Sprawdź zarobki i aktualne oferty pracy w sektorze HR. Kto pracuje w działach HR? Ile można zarobić?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ogłoszeń w sektorze HR codziennie przybywa. Tylko na Pracuj.pl w ciągu doby pojawia się nawet 700 ogłoszeń z kategorii: Human Resources. Sprawdź oferty z atrakcyjnym wynagrodzeniem w naszej galerii
Ogłoszeń w sektorze HR codziennie przybywa. Tylko na Pracuj.pl w ciągu doby pojawia się nawet 700 ogłoszeń z kategorii: Human Resources. Sprawdź oferty z atrakcyjnym wynagrodzeniem w naszej galerii 123rf.com
Praca w HR może być wspólnym mianownikiem dla ścisłowca i humanisty. W branży znajdą zatrudnienie: księgowi, inżynierowie zarządzania, kadrowi, analitycy, jak również psychologowie i doradcy kariery. Badania pokazują, że popyt na pracowników w HR rośnie. Sprawdź, ile można zarobić w branży oraz przejrzyj ciekawe, aktualne oferty pracy.

HR–owiec na rynku pracy. Jak na branżę wpłynęła pandemia?

Według raportu „HR–owiec na rynku pracy” przygotowanego przez Grant Thornton i firmę ELEMENT, pracodawcy zażegnali już kryzys spowodowany pandemią Covid-19 i obecnie tworzą nawet więcej ofert pracy w obszarze HR niż w 2019 roku. Już w 2021 roku pojawiło się aż 92,3 tysiące nowych ogłoszeń o pracę z branży HR, zarówno w obszarze szkoleń i rekrutacji, jak i prawa pracy czy kadr i płac.

W analizie podkreślono, że poza pierwsza falą pandemii, pozostałe nie ograniczyły znacząco popytu na HR–owców.

Jak wynika z danych zebranych przez firmę Element, w całym 2021 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się aż 92,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę z szeroko rozumianego obszaru HR (tzw. HR miękki, np. rekrutacje, czy
szkolenia orz HR twardy, czyli np. prawo pracy lub naliczanie kadr i płac).

Najwięcej ofert przypadło na październik 2021 roku, kiedy pojawiło się 9,8 tys. Warto zauważyć, że nawet kolejne fale pandemii koronawirusa (poza pierwszą – tuż po wybuchu) nie ograniczały istotnie popytu na HR–owców.

Kariera – czym zajmują się specjaliści HR?

W dużych firmach funkcjonują całe działy HR, ale specjaliści z branży pracują także w firmach zewnętrznych i agencjach pracy lub jako freelancerzy. W uproszczeniu sektor HR (ang. Human Resources – zasoby ludzkie) zajmuje się zarządzaniem cyklem życia pracowników w organizacji (tj. rekrutacją, zatrudnianiem, szkoleniami i zwalnianiem pracowników) oraz administrowaniem świadczeniami pracowniczymi.

W działach HR pracują m.in.:

  • rekruterzy, headhunterzy
  • księgowi, kadrowi
  • inżynierowie zarządzania zasobami ludzkimi
  • psychologowie i coachowie biznesu

Największe zapotrzebowanie oraz zarobki w branży

Każda, nawet najmniejsza firma korzysta z kompetencji HR. Korporacje i największe przedsiębiorstwa posiadają działy HR w wewnętrznych strukturach. Wiele firm korzysta z usług outsourcingu i zewnętrznych agencji ds. zasobów ludzkich w organizacjach. Pracę w HR można wykonywać stacjonarnie lub zdalnie – wszystko zależy od rodzaju firmy i elastyczności jej działania, obowiązków na danym stanowisku i od indywidualnych ustaleń między pracownikiem a pracodawcą.

Zdecydowanie najwięcej ogłoszeń w obszarze HR oferuje stolica. W drugiej połowie ubiegłego roku było tu niemal 12 tys. ofert dla HR–owców – czytamy w raporcie „HR–owiec na rynku pracy”

Ile można zarobić w tej branży?

Na podstawie danych z ofert pracy Grant Thornton odnotowało, że w drugiej połowie 2021 roku średnia miesięczna płaca pracownika działu HR na poziomie specjalisty wynosiła 5 559 zł brutto. Menadżerowie mogą liczyć na 9 338 zł (średnie wynagrodzenie).

Interesują cię aktualne oferty z branży HR oraz proponowane stawki wynagrodzeń? Zajrzyj do galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu