Zawody przyszłości, których będą uczyć w Polsce. Poznaj nowe stanowiska z perspektywą wysokich zarobków

AB
Luis Villasmil/ Unsplash.com
Ministerstwo Rozwoju szykuje rewolucyjną ustawę. Będzie można uczyć się nowych zawodów, które powstają na naszych oczach. Oto zawody przyszłości, w których naukę warto inwestować.

Czy uda się uratować ginące zawody, np. szewca czy kuśnierza? Ministerstwo Rozwoju szykuje specjalną ustawę o zawodach rzemieślniczych. Powstaną nowe przepisy o rzemiośle i kształceniu. Interdyscyplinarny zespół utworzony w lipcu z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju ma pomóc w stworzeniu przepisów, które będą dostosowane do współczesnych realiów i obejmą zawody rzemieślnicze. To dobra wiadomość dla osób, które rozważają naukę w szkole branżowej.

W skład zespołu pracującego nad ustawą o rzemiośle i kształceniu dualnym wchodzą przedstawiciele:

  • Związku Rzemiosła Polskiego
  • uczelni
  • izb i cechów rzemieślniczych
  • placówek kształcenia branżowego
  • jednostek samorządu terytorialnego
  • organizacji pozarządowych
  • Biura Rzecznika MŚP
  • Ministerstwa Edukacji Narodowej
  • Rady Dialogu Społecznego
  • Ministerstwa Rozwoju

Ucząc się w szkole branżowej, można zdobyć wiedzę przydatną w konkretnym fachu. Mimo to tylko nieliczni wybierają ścieżkę rzemieślnika. Problem polega na tym, że absolwenci placówek przygotowujących do zawodu często napytakają na trudności ze znalezieniem pracy. Jednym z powodów jest niedostosowanie programu do realnych potrzeb rynku.

Resort rozwoju ma pomysł na poprawę losów absolwentów szkół branżowych. Przede wszystkim w tego typu placówkach mogą powstać nowe, innowacyjne kierunki: elektromobilność, Przemysł 4.0 czy ekologia. Ponadto szkoły branżowe zostałyby powiązane ze specjalnymi strefami ekonomicznymi.

- Branżowa szkoła przyszłości ma bezpośredni związek z nową ustawą, którą Ministerstwo Rozwoju przygotowuje, dotyczącą rzemieślników i rzemiosła. Resort pracuje, aby taki pakiet zawodów przyszłości związanych z ekologią, elektromobilnością, Przemysłem 4.0 przygotować w ramach nowej ustawy o rzemiośle i dualnym systemie kształcenia w rzemiośle. W ślad za tym idą oczywiście zawody branżowe, związane z konkretnymi zawodami i regionami w całej Polsce – mówi w rozmowie z Newseria Biznes Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju.

Z jednej strony przygotowywana ustawa ma pomóc stworzyć dualny system kształcenia, umożliwiający zdobycie praktycznej i teoretycznej wiedzy potrzebnej w danym zawodzie. Z drugiej strony ma ona umożliwić dokształcanie się osobom wykonującym poszczególne zawody. Resort rozwoju zapewnia, że na nowelizacji zyskają firmy rodzinne oraz z sektora MŚP.

Z danych Związku Rzemiosła Polskiego wynika, że w Polsce funkcjonuje 38 niepublicznych szkół zawodowych. Pobiera w nich naukę blisko 6000 uczniów, a ok. 14 tys. osób zakończyło już kształcenie. W tego typu szkołach można zdobyć wiedzę teoretyczną na temat zawodu rzemieślnika, a także zaliczyć praktyki w zakładzie rzemieślniczym, podpisując umowę o pracę.

- Wyzwaniem na rynku pracy związanym z zawodami przyszłościowymi jest przede wszystkim wpisanie się w różnego rodzaju komponenty europejskie. Mówimy tutaj o bardzo ważnej strategii energetycznej czy Przemyśle 4.0. Czas pandemii pokazał, że gospodarka digitalizuje się coraz mocniej i przemysł przechodzi do internetu. To wymaga nowych umiejętności, nowych zawodów, które kreują się na naszych oczach. Jako Ministerstwo Rozwoju chcemy zapewnić możliwość poszerzenia tego katalogu branżowych zawodów przyszłości – podsumowuje cytowana w komunikacie prasowym Olga Semeniuk.

Ministerstwo Rozwoju szykuje także nowelizację ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, aby zachęcić przedsiębiorców do działalności w Polskiej Strefie Inwestycji. Pragnie zapewnić w ten sposób wsparcie firmom z sektora MŚP. Chce również skłonić duże firmy do inwestowania w Polskiej Strefie Inwestycji poprzez Paszport Inwestora Strategicznego.

Kto zapłaci za budowę fabryki Izery w Jaworznie?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cześć.Jestem.Ola22

Fach zawsze można zmienić. Jestem zdania, że czasem lepiej nauczyć się jednego, a solidnie i inwestować w to czas, aby być coraz lepszym. Tak samo, jak w naukę języków. Dobry zawód i znajomość drugiego języka, nie tylko angielskiego, da dobry efekt. U mnie jest to niemiecki, ogarnęłam go ze szkołą językową w Warszawie Katarina. Polecam ze względu na małe grupki, super lektoraty i rozsądne ceny. Teraz są też online dla ułatwienia ;-)

Dodaj ogłoszenie