Zamiast abonamentu medycznego - polisa na lekarza. Czy takie rozwiązanie ma sens?

AIP
Tomasz Czachorowski / Polska Press
Już ponad 2 miliony Polaków korzysta z prywatnego lekarza. Zazwyczaj w ramach abonamentu wykupionego w jednej z prywatnych sieci medycznych. Tymczasem na Zachodzie bardzo popularne są polisy, które pozwalają korzystać z dowolnej placówki medycznej. By zracjonalizować ich koszt, ubezpieczyciele oferują model niskiej stałej składki w okresie bez potrzeby skorzystania z pomocy medycznej oraz stosunkowo niewielką opłatę np. za wizytę u lekarza. Z modelu takiego można też już skorzystać w Polsce. Jakie ma zalety i wady?

Średnio ponad trzy miesiące oczekiwania na gwarantowane świadczenie zdrowotne, niski dostęp do nowoczesnych terapii, długie kolejki do lekarzy – to główne powody niskiej oceny polskiej służby zdrowia na tle innych państw europejskich. Według Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia zajmujemy szóste miejsce od końca. Nic więc dziwnego, że coraz częściej Polacy biorą zdrowie we własne ręce i decydują się na prywatną opiekę.

– „Już ponad 2 miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. Przeznaczamy na nią rocznie ponad 40 mld PLN. Z jednej strony przestała to być gałęź przeznaczona tylko dla osób zamożnych, z drugiej strony w dalszym ciągu prywatna opieka medyczna jest poza zasięgiem finansowym wielu potrzebujących. Nadzieją na obniżenie kosztów jest szybko rozwijający się segment ubezpieczeń zdrowotnych, który stał się naturalną konkurencją dla dominujących w Polsce usług abonamentowych” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Rozwiązaniem często stosowanym na Zachodzie a jeszcze nie spopularyzowanym w Polsce, jest ubezpieczenie zdrowotne realizowana na zasadzie współpłatności. W takim modelu ubezpieczenia mamy do czynienia ze stałą miesięczną opłatą oraz dodatkową płatnością w momencie realizacji określonego świadczenia zdrowotnego, czyli np. wizyty u lekarza.

– „Model współpłatności pozwala na znaczne obniżenie kosztów stałej opłaty miesięcznej i dotarcie z suplementarnym ubezpieczeniem zdrowotnym do większego grona osób. Dodatkowo ubezpieczenie zdrowotne w modelu współpłatności eliminuje jeden z największych minusów abonamentów, czyli ograniczenie możliwości leczenia do placówek medycznych jednej marki” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

Do 15 czerwca rząd musi zaproponować wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 roku. Już wiadomo, że wzrośnie ono. O ile? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Realizowane w ramach Krajowego Programu Zdrowotnego we współpracy z TU Zdrowie ubezpieczenie zdrowotne w modelu współpłacenia, umożliwia ubezpieczonemu skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych w ramach sieci ubezpieczyciela, a także poza nią. – „Przede wszystkim naszym celem jest nieograniczony dostęp do placówek medycznych dla każdego ubezpieczonego i elastyczne dostosowanie kosztów do częstotliwości korzystania ze świadczeń. Można swobodnie korzystać z tych znajdujących się w sieci Krajowego Programu Zdrowotnego, ale jeśli znajdziemy inną placówkę wystarczy przekazać nam fakturę i będziemy refundować część kosztów” – tłumaczy Rafał Warmbier, prezes zarządu Twoje Zdrowie Ubezpieczenia S.A.

Z kolei ograniczenie kosztów ubezpieczenia umożliwia model współfinansowania na zasadach stałej niskiej opłaty miesięcznej oraz dodatkowych opłat za świadczenia medyczne. Jeśli ubezpieczony zdecyduje się na ubezpieczenie, będzie musiał opłacić miesięczną składkę wynoszącą 49 PLN, a za wizytę u lekarza specjalisty zapłaci już tylko 19,90 PLN. – „Tym sposobem gwarantujemy dostęp do profesjonalnej opieki medycznej, na terenie całego kraju, bez względu na to czy jesteśmy na urlopie, delegacji czy w pracy i bez względu na to jakie placówki medyczne mamy w pobliżu” – mówi Rafał Warmbier, prezes zarządu Twoje Zdrowie Ubezpieczenia S.A.

Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” wynika również jak dużą wartość dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne stanowią dla pracodawców. Odpowiedni dostęp do opieki medycznej może zmniejszyć zwolnienia chorobowe pracowników o blisko 70 proc.. Z kolei koszty związane z nieobecnością pracowników w związku z chorobą szacowane są na ok. 30 tys. PLN na jednego pracownika rocznie.

Ciekawe informacje i porady

Większość Polaków nie zarobi na obligacjach skarbowych

Komunia 2018. Ile kosztuje przygotowanie do komunii.

Kredyt odnawialny: dużo plusów, pod warunkiem, że bank nie mnoży kosztów

Płaca minimalna 2019. Od nowego roku płaca minimalna znów mocno wzrośnie. O ile?

Nie daj się nabić w kredyt odnawialny! Zwłaszcza za cenę zamiany za kartę kredytową

60 sekund biznesu: Kariera nie ma płci

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu