HR–owiec na rynku pracy. Jak na branżę wpłynęła pandemia?
Według raportu „HR–owiec na rynku pracy” przygotowanego przez Grant Thornton i firmę ELEMENT, pracodawcy zażegnali już kryzys spowodowany pandemią Covid-19 i obecnie tworzą nawet więcej ofert pracy w obszarze HR niż w 2019 roku. Już w 2021 roku pojawiło się aż 92,3 tysiące nowych ogłoszeń o pracę z branży HR, zarówno w obszarze szkoleń i rekrutacji, jak i prawa pracy czy kadr i płac.
W analizie podkreślono, że poza pierwsza falą pandemii, pozostałe nie ograniczyły znacząco popytu na HR–owców.
Jak wynika z danych zebranych przez firmę Element, w całym 2021 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się aż 92,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę z szeroko rozumianego obszaru HR (tzw. HR miękki, np. rekrutacje, czy
szkolenia orz HR twardy, czyli np. prawo pracy lub naliczanie kadr i płac).
Najwięcej ofert przypadło na październik 2021 roku, kiedy pojawiło się 9,8 tys. Warto zauważyć, że nawet kolejne fale pandemii koronawirusa (poza pierwszą – tuż po wybuchu) nie ograniczały istotnie popytu na HR–owców.
Kariera – czym zajmują się specjaliści HR?
W dużych firmach funkcjonują całe działy HR, ale specjaliści z branży pracują także w firmach zewnętrznych i agencjach pracy lub jako freelancerzy. W uproszczeniu sektor HR (ang. Human Resources – zasoby ludzkie) zajmuje się zarządzaniem cyklem życia pracowników w organizacji (tj. rekrutacją, zatrudnianiem, szkoleniami i zwalnianiem pracowników) oraz administrowaniem świadczeniami pracowniczymi.
W działach HR pracują m.in.:
- rekruterzy, headhunterzy
- księgowi, kadrowi
- inżynierowie zarządzania zasobami ludzkimi
- psychologowie i coachowie biznesu
Największe zapotrzebowanie oraz zarobki w branży
Każda, nawet najmniejsza firma korzysta z kompetencji HR. Korporacje i największe przedsiębiorstwa posiadają działy HR w wewnętrznych strukturach. Wiele firm korzysta z usług outsourcingu i zewnętrznych agencji ds. zasobów ludzkich w organizacjach. Pracę w HR można wykonywać stacjonarnie lub zdalnie – wszystko zależy od rodzaju firmy i elastyczności jej działania, obowiązków na danym stanowisku i od indywidualnych ustaleń między pracownikiem a pracodawcą.
Zdecydowanie najwięcej ogłoszeń w obszarze HR oferuje stolica. W drugiej połowie ubiegłego roku było tu niemal 12 tys. ofert dla HR–owców – czytamy w raporcie „HR–owiec na rynku pracy”
Ile można zarobić w tej branży?
Na podstawie danych z ofert pracy Grant Thornton odnotowało, że w drugiej połowie 2021 roku średnia miesięczna płaca pracownika działu HR na poziomie specjalisty wynosiła 5 559 zł brutto. Menadżerowie mogą liczyć na 9 338 zł (średnie wynagrodzenie).
Interesują cię aktualne oferty z branży HR oraz proponowane stawki wynagrodzeń? Zajrzyj do galerii
