2020 rok okazał się rekordowy pod względem liczby upadłości konsumenckich. Ponad 13 000 Polaków zostało w ostatnich 12 miesiącach oficjalnie bankrutami - podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.
- Gwałtowny wzrost upadłości widać było już w wakacje ubiegłego roku. Analitycy spodziewali się jednak 12 tysięcy upadłości na koniec roku. 13 tysięcy to poważny sygnał na najbliższe miesiące. – twierdzi Przemysław Furmanek z serwisu Upadanie.pl
Tak duża liczba upadłości jest z pewnością spowodowana m.in. liberalizacją prawa. W 2015 roku weszła w życie nowa upadłość konsumencka, która zniosła kilka przesłanek ograniczających ogłoszenie bankructwa. Od 2015 roku do marca 2020 roku połowa wniosków o upadłość była oddalana. Obecnie każde zgłoszenie upadłości przez dłużnika kończy się jej ogłoszeniem. Od stycznia 2015 do grudnia 2020 upadłość konsumencką ogłosiło w Polsce łącznie 39 679 osób.
Kobieta upadła
- Ostatni rok przyniósł taką samą średnią wieku upadłego – 51 lat. Nie zmieniła się też proporcja pod względem płci. Wciąż więcej upada kobiet niż mężczyzn. Zaskakujący może być wiek najmłodszego bankruta. – 12 lat. Najstarszy upadły to 92-latek. Generalnie osoby w wieku 60 lat i więcej odpowiadają za 29,42% wszystkich upadłości konsumenckich. - tłumaczy Adam Pasternak z serwisu Upadanie.pl.
NOWOSCI dodane dzisiaj! Kliknij i przeczytaj!
- Na rynku nieruchomości 2021 hitem będą używane domy. Dlaczego?
- Nawet 5 tys. zł kary za niezgłoszenie umowy o dzieło do ZUS! Kiedy rejestrować umowę?
- Pewniakiem analityków w 2021 jest srebro. Ile można zarobić inwestując w ten kruszec
- Wysyłka zakupionych towarów w ekologicznych opakowaniach to plus dla e-sklepu
- Rosnąca konkurencja sprawiła, że zdrowa żywność w sklepach praktycznie nie drożeje
- Oszczędności rosną, bo mimo spadku dochodów odkładamy na czarną godzinę
Jeszcze więcej upadłości
2021 rok z pewnością przyniesie podwojenie liczby upadłości konsumenckich. W 2022 roku możemy spodziewać się nawet 40 000 nowych bankrutów. Czy to dużo? W Kanadzie, porównywalnej z Polską pod względem liczby ludności, rocznie przeprowadza się ok. 130 tys. postępowań upadłościowych. W USA – ponad 700 tys., we Francji – ok. 200 tys., w Anglii i Walii – ok. 90 tys. W Niemczech około 80 tys. obywateli decyduje się co roku na ogłoszenie niewypłacalności.
NOWY ROK, NOWE PRAWO! Kliknij i przeczytaj!
- Pilne zmiany w kodeksie pracy: będzie rekompensata za pracę z domu, co z urlopami?
- Zmiany w podatkach. Część pracujących zagranicą zapłaci podwójny PIT, czy już za 2020
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Wynagrodzenia w budżetówce 2021: kto zarobi więcej, czyje płace zostały zamrożone
- Masz prawo do małego ZUS? Pamiętaj, by złożyć wniosek i płacić mniej także w 2021 r.
- Podwyżki cen energii elektrycznej: kto najwięcej zapłaci za prąd. Co z rekompensatami
