Wróci bankowy tytuł egzekucyjny?

Zbigniew Biskupski AIP
Bartlomiej Wutke/Polska Press
Będzie łatwiej o kredyt na terenie państw Unii Europejskiej, ale za cenę znanego już w Polsce z niechlubnej praktyki - bankowego tytułu egzekucyjnego. Na szczęście w wydaniu europejskim egzekucja w ramach takiego instrumentu będzie mogła być prowadzona tylko z tych składników majątku przedsiębiorcy, które posłużyły do zabezpieczenia tego kredytu, a nie z dorobku całego życia.

Piotr Gałązka, Dyrektor Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli poinformował niedawno na forum Związku Banków Polskich, że Komisja Europejska pracuje nad nowym instrumentem prawnym, który ma ułatwić bankom w Unii Europejskiej dochodzenie roszczeń z tytułu kredytów i pożyczek zaciąganych przez przedsiębiorców.

Szczegóły nowej instytucji Piotr Gałązka ujawnił w rozmowie opublikowanej przez portal www.alebank.pl
"W ostatecznym kształcie może to być instrument bardzo odmienny od naszego BTE (bankowego tytułu egzekucyjnego) i może mieć inne nieco zastosowanie. Najważniejsze jest to, że Komisja Europejska niepokoi się dość dużym udziałem kredytów zagrożonych w ogólnej liczbie kredytów udzielanych przez banki w Unii. Tak duża liczba kredytów niespłacanych terminowo jest zagrożeniem dla stabilności unijnego sektora bankowego i negatywnie wpływa na akcję kredytową.

Mówiąc obrazowo nagle się okazuje, że bank nie ma wystarczającego kapitału na prowadzenie swojej działalności, albo musi w sposób zasadniczy ograniczać dostęp do kredytu innym osobom, czy innym podmiotom gospodarczym. To potem przekłada się na trudności ekonomiczne w danym kraju.

"Projekt, o którym rozmawiamy jest opracowywany w ramach szerokiego programu politycznego unii rynków kapitałowych. Przypomnę, że unia rynków kapitałowych to unijna inicjatywa, która ma pogłębić i bardziej zintegrować rynki kapitałowe 27 państw członkowskich UE. Ma ona między innymi zapewnić przedsiębiorstwom, zwłaszcza małym i średnim, nowe źródła finansowania i zredukować koszty pozyskiwania kapitału, nadać stabilność, odporność i konkurencyjność unijnemu systemowi finansowemu."

Od kiedy instrument europejskiej egzekucji

"To, czego nie wiemy to forma prawna tej nowej regulacji. Nie wiemy czy to będzie tylko rekomendacja dla państw członkowskich Unii, czy będzie to dyrektywa, albo rozporządzenie. Jeżeli to będzie dyrektywa, to potem trzeba ją będzie implementować do polskiego systemu prawnego. Jeżeli to będzie rozporządzenie to będzie to prawo stosowane bezpośrednio bez konieczności implementacji. I tu toczy się dyskusja, co byłoby najlepsze" - wyjaśnia portalowi www.alebank.pl mecenas Piotr Gałązka. Tam też więcej szczegółów planowanego nowego rozwiązania prawnego, które dotyczyć będzie krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JMK
Banksterzy - najwięksi złodzieje sukcesywnie "uprawomacniają" swoje złodziejskie metody.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu