Od 1 grudnia ważna zmiana dla pracodawców. Oto, co musicie wiedzieć

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Pracodawcy muszą dokonywać wpłat proporcjonalnie do różnicy między wymaganą liczbą pracowników niepełnosprawnych a rzeczywistym zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami.
Pracodawcy muszą dokonywać wpłat proporcjonalnie do różnicy między wymaganą liczbą pracowników niepełnosprawnych a rzeczywistym zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami. Waldemar Wylegalski/Polska Press
Od 1 grudnia 2024 roku zmienia się wysokość wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). To ważna zmiana dla pracodawców zatrudniających pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Sprawdź, jak obliczyć wpłaty i jakie zasady będą obowiązywać.

Spis treści

Co to jest PFRON i kto musi dokonywać wpłat?

PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, to instytucja wspierająca rehabilitację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty są zobowiązani do dokonywania wpłat na Fundusz, jeśli nie spełniają wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wskaźnik ten wynosi 6% i dotyczy proporcji pracowników niepełnosprawnych do ogólnej liczby zatrudnionych.

Nowa wysokość wpłat od grudnia 2024

Od 1 grudnia 2024 r. wpłaty na PFRON będą obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za III kwartał 2024 roku, które wynosi 8161,62 zł brutto. Miesięczna kwota wpłaty wynosi 40,65% przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 3317,39 zł brutto na jednego brakującego pracownika niepełnosprawnego.

Pracodawcy muszą dokonywać wpłat proporcjonalnie do różnicy między wymaganą liczbą pracowników niepełnosprawnych a rzeczywistym zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami. Zmiana ta obowiązuje do 28 lutego 2025 roku, kiedy przeciętne wynagrodzenie zostanie ponownie zaktualizowane.

Misja PFRON i korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

PFRON działa na rzecz ułatwienia osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, mogą liczyć na liczne korzyści, w tym zwolnienia z wpłat na Fundusz oraz dofinansowania na dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb pracowników.

Warto pamiętać, że nie każda osoba z niepełnosprawnością wymaga przystosowania stanowiska pracy. Jeśli pracownik nie zgłasza takich potrzeb, obowiązek przystosowania nie dotyczy pracodawcy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu