Wakacje kredytowe 2024. Jak wyliczyć dochód przedsiębiorców? To może być wyzwanie

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Problemem w nowych wakacjach kredytowych może okazać się także sposób wyliczania dochodu osób samozatrudnionych. Czy rząd przygotuje precyzyjne wytyczne?
Problemem w nowych wakacjach kredytowych może okazać się także sposób wyliczania dochodu osób samozatrudnionych. Czy rząd przygotuje precyzyjne wytyczne? 123rf.com/netsay
Banki mogą dodać kolejne kryterium do oceny ryzyka przy decyzjach kredytowych. Rzeczpospolita zastanawia się, na ile wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok mogą obniżyć zdolność kredytową Polaków. Problematyczne może być także wyliczenie dochodów, jeśli kredytobiorca nie jest zatrudniony na umowie o pracę.

Spis treści

Wakacje kredytowe 2024 ze zmienionymi zasadami

Od kilku dni wiemy, że kontynuacja urlopu od spłaty rat będzie miała formę wakacji kredytowych z kryterium dochodowym. Zgodnie z nowym projektem ponownie zawieszenie spłaty rat kredytu miało być możliwe raz w każdym kolejnym kwartale 2024 roku. Minister finansów donosi jednak, że prace nad wakacjami kredytowymi 2024 prace potrwają jeszcze na tyle długo, że konieczna jest zmiana zasad:

W związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze w wymiarze dwóch miesięcy, od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale - napisał Andrzej Domański minister finansów informując o zmianach terminu wejścia w życie przepisów.

Tym razem jednak nie wszyscy skorzystają ze wsparcia, bo rząd proponuje ograniczenie liczby uprawnionych do najbardziej potrzebujących kredytobiorców - tych, u których raty kredytu pochłaniają minimum 35 proc. domowego budżetu w trzech kolejnych miesiącach.

Kryterium dochodowe ma zapobiec nadużywaniu wsparcia, które w poprzednich latach było ewidentne. Większość osób, które w latach 2022-2023 korzystały z wakacji kredytowych, pozostałą w budżecie nadwyże przeznaczyła na nadpłatę hipotek. Dane Biura Informacji Kredytowej mówią jasno - w 2022 roku ponad dwukrotnie wzrosła częstość i kwota nadpłat kredytów, a wyraźnie wyższa była także częstość wcześniejszych o przynajmniej 6 miesięcy spłat kredytów.

Polecamy także: Limity w wakacjach kredytowych 2024 do zmiany? Ważne instytucje proponują zniesienie kryterium dochodowego

Jak wyliczyć dochód przedsiębiorcy przy wakacjach kredytowych?

To może okazać się niemałym problemem. O ile dochód osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest dosyć jasny, to w przypadku samozatrudnionych powstaje wiele pytań. Co będzie zaliczać się do kosztów uzyskania przychodu? Czy dochody z najmu będą zaliczane do dochodu całego gospodarstwa domowego? Jak będzie można wykazać dochód przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Pytań jest wiele, a na każde z nich odpowiedzieć będzie musiał projekt ustawy w sprawie wakacji kredytowych. Z pewnością rządzący mają jeszcze wiele dylematów do rozwiązania, a banki i kredytobiorcy mocno liczą obecnie na jasne wytyczne w sprawie przyznania urlopu od spłaty rat.

Czy wakacje kredytowe obniżą zdolność kredytową w bankach?

Rzeczpospolita zwraca uwagę na kilka konsekwencji, które może powodować projekt wakacji kredytowych z kryterium dochodowym. Dziennik podejrzewa, że banki mogą zaliczać beneficjentów wakacji kredytowych do grupy ryzykownych klientów, obniżać ich scoring, a w konsekwencji obniżać także ich zdolność kredytową.

Wyższe ryzyko miałoby oznaczać także wyższe koszty obsługi dodatkowych kredytów, jednak eksperci nie widzą zbyt wielkich szans na takie komplikacje:

Moim zdaniem takie podejście jest mało prawdopodobne i nieuzasadnione. Już przy okazji wprowadzania pierwszych ustawowych wakacji kredytowych w 2022 r. pojawiały się takie głosy ze strony banków, co miało odstraszyć potencjalnych chętnych, ale koniec końców wszystkie wątpliwości zostały rozwiane na korzyść konsumentów - mówi Bartosz Turek, główny analityk HREIT w rozmowie w Rzeczpospolitą.

Z kolei główny analityk Expandera widzi tutaj pewne zmiany w stosunku do wakacji kredytowych, które znamy z ostatnich lat:

Na dziś trudno przewidzieć, jak ta kwestia zostanie rozstrzygnięta. Z jednej strony rzeczywiście mamy nowy warunek dostępu do wakacji kredytowych, z drugiej zaś proponowany pułap wydaje się dosyć łagodny - mówi Jarosław Sadowski.

Jego zdaniem już samo posiadanie kredytu, którego rata pochłania co najmniej 35 proc. domowego budżetu, może powodować trudności w zaciągnięciu kolejnych zobowiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu