Trwa walka z żywiołem. Zalane sklepy i firmy, zamknięte szkoły. Takie prawa mają teraz pracownicy

Agnieszka Kamińska
Mieszkańcy na południu Polski walczą z powodzią. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w woj. dolnośląskim i opolskim. Powódź zniszczyła budynki mieszkalne, ale też usługowe
Mieszkańcy na południu Polski walczą z powodzią. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w woj. dolnośląskim i opolskim. Powódź zniszczyła budynki mieszkalne, ale też usługowe Pawel Relikowski / Polska Press
Mieszkańcy południowej Polski walczą z powodzią. Wiele osób w poniedziałek nie dotarło do pracy, zalane są sklepy, obiekty usługowe, firmy, nie kursuje część pociągów. Jakie prawa w takiej sytuacji mają pracownicy i na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy?
  • Sklepy, obiekty usługowe i inne zakłady pracy zostały zamknięte na południu Polski z powodu powodzi.
  • Odwołano zajęcia w ponad 350 szkołach.
  • Pracownicy mogą skorzystać m.in. ze zwolnienia z tytułu siły wyższej i zasiłku opiekuńczego na dzieci. Przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi w spłacie składek do ZUS.
  • Będą też dotacje i niskooprocentowane pożyczki dla samorządów.

Mieszkańcy na południu Polski walczą z powodzią. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w woj. dolnośląskim i opolskim. Dramatyczna sytuacja wymusiła na władzach samorządowych odwołanie zajęć lekcyjnych. 16 września zostały zawieszone zajęcia szkolne w ponad 350 przedszkolach, szkołach i placówkach na terenie czterech województw.  Najwięcej takich placówek oświatowych jest w woj. dolnośląskim, rejonie Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz w woj. opolskim. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało z kolei o odwołaniu rozpraw i posiedzeń w sądach m.in. w Sądzie Rejonowym w Kamiennej, Prudniku, Kłodzku, Nysie.

Zalane sklepy, obiekty usługowe, firmy

Z wielką wodą borykają się też przedsiębiorcy, w tym właściciele sklepów. Na południu kraju kilkadziesiąt sklepów sieci Żabka zostało zamkniętych w związku z powodzią. Zalane zostały też m.in. placówki  Lidla, Biedronki czy McDonald‘s.

- Około 80 placówek handlowych sieci Żabka zostało zamkniętych, głównie w okolicy Kłodzka. Sklepy są zamykane z powodu zalania, braku prądu czy w związku z zarządzeniem przez służby ewakuacji. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi franczyzobiorcami i mamy potwierdzenie, że przebywają w bezpiecznych miejscach - informuje Katarzyna Przewęzikowska z biura prasowego Żabka.

W sklepach już kilka dni temu zabezpieczono sprzęt elektroniczny i wyposażono placówki w worki z piaskiem.

Z kolei Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji w sieci Biedronka, poinformował, że w poniedziałkowy poranek ok. 25 sklepów nie zostało otwartych - zostały zalane albo nie ma do nich dojazdu.

Z powodu powodzi PKP Intercity odwołało szereg pociągów, jadących przez tereny dotknięte żywiołem, część skierowano na objazdy; w kilku przypadkach dostępna jest komunikacja zastępcza. Kilkadziesiąt połączeń odwołały także Koleje Dolnośląskie.

Prawa pracownika w czasie powodzi – m.in. zwolnienie z tytułu siły wyższej

W związku z dramatyczną sytuacją wielu pracowników nie dotarło do pracy. Mogą oni skorzystać ze zwolnienia z tytułu siły wyższej (mają prawo do zwolnienia od pracy na 2 dni lub 16 godzin z zachowaniem 50 proc. wynagrodzenia). Pracownicy mogą też wziąć urlop na żądanie albo opiekę nad dzieckiem. W przypadku, gdy szkoła, żłobek, przedszkole) są zamknięte, pracownik może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8 roku życia. Co z wynagrodzeniem? Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za czas przestoju, nawet jeśli w tym czasie zatrudnieni nie wykonują pracy.

Pomoc dla firm i samorządów

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą liczyć na ulgi w spłacie składek do ZUS, takie jak odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek czy rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub w placówce ZUS. Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania.

Przedsiębiorca może też skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń w wybranych placówkach ZUS, pomogą mu również pracownicy sali obsługi klientów – informuje ZUS.

Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska zapowiedziała dotację dla obszarów dotkniętych powodzią w wysokości 21 mln złotych. Przewidziano także niskooprocentowane pożyczki w wysokości około 100 milionów złotych.

– W czterech województwach dotkniętych powodzią możemy uruchomić pieniądze wspierające zarówno centra zarządzania kryzysowego, jak i jednostki samorządu terytorialnego – mówiła Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska podczas konferencji prasowej.

Na Dolnym Śląsku powstają ośrodki pomocy dla osób poszkodowanych przez powódź. We Wrocławiu miejsce zbiórki jest w Dolnośląskim Centrum Druku 3D przy ul. Tynieckiej 2. W Wałbrzychu zbiórka prowadzona jest na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Stacyjnej 12. Dary można przekazywać też do siedziby urzędu przy ul. Walońskiej 3. Wodę, żywność i wodę butelkowaną zbierają też przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocławia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu