https://strefabiznesu.pl
reklama

Rynek pracy w 2022 roku. Jak będzie wyglądać? Wielu pracodawców deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. Jakie są ich oczekiwania?

Mikołaj Wójtowicz
W 2022r. znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu dla większości grup zawodowych.
W 2022r. znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu dla większości grup zawodowych. unsplash
W 2022 roku znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu dla większości grup zawodowych. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że firmy mają problemy ze znalezieniem pracowników. 43% pracodawców deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. Przedsiębiorcy szukają ludzi z konkretnymi kompetencjami. Co jest potrzebne w tym roku na rynku pracy?

Przedsiębiorcy chcą zatrudniać więcej pracowników

Nowe technologie, produkcja przemysłowa oraz finanse - to właśnie w tych sektorach pracodawcy planują powiększać swoje zespoły. Na brakach kadrowych najbardziej cierpią budownictwo, logistyka i produkcja przemysłowa.

43% pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez ManpowerGroup deklaruje chęć powiększenia liczby zatrudnionych już w pierwszych miesiącach 2022r. To ponad 7-krotnie więcej, niż w czasie ostatnich dwóch lat. W tym okresie jedynie 6% ankietowanych deklarowało plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia.

Zwiększenie liczby etatów planuje m.in. sektor produkcji przemysłowej, który także inwestuje i modernizuje istniejące zakłady produkcyjne. Nowe stanowiska pracy w sektorach teleinformatycznym oraz szeroko rozumianych finansach to wynik prężnego rozwoju sektora usług nakierowanych na obsługę biznesu. W sektorze tym prym wiodą usługi księgowo-finansowe i IT. Nowe miejsca pracy znajdują tutaj m.in. byli pracownicy banków.

Wykwalifikowany pracownik - czyli kto? Liczy się doświadczenie i wykształcenie

Osoba wykwalifikowana to taka, która jest przygotowana do pracy i potrafi dobrze ją wykonywać. Na kwalifikacje wpływają dwa składniki:

  • wykształcenie - czyli przygotowanie teoretyczne
  • doświadczenie - czyli przygotowanie praktyczne. Dla pracodawcy jest to dodatkowa gwarancja i sposób na zmniejszenie ryzyka.

Jeśli pracownik zajmował się czymś podobnym w przeszłości, to prawdopodobnie poradzi sobie z pokrewnymi zdaniami na nowym stanowisku pracy.

Jakie kierunki studiów najczęściej wybierają kandydaci na studia?

W obecnym roku akademickim 2021/2022 na uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki przyjętych zostało 428 302 nowych studentów. Najczęściej wybieranymi kierunkami były:

  • informatyka
  • psychologia
  • zarządzanie.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypadło takim kierunkom, jak:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
  • inżynieria nanostruktur
  • koreanistyka
  • zielone technologie.

W tych branżach będą zatrudniać

Raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” w I kwartale 2022 roku przewiduje zapotrzebowanie na nowych pracowników w dużych przedsiębiorstwach (powyżej 250 osób) oraz w następujących sektorach:

  • budownictwo
  • produkcja przemysłowa
  • IT
  • szeroko rozumiane finanse i nieruchomości
  • przemysł wydobywczy i energetyka.

Raport powstał w oparciu o deklaracje ponad pół tysiąca polskich przedsiębiorców.

Studenci wybierają kierunki, które nie są powiązane z pracą

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kandydaci na studia wybierają inne kierunki studiów niż sektory poszukujące pracowników. Dziś to jednak normalna sytuacja. Podjęte i ukończone studia nie muszą odpowiadać dokładnie podejmowanej później pracy. Wynika to z rosnącej dynamiki zmian obejmującej rynek pracy. Dopasowanie studiów do podejmowanej pracy nie zawsze jest możliwe.

Pracodawcy obecnie zatrudniają w oparciu o kompetencje, takie, jak np.

  • myślenie krytyczne
  • przywództwo
  • komunikacja
  • empatia
  • myślenie projektowe
  • kompetencje cyfrowe.

- Umiejętności te są wynikiem nie tylko wiedzy, lecz doświadczenia nabywanego w różnych kontekstach edukacyjno - zawodowych. Warto wybierać kierunki, które wiążą się z kompetencjami przyszłości, są dobrze zaprojektowane merytorycznie i prowadzone w sposób mocno praktyczny - mówi Patrycja Załuska, ekspertka ds. rynku pracy.

W wielu branżach już teraz panuje rynek pracownika

Rynek pracownika jest sytuacją w danej branży, gdy to pracownicy posiadają przewagę nad pracodawcą. Od lat takie uwarunkowania występują m.in. w branży informatycznej. Zatrudniający mają problemy ze zwabieniem do swoich firm analityków i programistów. Dlatego wielu z nich wychodzi z propozycjami i udogodnieniami, które pomagają zatrzymać już zatrudnionych oraz pozyskać nowych pracowników.

Biorąc pod uwagę deklaracje pracodawców i braki kadrowe, można przewidywać, że w 2022 r. podobna sytuacja może w jakimś stopniu dotknąć budownictwo, produkcję przemysłową, finanse i nieruchomości oraz przemysł wydobywczy i energetykę. Jak będzie wyglądać rynek pracy w 2022 r. będziemy mogli przekonać się już niebawem.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Rynek pracownika, rynkiem pracownika, ale edukacja! Dobrze, ze technologia w HR poszła do przodu i istnieje oprogramowanie, które wspiera kadry w okresowej ocenie. Ważne jest, aby pracownik czuł się potrzebny, szczęśliwy i dobrze wynagrodzony. I wtedy nie trzeba będzie szukać kolejnych, a jeśli to bedzie miał kto ich szkolic.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Polska Rada Biznesu ma nowe władze

Polska Rada Biznesu ma nowe władze

Polska firma zaskoczyła wynikami. 30 mln zł zysku w trudnym kwartale

Polska firma zaskoczyła wynikami. 30 mln zł zysku w trudnym kwartale

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu