Wynagrodzenia 2019. Abonament na dojazdy - nowy rodzaj dodatkowych świadczeń dla pracowników [23.06.2019]

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
Abonament mobilności totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Gdy pracownik jest pilnie poszukiwany, rośnie lista dodatkowych świadczeń, które jest skłonny zaoferować mu pracodawca. Z reguły dotyczy to specjalistów, ale gdy robi się tak zwany rynek pracownika - a z takim mamy od kilkunastu miesięcy - także inni pracownicy mogą liczyć na dodatkowe, pozapłacowe korzyści. Niektóre z nich stały się standardem, jak np. abonamenty medyczne. Czy to samo stanie się z efektem nowej mody - abonamentami na dojazdy?

Pracodawcy boją się obciążeń związanych z Pracowniczymi Programami Kapitałowymi oraz zniesieniem limity zarobków objętych składkami ZUS - co dotyczy najlepiej zarabiających pracowników - dlatego głośno zapowiadają zakręcenie kurka z pieniędzmi na podwyżki. W tej sytuacji nowego znaczeni nabiorą świadczenia pozapłacowe. Ta najnowsza oferta może stać się hitem historycznie porównywalnym z sukcesem abonamentów na prywatną opiekę zdrowotną.

Powszechnie systemy motywacyjne nie uwzględniają potrzeb pracowników związanych z dojazdem do pracy. Abonament mobilności oferowany przez Vooom w dobie rekordowo niskiego bezrobocia to nowe narzędzie w walce o utrzymanie i zdobycie pracowników. Czy zyska na popularności przynajmniej podobnej do tej jaką w ciągu kilkunastu ostatnich lat zyskały abonamenty medyczne czy karnety na siłownię lub basen?

Szerokiemu gronu użytkowników Vooom jest znany jako aplikacja, która na jednej mapie zbiera wszystkie środki komunikacji – usługi współdzielone i transport publiczny – oraz pozwala szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście pojazdami różnych operatorów. Od debiutu w kwietniu br. aplikację pobrano już ponad 13 tys. razy.

Warto też pamiętać, że dynamiczny rozwój środków transportu oraz usług z nimi związanych może być katalizatorem przyspieszającym popularność pakietów mobilnych i to nie tylko w dużych miastach.

Benefit online

W maju Vooom wprowadza nową funkcjonalność dla klientów biznesowych umożliwiającą wykupienie benefitu pracowniczego w trzech prostych krokach: rejestracja kont na platformie Vooom, wpłata abonamentu i udzielenie dostępu pracownikom. Zaletą tego rozwiązania jest jego elastyczność – to użytkownik sam decyduje czy wyda przedpłacone środki na auto na minuty, elektryczny skuter, hulajnogę czy rower miejski bez względu na operatora danej usługi.
Docelowo za pomocą pakietu pracowniczego na przejazdy będzie można też opłacić bilet komunikacji miejskiej. Pracodawca przy rejestracji ponosi jednorazową opłatę za aktywację usługi i jego pracownicy już mogą ruszać w miasto.

Czy pracodawca może Cię kontrolować podczas zwolnienia lekarskiego? A jeśli stwierdzi nadużycie musi informować ZUS? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz odpowiedzi na te pytania

– Abonament mobilności Vooom to totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Oprócz dofinansowania tak prozaicznej czynności, jaką jest codzienny dojazd do miejsca zatrudnienia, pracownik otrzymuje bardzo wygodny środek transportu do użytku prywatnego. Nie musi martwić się jego garażowaniem, serwisem czy ubezpieczeniem, a jeśli mu się znudzi lub zmienią się jego potrzeby, w każdej chwili może wymienić auto na skuter, elektryczną hulajnogę lub rower. Dodatkowe funkcjonalności aplikacji, które zostaną uruchomione niebawem jak np. możliwość rejestrowania śladu węglowego zwiększają jego atrakcyjność dzięki elementowi rywalizacji, a jednocześnie uczą zachowań proekologicznych – mówi prezes Vooom Włodzimierz Łoziński.

To już pewne. Rząd zaproponował by od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 2 450 złotych. Czy możliwe jest jednak, że podwyżka będzie wyższa niż o 200 złotych? Kliknij po prostu w ten tekst i sprawdź.

Pożądane dofinansowanie

Zgodnie z danymi z raportu Pracuj.pl „Benefity– czyli co motywuje pracowników?” dofinansowania dojazdów do pracy oczekuje 20% pracowników, ale jedynie 7% pracodawców oferuje taki benefit. – Wynosząca aż 13 punktów procentowych luka w oczekiwaniach zatrudnionych a faktycznie oferowanych benefitach to efekt m.in. dotychczasowego braku ciekawej oferty w tym zakresie.

Abonament przejazdowy Vooom jest skonstruowany podobnie jak karta pracownicza popularnych sieci siłowni i działa na terenie całego miasta, a więc wszędzie tam, gdzie dostępne są współdzielone środki transportu

– podkreśla Łoziński.
Według raportu Pracuj.pl aż 69% zatrudnionych otrzymuje dziś w swojej firmie przynajmniej jeden benefit pracowniczy. W pierwszej trójce najpopularniejszych motywatorów znajdują się od lat opieka medyczna (43%), karta sportowa (39%) oraz dofinansowanie do szkoleń (25%). W grupie osób od 18 do 29 roku życia aż 43% deklaruje zapotrzebowanie na bonusy pozapłacowe.

Niska stopa bezrobocia, która na koniec marca br. wyniosła zaledwie 5,9%, sprawia, że firmy coraz więcej uwagi poświęcają personalizacji swojej oferty zgodnie z realnym zapotrzebowaniem i oczekiwaniami pracowników. Wysiłek włożony w doskonalenie systemów motywacyjnych zdecydowanie się opłaca. Badania pokazują, że nawet niewielkie zwiększenie atrakcyjności benefitów zapewnia wzrost zaangażowania pracowników aż o 12%, a dla prawie 40% osób wdrożenie lepszego pakietu korzyści może być kluczowym argumentem, aby nie zmienić pracy.

W tym roku szkolnym rodzice znów dostaną 300 złotych na każdego ucznia przed nowym rokiem szkolnym. Dodatkowo jednak można dostać 500 lub 1000 złotych. Kto i na co? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jednym z najbardziej pożądanych świadczeń dodatkowych jest służbowy samochód do użytku także prywatnego (ponad 20% wskazań). Identycznym zainteresowaniem według badań Pracuj.pl cieszy się dofinansowanie codziennych dojazdów do pracy, to potencjał tego rozwiązania nie został jeszcze w pełni odkryty przez pracodawców mimo dużo niższych kosztów. Udostępnienie pracownikowi auta to dla firmy miesięczny koszt rzędu 2000 zł. W tej sytuacji prawie kilkudziesięciokrotnie niższy wydatek za abonament Vooom na usługi transportowe stanowi ciekawą alternatywę kosztową dla firm.

Firma z dobrym wizerunkiem

Zaangażowanie pracodawcy w działania na rzecz społeczności lokalnej lub środowiska znacząco wpływają na jego wizerunek i wspierają działania employer branding. Pracodawcy mogą realnie wpływać na to jak ich pracownicy dojeżdżają do pracy poprzez pakiety mobilności, a jednocześnie realnie zmieniać miasta poprzez redukcję korków i smogu. Aż 62% osób w badaniu „Barometr CSR” przyznało, że taka informacja wpływa pozytywnie na jej stosunek do organizacji, a aż 55% osób ma ochotę podjąć w niej pracę. Abonament na przejazdy łączy więc przyjemne z pożytecznym, a równocześnie jest obiecującym narzędziem wspierającym politykę HR.

W tym roku szkolnym rodzice znów dostaną 300 złotych na każdego ucznia przed nowym rokiem szkolnym. Dodatkowo jednak można dostać 500 lub 1000 złotych. Kto i na co? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Współdzielenie środków transportu to bardzo pozytywny trend, który wpisuje się w budowę społecznie odpowiedzialnego biznesu przez pracodawców. Daje dużo swobody użytkownikom, zdejmuje z ich barków wiele obowiązków, oraz korzystnie wpływa na środowisko naturalne, m.in. dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze w miastach”. Dzięki Vooom dojazd do pracy staje się nie tylko prostszy i bardziej intuicyjny ale także mniej uciążliwy dla środowiska. Mocno kibicuje takim rozwiązaniom i dlatego zainwestowałem w platformę Vooom - mówi Michał Kiciński, współtwórca CD Projekt.

polecane: FLESZ: Pensja w górę. Zysk dla Państwa, koszty dla pracodawców.

Materiał oryginalny: Wynagrodzenia 2019. Abonament na dojazdy - nowy rodzaj dodatkowych świadczeń dla pracowników [23.06.2019] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
z
zarobkiewicz z Saksow

NIGDZIE w krajach zachodu nie placi sie pracownikom ani nie pozwala potracac tego z podatkow ze DOJEDZAJA DO PRACY.

Z CUDZEJ TORBY hojny dziad daje !

zgłoś
J
Ja

Dojazdy to są ale dla Ukraińców, póki ich nie było, nie było dojazdu, każdy na swój rachunek.

zgłoś
M
Momo
2019-06-16T12:43:10 02:00, Gość:

Teraz znaleźć dobrego pracownika to z cudem graniczy, daletgo pracodawcy proponują różne dofinansowanie, motywacje. U nas szefostwo co roku np. wyjazdy integracyjne organizuje. A to byliśmy w Lesznie w tunelu aerodynamicznym, a to na Mazurach w hotelu. To jest miłe jak ktoś docenia Twój wkład.

