SKOKI już płacą za ochronę klientów. Klienci parabanków nadal bez pomocy

Agnieszka Domka-Rybka [email protected]
SKOK-i już opłacają składkę do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Na rozliczenie się z BFG mają czas do 12 września.
SKOK-i już opłacają składkę do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Na rozliczenie się z BFG mają czas do 12 września. Archiwum
Od lipca kasy odprowadzają składki do BFG. Gdyby więc któraś zbankrutowała, klienci nie stracą pieniędzy.

Tak już jest w bankach, ale, niestety, nie w parabankach.

Ryzyko kosztuje i nie ma opiekuna

Oszczędności w bankach są chronione państwowymi gwarancjami. Od jesieni również pieniądze powierzone SKOK-om będą tak samo bezpieczne. Jednak nie możemy być spokojni o wszystko, co powierzamy instytucjom finansowym.

- Zainwestowałem w lokatę i fundusz inwestycyjny w banku, czy gdyby upadł, odzyskam oszczędności? - pyta pan Jarosław z Bydgoszczy.

Pieniądze w bankach są chronione gwarancjami do 100 tys. euro. W razie bankructwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca je w ciągu 20 dni roboczych. Jednak dotyczy to wpłat na zwykłe konto, oszczędnościowe czy lokat, ale nie produktów ryzykownych, czyli jednostek funduszy inwestycyjnych, produktów ubezpieczeniowych i pieniędzy na kontach maklerskich. Nie są one objęte gwarancjami BFG! Banki oferują także produkty łączone, np. lokatę bankową oraz jednostki funduszy inwestycyjnych. Wtedy gwarancjami chroniona jest wyłącznie część lokacyjna.

Od jesieni takimi samymi gwarancjami, jak banki, będą też objęte Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

- SKOK-i już opłacają składkę do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - informuje Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej SKOK. - Na rozliczenie się z BFG mają czas do 12 września.

Dodajmy przy okazji, że przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK,Grzegorz Bierecki  _został przewodniczącym Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU),  _organizacji współpracującej z uniami kredytowymi (odpowiednikami polskich SKOK-ów) ze 101 krajów świata. Należy do nich ponad 200 milionów członków skupionych w ponad 56000 Kas. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą ponad 1,6 biliona dolarów.

Gdyby był nazdór nad Amber Gold....

Nadzór nad instytucjami, którym powierzamy pieniądze, jest potrzebny. Przekonali się o tym m.in. klienci Amber Gold - wielu z nich straciło oszczędności całego życia.

- Warto też wprowadzić nadzór nad parabankami, choćby na początek licencje do ich prowadzenia - uważa Łukasz Piechowiak, ekspert z portalu Bankier.pl - Dlatego, że rzetelnych firm pożyczkowych jest jak na lekarstwo.

Te słowa potwierdzają ostatnie kontrole UOKiK. Wziął on pod lupę opłaty, prowizje i inne koszty w umowach pożyczek 30 parabanków. Sprawdzono ponad 70 wzorców i 300 umów zawartych z klientami. Wszystkie skontrolowane firmy stosowały niedozwolone praktyki.

- Parabanki, w odróżnieniu od banków, pożyczają własne pieniądze, dlatego ponoszą większe ryzyko. To uzasadnia wyższe oprocentowanie, ale nie daje przyzwolenia na oszukiwanie klientów przez konstruowanie umów w taki sposób, by ukryć w nich dodatkowe opłaty - dodaje ekspert z Bankiera.pl.

Są solidne firmy pożyczkowe, ale trudno na nie trafić

Również ten portal sprawdził czy parabanki oszukują klientów. Okazuje się, że na rynku są solidne firmy, które w sposób jasny i czytelny informują pożyczkobiorców o możliwych konsekwencjach, a także uczciwie sprawdzają zdolność kredytową klienta, np. przez nakaz przedstawienia zaświadczenia o dochodach lub wyciąg z banku.
Rzetelne firmy pożyczkowe wciąż jednak są w zdecydowanej mniejszości.

- Stąd właśnie wniosek, że najwyższy czas wprowadzić jakąś formę nadzoru nad tego typu działalnością - kończy Piechowiak.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: SKOKI już płacą za ochronę klientów. Klienci parabanków nadal bez pomocy - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu