Mimo że coraz więcej Polaków korzysta z prywatnych usług medycznych oferowanych przez dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, to jednak nie w pełni zdajemy sobie jeszcze sprawę, z jak szerokiego zakresu usług możemy skorzystać. Według najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń z ochrony oferowanej przez polisy zdrowotne korzysta już 2,17 mln osób. Co więcej, w ramach płaconej regularnie składki za nie wydajemy 40 mld złotych. Warto zatem pamiętać, do jakich świadczeń mamy dostęp oraz gdzie może zostać nam udzielona pomoc.
W gabinecie, przychodni, a także szpitalu
Panuje powszechne przekonanie, że prywatne usługi medyczne, oferowane w ramach ubezpieczeń zdrowotnych, ograniczają się do świadczeń realizowanych w indywidualnych praktykach lekarskich, niepublicznych przychodniach czy sieciach medycznych. To nie do końca prawda.
Towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z różnymi typami jednostek, w tym ze szpitalami. Dzięki temu posiadacze polis mają dostęp do ochrony w wielu miejscach w całym kraju.
– Istotą ubezpieczeń zdrowotnych jest zapewnienie ubezpieczonym wysokiej jakości świadczeń w jak najkrótszym możliwym terminie. Dlatego towarzystwa ubezpieczeń nawiązują współpracę z wieloma centrami medycznymi. Siłą rzeczy, im większy mamy wybór punktów, w których możemy liczyć na pomoc, tym większa jest szansa, że znajdziemy najdogodniejszy dla siebie termin świadczenia – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Opieka na najwyższym poziomie
Dlaczego współpraca ubezpieczycieli ze szpitalami jest istotna? Warto pamiętać, że obecnie jednym z głównych powodów zakupu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego jest chęć jak najszybszej realizacji badań specjalistycznych, na które w ramach usług NFZ trzeba czekać miesiącami.
Szpitale, co do zasady, posiadają znacznie bardziej rozbudowaną infrastrukturę badawczą w porównaniu z przychodniami czy centrami medycznymi, zwłaszcza w obszarze tzw. ciężkiej diagnostyki, jak tomografia czy rezonans magnetyczny.
– Na podstawie naszych obserwacji możemy stwierdzić, że infrastruktura polskich szpitali jest niezwykle rozbudowana. Większość z nich korzysta ze sprzętu wysokiej jakości nieodstającej od światowych standardów. Problemem są jednak ograniczenia wynikające z kontraktów z NFZ, które nie pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału diagnostycznego drzemiącego w polskich placówkach. Dlatego wiele szpitali decyduje się nawiązać współpracę z ubezpieczycielami, żeby posiadany przez nie sprzęt mógł jak najlepiej służyć pacjentom – dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.
Możliwość współpracy ze szpitalami jest dla ubezpieczycieli szczególnie istotna w kontekście promowania zdrowego trybu życia, którego istotnym elementem, oprócz odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej, jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. W tym celu towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej zachęcają posiadaczy polis do korzystania z programów zdrowotnych, które mają zachęcić ubezpieczonych do systematycznego sprawdzania stanu zdrowia i dzięki temu pomóc w jak najwcześniejszym wykryciu najpoważniejszych schorzeń.
Ciekawe informacje i porady