No... Super... na Mazurach w hotelu. Razem z żonami? To mam pytanie... Ile dzieci urodziło się po tym wyjeździe i ilu pracowników zostało ojca i dzieci podobnymi do Szefa? 😊

zgłoś
N
Noe

Taaaa... Już widzę jak polscy pracodawcy płacą pracownikom za dojazdy. Bardzo śmieszne... Normalnie boki zrywać.

zgłoś
G
Gość

Reklama jak nic¡!!!!!!!!!!

zgłoś
G
Gość

mi to wygląda na kryptoreklamę nieoznaczony art sponsorowany

a to chyba nielegalne jest

zgłoś
R
Rysiu

Ściema. Tego wogóle nie ma, chyba, że w branżach IT czy innych wysoko opłacanych stanowiskach specjalistycznych, tylko, że tam jeżdzą super furami i mają gdzieś hulajnogi.

zgłoś
X
XD

Benefit taki siaki nie lepiej dać więcej na wypłatę skoro i tak na benefit trzeba dac kasę? Wtedy się człowiek czuje doceniony gdy go stać żeby zapłacić za dojazd za siłownię za opiekę medyczną A nie zostań z nami mamy benefity co prawda 2 tyś 2 400 na rękę ale damy Ci multisport tylko 40 zł na ms fi patracimy to już 2350 no śmiech na sali

zgłoś
G
Gość

Teraz znaleźć dobrego pracownika to z cudem graniczy, daletgo pracodawcy proponują różne dofinansowanie, motywacje. U nas szefostwo co roku np. wyjazdy integracyjne organizuje. A to byliśmy w Lesznie w tunelu aerodynamicznym, a to na Mazurach w hotelu. To jest miłe jak ktoś docenia Twój wkład.

zgłoś
G
Gość
2019-06-01T08:16:41 02:00, emigrant:

Ja na zachodzie to tylko moge podac do zeznania podatkowego oplate za Zwiazki zawodowe i ryczalt za odziez robocza i jej pranie. Moge podac darowizny o ile mam na to PISEMNE POTWIERDZENIE.

NIC WIECEJ nie moge podac do Zeznaia Podatkowego.

Jak widze to niedlugo nawet papier toaletowy w Polsce bedziecie podawac w zeznaniach podatkowych.

To przyjedz do Polski jak ci tak źle,lub siedz na swoim zachodzue i zamknij pape.Nieobecni nie mają głosu

zgłoś
S
Sandra

"Dofinansowania dojazdów do pracy oczekuje 20% pracowników, ale jedynie 7% pracodawców oferuje taki benefit. – Wynosząca aż 13 punktów procentowych luka w oczekiwaniach (…)." matematycy pozdrawiają ludzi, którzy pozwolili sobie odjąć te wskaźniki procentowe i wyciągnąć wnioski o 13% XD

zgłoś
H
HaNia

Ja mam do pracy ok. 13km, też wolałabym abonament na kom.miejską. Ale to marzenie ściętej głowy, nawet multisport muszę sama opłacić.

zgłoś
S
Smiech

Oooo to u mnie w pracy jest "benefit medyczny"....sam sobie go opłacam😂

zgłoś
e
emigrant

Ja na zachodzie to tylko moge podac do zeznania podatkowego oplate za Zwiazki zawodowe i ryczalt za odziez robocza i jej pranie. Moge podac darowizny o ile mam na to PISEMNE POTWIERDZENIE.

NIC WIECEJ nie moge podac do Zeznaia Podatkowego.

Jak widze to niedlugo nawet papier toaletowy w Polsce bedziecie podawac w zeznaniach podatkowych.

zgłoś
G
Gość
2019-05-23T22:58:46 02:00, Gostek:

Szkoda że na pierwszym miejscu nie ma biletów miesięcznych na komunikację miejską. Nie każdy ma do pracy 2 km a i to spory wysiłek na rowerku jeśli potem ma 8 godzin pracować fizycznie.

To wypożycz sobie rower elektryczny.Rower miejski też ma takie, 2 km rowerem ejdzie sie 5 minut.

Uważasz ze dłuższa jazda jest mecząca?

Można dopasować tak prędkość ze energia do jazdy będzie mniejsza niż energia potrzebna do dojścia do przystanku.Mowa tu o mocy na poziomie 80W czyli praktycznie moc zbliżona do podtrzymania procesów życiowych (spalanie pożywienia) .W kalkulacje czy lepszy tramwaj czy rower wpisz nie tylko energie ale i czasy. Natomiast zmniejszanie ilości ruchu jest szkodliwe dla zdrowia wiec te braki ludzie muszą sobie rekompensować poświęcając czas na chodzenie na siłownie, basen rozmaite sporty.Najekonomiczniej jest załatwić kilka potrzeb za jednym zamachem.Zdrowie, czas i pieniądze. dochodzą też inne korzyści jak mobilność czyli lepsza organizacja załatwiania spraw dzięki dowolności modyfikacji trasy.Spędzanie czasu z rodziną.Możliwości poznawcze miasta. lepszy kontakt z ludźmi.Częstsze spotykanie znajomych.Ruch usprawnia zdolności psychofizyczne czyli ludzie są wydajniejsi w pracy.Zauważają to pracodawcy i w wielu krajach dopłacają za jazdę rowerem czy finansuja jego zakup.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3