dotyczyło Krakowa – aż 23,8 ofert na tysiąc mieszkańców. W Warszawie było to 22,4 ofert na tysiąc osób. W największych miastach było to średnio 13,9 ofert (rok wcześniej 8,8).

Rośnie zapotrzebowanie nie tylko na specjalistów IT

- Coraz wyraźniej widzimy, że rośnie zapotrzebowanie na osoby pracujące nie tylko w branży IT czy inżynieryjnej, ale generalnie związane z rozwojem technologii, wysoko wykwalifikowane, doświadczone, kreatywne i innowacyjne, posługujące się językami obcym – powiedziała Marta Gerlach-Kaleta, dyrektor rekrutacji stałych Adecco Poland dla „Rzeczpospolitej”.

Badanie przeprowadzono wśród ofert pracy zamieszczonych na 50 największych portalach z ogłoszeniami o pracę w Polsce. Analiza ilościowa zawartości ofert pracy została zrealizowana na losowej próbie 1000 nowych ofert z portali OLX.pl i Pracuj.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu