Szkolenie BHP. Kto musi przejść szkolenie BHP? Jak wygląda szkolenie BHP pracownika. Czy można przeprowadzić szkolenie BHP online?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zatrudniając nowego pracownika, szef musi go przeszkolić m.in. pod kątem ogólnych zasad BHP.
Zatrudniając nowego pracownika, szef musi go przeszkolić m.in. pod kątem ogólnych zasad BHP. 123RF
Szef wysyła pracownika na szkolenie BHP i on też pokrywa koszty tego szkolenia. Piszemy, co jeszcze warto wiedzieć o szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

To pracodawca odpowiada za zapewnienie swojej kadrze odpowiednich warunków pracy. Jednak nie tylko szef musi przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik musi ukończyć szkolenie BHP.

Kodeks pracy jasno określa: „Pracodawca oraz osoba kierująca pracownikami są obowiązani znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nich obowiązków, przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy”. To oznacza, że zarówno szef, jak i jego podwładni – niezależnie od zajmowanego stanowiska – muszą przejść odpowiednie szkolenie BHP.

Kto musi przejść szkolenie BHP?

I przełożeni, i podwładni muszą ukończyć szkolenie BHP. Zarówno kadra kierownicza jak i pracownicy szeregowi, niezależnie od zajmowanego stanowiska, wykształcenia oraz stażu, są objęci obowiązkowym szkoleniem z zakresu BHP.

Pracodawca musi odbyć szkolenie BHP w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków.

Warto przeczytać:

Podczas zajęć, w których uczestniczy pracodawca, są omawiane takie zagadnienia, jak:

 • na czym polega obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników,
 • jak postępować w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia,
 • w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej,
 • jak kierować pracownikami w razie zagrożenia,
 • jak chronić zdrowie pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną, tzn. młodocianych, pracowników niepełnosprawnych, pracownic w ciąży czy karmiących dziecko piersią,
 • w jaki sposób informować pracowników o zagrożeniach i działaniach zapobiegawczych,
 • jak ustalać okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych,
 • jakie są metody eliminowania albo przynajmniej ograniczenia zagrożeń dla zdrowia i życia,
 • jakie są przepisy dotyczące ochrony pracy, w tym przepisy oraz zasady BHP, a także jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie tychże przepisów,
 • jak zapewniać wykonanie nakazów oraz decyzji wydawanych przez organy nadzoru i kontroli z zakresu BHP.

Szkolenie BHP a jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie musi odbywać szkolenia BHP (oczywiście właściciel takiej firmy musi spełniać warunki wykonywania działalności gospodarczej zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przed zagrożeniem życia i zdrowia). Przepisy nie nakładają bowiem na takiego przedsiębiorcę tego obowiązku. Zainteresowany może odbyć ten kurs z własnej woli.

Szkolenie BHP – kiedy jest obowiązek?

Gdy pracodawca zatrudnia przynajmniej jedną osobę, pojawia się obowiązek ukończenia przez tego pracodawcę szkolenia BHP. Pierwsze takie szkolenie musi odbyć w chwili, gdy się staje tym pracodawcą. To znaczy: gdy właściciel firmy zatrudnia do pracy pierwszą osobę bądź obejmuje on stanowisko dyrektorskie i do jego obowiązków będzie należało zarządzanie kadrą, musi przejść to szkolenie.

Rozmowa z przełożonym o wynagrodzeniu może stanowić spore wyzwanie, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. Na kolejnych stronach podpowiadamy, jak skutecznie poprowadzić finansowe negocjacje.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Szkolenie BHP trzeba będzie powtórzyć, aby uaktualnić swoją wiedzę, dlatego też jest ono cykliczne. Właściciel (ten zatrudniający przynajmniej jednego pracownika), prezes czy dyrektor przedsiębiorstwa albo organizacji musi przejść następne szkolenie BHP po 5 latach. Pracownicy także są objęci szkoleniem BHP. Pracodawca musi im je zapewnić.

Aspekty poruszane na szkoleniu BHP pracownika to m.in.:

 • jakie pracownik posiada prawa i obowiązki wobec swojego pracodawcy,
 • jakie są podstawowe przepisy BHP oraz przepisy przeciwpożarowe,
 • jakie istnieją zagrożenia i ryzyka występujące w czasie pracy,
 • jakie są przepisy BHP obowiązujące na konkretnym stanowisku pracy,
 • jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej,
 • jaką odpowiedzialność ponosi pracownik łamiący przepisy BHP,
 • co pracownik może zrobić, gdy z kolei jego pracodawca łamie przepisy BHP,
 • w jaki sposób pracownik może powstrzymać się od określonej pracy, gdy jej warunki są niezgodne z przepisami BHP oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo ta praca zagraża niebezpieczeństwem innym osobom.

Szkolenie BHP nowego pracownika

Zatrudniając nowego pracownika (zanim ten rozpocznie pracę), pracodawca musi przeszkolić go pod kątem ogólnych zasad BHP i przepisów przeciwpożarowych oraz udzielania pierwszej pomocy, następnie zapoznać go z oceną ryzyka zawodowego i przeprowadzić instruktaż stanowiskowy. To w ramach pierwszego szkolenia BHP pracownika. Pracownik musi zaznajomić się ze swoimi prawami i obowiązkami wobec pracodawcy wynikającymi z Kodeksu pracy oraz innych przepisów, także tych wewnątrzzakładowych.

Pracownicy niekiedy nawet nie zdają sobie sprawy, że ich prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy są łamane przez pracodawców, więc tego rodzaju szkolenie ma ich uświadomić w tym zakresie. Szkolenie BHP pracownika jest również cykliczne, ponieważ pracownik – tak samo, jak pracodawca – musi być na bieżąco z przepisami. Częstotliwość przeprowadzania tego szkolenia w przypadku pracownika zależy natomiast od zajmowanego przez niego stanowiska w danym zakładzie pracy.

Warto przeczytać:

Przykładowo: pracownik linii produkcyjnej, zatrudniony na stanowisku robotniczym, gdzie jest szczególnie narażony na utratę zdrowia lub życia, powinien przejść szkolenie BHP przynajmniej raz do roku. Pracownicy inżynieryjno-techniczni muszą brać udział w takich szkoleniach minimum raz na 5 lat.

Jak wygląda szkolenie BHP pracownika?

Szkolenia BHP zarówno wstępne, jak i okresowe, powinno odbywać się w czasie pracy. Tym samym, pracodawca, który nakazuje pracownikowi zostać po godzinach standardowej pracy na takim szkoleniu, łamie prawo. Szkolenie BHP odbywa się na koszt pracodawcy, jeśli zatem pracodawca każe swojemu podwładnemu sfinansować to szkolenie, także postępuje niezgodnie z przepisami.

Szkolenie BHP przeprowadza się w formie kursu, seminarium, wykłady czy instruktażu. Szkolenie takie można zorganizować dla grupy (np. szkolenia okresowe BHP grupowe osób zatrudnionych w danym dziale czy innej jednostce organizacyjnej) albo indywidualnie (choćby wówczas, gdy kandydat jest przyjmowany do pracy i musi odbyć szkolenie wstępne BHP).

5 oznak, które świadczą o nieprofesjonalnym CV. Sprawdź jaki...

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, znowu zależnie od zajmowanego przez pracownika stanowiska, mogą trwać od 8 do 32 godzin. W przypadku szkolenia wstępnego BHP nie ma obowiązku przeprowadzenia egzaminu końcowego. Tyle, że odbycie takiego szkolenia przez nowego pracownika powinno być potwierdzone na piśmie. To potwierdzenie zdobycia przez niego wiedzy. W tym dokumencie powinno się znaleźć imię i nazwisko pracownika, data i miejsce odbycia takiego szkolenia oraz podpis. Jeżeli pracownik zaś odbywa szkolenie okresowe BHP, to kończy się ono egzaminem, np. w formie testu. Uczestnik, po zdanym egzaminie, otrzymuje również stosowne zaświadczenie.

Czy można przeprowadzić szkolenie BHP online?

Przed laty pracownicy mieli możliwość korzystania jedynie ze stacjonarnych szkoleń BHP. Obecnie takie szkolenia dostępne są również online. Przybierają one postać e-learningu.

Uwaga! Szkolenie wstępne BHP musi zostać przeprowadzone stacjonarnie. Tak wynika m.in. z wytycznych Państwowej Inspekcji Pracy oraz z Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jedynie szkolenia okresowe mogą odbywać się przez internet. Tutaj także istnieje wyjątek: w formie online nie wolno zorganizować szkolenia dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Jest to jedyny przypadek, w którym e-szkolenie okresowe BHP nie jest dozwolone.

Tematyka szkolenia BHP online

Tematyka e-szkoleń jest taka sama, jak w przypadku stacjonarnych szkoleń BHP. Zajęcia można śledzić na komputerze stacjonarnym, laptopie, nawet w komórce. Kursant otrzymuje dostęp do materiałów szkoleniowych na platformie. Może korzystać z konsultacji z wykładowcą (szkoleniowcem). Udogodnieniem jest ponadto to, że pracownik może przerwać rozpoczęte szkolenie i powrócić do niego w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie.

Warto przeczytać:

Egzamin najczęściej w formie testu, nie jest ograniczony czasowo, a w razie niepowodzenia zwykle można podchodzić do niego nieograniczenie wiele razy. Po ukończeniu kursu i zdaniu testu, uczestnik dostaje certyfikat.

Kursy online BHP są odpłatne. Ich cena zależy m.in. od ośrodka szkoleniowego oraz liczby uczestników (liczy pracowników, których pracodawca wysyła na to szkolenie okresowe). Cena kursu mieści się przeważnie w granicach od 30 do 60 złotych za osobę.

Szkolenie BHP a umowa zlecenie lub umowa o dzieło

Szkolenie BHP to obowiązek, którym objęty jest pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Gdy natomiast dana osoba wykonuje pracę na umowę zlecenie albo umowę o dzieło, takiego obowiązku nie ma. To dlatego, iż zarówno umowa zlecenie jak i umowa o dzieło są umowami cywilnoprawnymi (podlegają Kodeksowi cywilnemu, a nie Kodeksowi pracy).

Jeżeli jednak osoba, która ma wykonać zlecenie albo dzieło, podejmuje pracę, która wiąże się z wysokim stopniem narażenia na utratę zdrowia lub życia, wówczas szefostwo musi zapewnić odpowiednie szkolenie BHP temu zleceniobiorcy lub autorowi dzieła. W takim przypadku zleceniodawca czy powierzający dzieło do wykonania decydują, czy szkolenie BHP powinno się odbyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

dlaczego piszecie że pracodawca musi powtórzyć szkolenie po 5 latach skoro według ustawy pierwsze szkolenie okreseowe musi odbyć do 6 miesięcy od szkolenia wstępnego.

A
Adrian

Bardzo ciekawy artykuł mnie bardzo interesuje tez temat pierwszej pomocy niby jest w to w BHP ale bardzo czesto jest to osobne szkolenie... wynika to z ustawy o pasntwowym ratownictwie medycznym gdzie jest napisane ze pierwsza pomoc moga prowadzić medycy. W sumie przydał by się art pod tytułem Szkolenie z pierwszej pomocy. Kto musi przejść szkolenie z pierwszej pomocy? Jak wygląda szkolenie pracownika. Czy można przeprowadzić szkolenie z pierwszej pomocy online online?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu