Szukasz kandydatów do pracy? Pokazując widełki płacowe masz większe szanse na wzbudzenie zainteresowania

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ogłoszenia o pracę bez informacji o wynagrodzeniu zniechęcają kandydatów. Rynek pracy się zmienił. Oczekujemy transparentności.
Ogłoszenia o pracę bez informacji o wynagrodzeniu zniechęcają kandydatów. Rynek pracy się zmienił. Oczekujemy transparentności. Gettyimages.com
W ofertach pracy coraz częściej można znaleźć informacje o przewidywanym wynagrodzeniu. Jednocześnie świadomość pracodawców w tym aspekcie dopiero się zmienia i w większości ogłoszeń tego zapisu brakuje. Od dłuższego czasu toczy się nieoficjalna dyskusja społeczna na ten temat w wielu krajach Unii Europejskiej, chociaż problem został też poruszony w Parlamencie Europejskim. Czy UE wprowadzi ustandaryzowane przepisy dotyczące transparentności wynagrodzeń, a kwestia tabu związanego z zarobkami odejdzie do lamusa? Dlaczego podanie wysokości zarobków w ogłoszeniach jest ważne?

Ogłoszenia o pracę bez informacji o wynagrodzeniu zniechęcają kandydatów

Jeden z największych portali z ogłoszeniami o pracę No Fluff Jobs podaje widełki wynagrodzeń w każdej publikowanej ofercie. Co prawda portal zajmuje się głównie sektorem IT, w którym podawanie wysokości pensji kandydatom jest po prostu standardem, jednak to doskonały przykład, na to, że inne branże powinny też pójść w tym kierunku.

Tymczasem w serwisie Rocket Jobs, w dniu 15 kwietnia na 6153 ogłoszeń o pracę, proponowane wynagrodzenie lub widełki podaje tylko 1915 przyszłych pracodawców. Czyli ⅔ spośród rekruterów unika podawania takiej informacji. Natomiast według danych portalu Pracuj.pl, na początku marca widełki płacowe za pracę podawano tylko w 11,5 proc. aktywnych ogłoszeń.

Z czego wynika niechęć do podawania kwot wynagrodzeń?

Pracodawcy mogą obawiać się zbytniej transparentności przed konkurencją, a często także przed aktualnymi pracownikami. Potwierdza to Karolina Kwapisz z agencji HRK.

– Niechęć klientów do publikowania w ofertach pracy zakresów proponowanych wynagrodzeń często wynika z tego, że wymagałoby to przeprowadzenia podwyżek wewnątrz firmy – Karolina Kwapisz dla „Rzeczpospolitej”

Unia Europejska podnosi też argument tzw. „pay gap”, czyli różnicy płac ze względu na płeć lub wiek (gender pay gap lub age pay gap), który ma zlikwidować dyrektywa transparentności płac. Trwają prace nad nowymi przepisami, które m.in. mają umożliwić kandydatom poznanie przyszłych zarobków, obecnym pracownikom uzyskanie informacji o pensjach w firmie, a także zlikwidować – już coraz rzadziej praktykowaną – tajemnicę poufności wynagrodzenia w umowach o pracę.

Dzięki tej dyrektywie robimy ważny krok w kierunku równości płci i rzucamy światło na problem nierównych wynagrodzeń. Jest to nie tylko mocny sygnał, że nie będziemy dłużej akceptować dyskryminacji płacowej ze względu na płeć, ale także zestaw narzędzi, który pomoże państwom członkowskim i pracodawcom ogólnie wyeliminować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – powiedziała w PE duńska posłanka Kira Marie Peter-Hansen

Podawanie realnych widełek cenowych może przynieść firmie same korzyści

Z ujawnienia pensji, jakie organizacja płaci swoim pracownikom, sama firma może zyskać korzyści. Dlaczego wynagrodzenie nie powinno być tajemnicą już na etapie rekrutacji? Przede wszystkim, oczekują tego kandydaci. Już w 2019 roku badania InterviewMe pokazały, że blisko 80 proc. poszukujących pracy zniechęca się przez brak widełek wynagrodzenia w ofertach.

Ponadto pracodawca, który jest transparentny ze swoimi benefitami zyskuje:

  • większe zainteresowanie kandydatów (poszukujący pracy chętniej złoży CV w firmie, która pokazuje, jak wycenia pracowników, niż w tej, która tego unika),
  • szansę na skuteczną i szybką rekrutację (na ogłoszenie odpowiedzą ci kandydaci, dla których proponowana stawka cenowa będzie akceptowalna),
  • renomę uczciwego pracodawcy (otwartość pracodawcy w kwestii jawności swojej oferty wzbudza zaufanie do niego, jako rzetelnego przedsiębiorcy).

Informacje o wynagrodzeniu można podać w formie widełek (np. 5 000 PLN - 7500 PLN) lub wartości minimalnego wynagrodzenia na danym stanowisku (np. „min. 4 500 PLN”)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu