Trendy na rynku pracy 2022: większa rotacja pracowników i skrócenie procesów rekrutacyjnych. Jak to wpłynie na decyzje pracodawców?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rywalizacja o pracownika, wzrost liczby ofert pracy zmusza pracodawców do szybszych reakcji i skrócenia procesów rekrutacyjnych. Z badania Antal przeprowadzonego w listopadzie 2021 roku wynika, że 25% pracodawców przeprowadza 1 etap rekrutacji, a 23% aż 4 etapy. Antal szacuje, że cztero- lub trzyetapowy proces będzie dotyczył nie więcej niż co piątej rekrutacji w 2022 r.
Rywalizacja o pracownika, wzrost liczby ofert pracy zmusza pracodawców do szybszych reakcji i skrócenia procesów rekrutacyjnych. Z badania Antal przeprowadzonego w listopadzie 2021 roku wynika, że 25% pracodawców przeprowadza 1 etap rekrutacji, a 23% aż 4 etapy. Antal szacuje, że cztero- lub trzyetapowy proces będzie dotyczył nie więcej niż co piątej rekrutacji w 2022 r. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska / Polska Prss
Szacujemy, że w najbardziej dynamicznych sektorach, takich jak IT czy SSC/BPO rotacja w 2022 roku będzie sięgać 25 proc. To znaczy, że firmy mogą stracić nawet co czwartego pracownika - alarmuje Sebastian Sala, dyrektor dywizji Antal SSC/BPO & Finance w Antal. Trendy na rynku pracy w 2022 roku spowodują wiele zmian, a sposobem na zatrzymanie talentów ma być dostosowanie się pracodawców do oczekiwań pracowników w zakresie wymiaru pracy zdalnej, poziomu płac oraz zadbanie o atmosferę w pracy.

Procesy rekrutacyjne ulegną skróceniu

Rywalizacja o pracownika, wzrost liczby ofert pracy zmusza pracodawców do szybszych reakcji i skrócenia procesów rekrutacyjnych. Z badania Antal wykonanego w listopadzie 2021 roku wynika, że 25% pracodawców przeprowadza 1 etap rekrutacji, a 23% aż 4 etapy. Antal szacuje, że cztero- lub trzyetapowy proces będzie dotyczył nie więcej niż co piątej rekrutacji w 2022 r.

"Krótsze procesy to pozytywna wiadomość dla kandydatów. Szybciej otrzymają feedback i konkretną propozycję. Jednak częściej też będą otrzymywać kontroferty od obecnych szefów. Warto jednak do tematu podejść spokojnie. Z moich doświadczeń wynika, że decyzja o udziale w procesie rekrutacyjnym w większości przypadków jest podyktowana czymś więcej niż tylko chęcią uzyskania wyższego wynagrodzenia, a brak zmiany wcześniej czy później frustruje” – zauważa Izabela Banaszek, konsultantka w zespole Antal SSC/BPO.

Chaos podatkowy przełoży się na zmiany w strukturze płac

Jak zaznacza Artur Skiba, prezes Antal, chaos podatkowy przełoży się na zmiany w strukturze płac. Na ten moment nie można jeszcze dokładnie określić, kto jest beneficjentem zmian, a kto na nich stracił. Będzie to możliwe dopiero po pierwszym kwartale 2022r.

"Prognozujemy, że w drugim kwartale bieżącego roku zostaną wprowadzone zmiany w dotychczasowej siatce płac uwzględniające korekty wynagrodzeń. Wpływ na to będą miały nie tylko zmiany podatkowe, ale i wysoka inflacja. Specjaliści i menedżerowie twardo deklarują, że oczekują przynajmniej częściowego zminimalizowania przez pracodawców czynników negatywnie wpływających na wysokość i wartość ich płacy” - komentuje Artur Skiba.

Nastąpi polaryzacja wyboru form zatrudnienia - albo umowa o pracę albo freelancing

Rosnąca trudność w rozliczeniach spowoduje mniejszą chęć do współpracy w oparciu o umowy B2B. Kandydaci częściej będą albo wybierać umowę o pracę – albo klasyczną ścieżkę freelancera. Niechętnie będą się wiązać z jedną firmą, będą raczej stawiać na współpracę z wieloma organizacjami wybierając najciekawsze i najlepiej płatne zlecenia.

"Obserwujemy stały wzrost zainteresowania współpracą na zasadach freelancerskich. Nawet wieloletni pracownicy firm decydują się na rozpoczęcie pracy na własną rękę. To często obserwowany model w przypadku rekruterów działających w crowdstaffingowej sieci ReX” – zauważa Karolina Korzeniewska, ReX Project Manager.

Pozyskiwanie nowych pracowników trudniejsze, firmy będą przeprowadzać transformacje wewnętrzne

Częściej firmy będą stawiać na przeprowadzenie transformacji w ramach obecnej struktury przedsiębiorstwa. Pozyskiwanie z rynku pracowników o odpowiednich kompetencjach będzie coraz trudniejsze. Taka zmiana pozwoli również na unikanie zwolnień.

"Taki proces zaczyna się od zaplanowania jak dokładnie ma wyglądać docelowa struktura, a następnie zbadania sytuacji wyjściowej, czyli odpowiedzenia na pytanie, gdzie jesteśmy i co mamy w obrębie przedsiębiorstwa. Często jest to badanie predyspozycji np. w zakresie umiejętności technicznych lub kompetencji miękkich w zależności od założonego miejsca w strukturze i dzięki temu wyłonienie grupy pracowników, która najlepiej się sprawdzi w procesie zmiany" - tłumaczy Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services.

Zwiększy się odczuwalność dynamiki rekrutacji na stanowiska menedżerskie

Obecnie zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorstwo notuje duży wzrost. Tymczasem kompetencje zatrudnionych menedżerów nie zawsze są wystarczające i nie nadążają za nowymi wyzwaniami. Drugim z powodów jest rozwój przedsiębiorstw i struktur. Wiąże się to z koniecznością zatrudnienia kolejnych osób zarządzających.

"Do najbardziej pożądanych top menedżerów należą osoby zarządzające zakupami oraz łańcuchem dostaw, dyrektorzy sprzedaży, menedżerowie zarządzający projektami w obszarze zielonej energii ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki, energii wiatrowej, atomowej. Kluczowe są osoby z poziomu CEO, szczególnie w miejscach, gdzie właściciele zarządzający samodzielnie dużą strukturą szukają szansy, aby oddać stery firmy, przejść do Rady Nadzorczej i mieć więcej czasu na realizację nowych pomysłów biznesowych" – wymienia Artur Migoń, wiceprezes Antal, szef dywizji odpowiedzialnej za rekrutacje Executive Search.

Wymienione trendy przełożą się na działania i decyzje podejmowane przez pracodawców

Rynek pracy w 2022 r. wpłynie również na większe oczekiwania kandydatów do pracy. Decyzje, jakie podejmą dyrektorzy i kierownicy wobec tych wyzwań będą miały swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w kosztach działalności przedsiębiorstw. Tym samym wpłyną także na efektywność biznesową firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu