Indonezja chce budować własne elektrownie jądrowe
Największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej rozważa uruchomienie elektrowni jądrowych już w 2036 roku, aby zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych, Jak powiedziała Vivi Yulaswati, wiceminister w Ministerstwie Planowania Rozwoju Narodowego, Indonezja otwarta jest zarówno na małe reaktory modułowe, jak i konwencjonalną technologię nuklearną.
Na pytanie, czy zamówienia zostały złożone, Yulaswati odpowiedziała, że jest na to za wcześnie. – Musimy uzyskać błogosławieństwo prezydenta i oczywiście musimy porozmawiać z partnerami międzynarodowymi. Myślę, że to jeszcze bardzo długa podróż – powiedziała.
Reuters powołując się na dane z think tanku Ember, trzydzieści krajów, w tym dziewięć w Azji, wykorzystuje energię jądrową do wytwarzania energii elektrycznej. Indonezja, kraj liczący ponad 275 milionów mieszkańców, odpowiada za lwią część rosnącego zużycia węgla do wytwarzania energii w Azji Południowo-Wschodniej. Ponad połowa jej obecnej mocy jest zasilana węglem, a czyste źródła energii, w tym hydroelektrownie, stanowią niecałe 15 proc. Kraj planuje jednak zaoferować międzynarodowym inwestorom możliwości budowy 75 gigawatów (GW) energii odnawialnej w ciągu najbliższych 15 lat.
Problemem z finansowaniem inwestycji
Agencja przypomina, że Indonezji obiecano 20 miliardów dolarów w ramach zaprezentowanego w 2022 r. Partnerstwa na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej (JETP) grupy G7, jednak wypłacono bardzo niewiele środków, a powolny postęp utrudnia jej wysiłki na rzecz ograniczenia emisji.
Yulaswati powiedział, że JETP zatwierdził dotychczas dotacje na 33 projekty dekarbonizacji w Indonezji o wartości 217,8 mln dolarów. Dodała, że obecnie dyskutuje się o kolejnych sześciu projektach o wartości 78,4 mln dolarów.
Ponadto przekazała, że zatwierdzono pożyczki w wysokości do 6,1 miliarda dolarów, głównie na modernizację krajowej sieci energetycznej i rozwój sektora energii odnawialnej. Yulaswati powiedział, że stopy procentowe pożyczek nie zostały jeszcze sfinalizowane. Powiedziała, że projekty JETP nie zostały jeszcze wdrożone, dodała, że finansowanie rozpocznie się w przyszłym roku, kiedy to rozpocznie się kolejny pięcioletni cykl planowania gospodarczego Indonezji.
