Będą zmiany w KPO. Rząd wycofa się z zapowiadanej reformy

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, poinformował, że projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy  został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, poinformował, że projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. mat. prasowe Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Wiceminister funduszy Jan Szyszko poinformował, że Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Dokument ten zostanie przedstawiony rządowi w przyszłym tygodniu. Zmiany w KPO obejmują m.in. zwiększenie budżetu Funduszu Wsparcia Energetyki oraz reformy w obszarze prawa pracy.

Spis treści

Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, ogłosił na portalu X, że projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Dokument ten ma być przedmiotem obrad rządu już we wtorek, 28 stycznia.

Więcej pieniędzy ze środków KPO m.in. na rozwój sieci energetycznych oraz magazynów energii

Szyszko wcześniej, we wtorek, poinformował o przesłaniu projektu rewizji do Kancelarii Premiera. Wśród proponowanych zmian znalazło się m.in. zwiększenie budżetu Funduszu Wsparcia Energetyki o 1 miliard złotych, co podniesie jego całkowitą wartość do 70 miliardów złotych. Środki te mają być przeznaczone na rozwój sieci energetycznych oraz magazynów energii. Dodatkowo, projekt rewizji zakłada wcześniejsze rozliczenie 10 mierników KPO, co pozwoli na szybsze inwestycje w Polsce.

Będą też zmiany dotyczące zapowiadanej reformy prawa pracy - wzmocnienie PIP zamiast oskładkowania umów

Jednym z kluczowych elementów rewizji jest zastąpienie reformy dotyczącej oskładkowania umów cywilnoprawnych, która została zapisana przez poprzedni rząd w ramach KPO. Jan Szyszko podkreślił, że celem jest wprowadzenie kompleksowej reformy Państwowej Inspekcji Pracy.

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz wiceminister Jan Szyszko już wcześniej zapowiadali, że Polska, zgodnie z decyzją premiera, nie zrealizuje kamienia milowego KPO dotyczącego oskładkowania umów cywilnoprawnych. W grudniu rozpoczęto rozmowy z Komisją Europejską na temat zastąpienia tego wymogu alternatywnymi propozycjami, w tym wspomnianą reformą Państwowej Inspekcji Pracy.

W połowie stycznia Szyszko informował w Brukseli, że negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zmiany reformy powinny zakończyć się w ciągu miesiąca. Po ich zakończeniu rząd formalnie złoży wniosek o zmianę w KPO. Szyszko ocenił, że Polska jest w dobrej sytuacji pod względem ochrony pracowników, co oznacza, że reforma wynegocjowana przez poprzedni rząd nie jest już konieczna.

W 2025 r. planowane są dwie rewizje KPO, których celem jest dostosowanie planu do aktualnych potrzeb

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz informowała w ubiegłym roku, że w 2025 roku planowane są dwie techniczne rewizje KPO. Ich celem jest dostosowanie planu do aktualnych potrzeb. Pierwsza rewizja zakłada rezygnację z reformy oskładkowania umów cywilnoprawnych, a druga ma rozpocząć się po otrzymaniu przez Polskę płatności z czwartego i piątego wniosku o płatność z KPO.

Ostatnia rewizja KPO została przyjęta przez Radę UE w lipcu 2024 roku. Wówczas zmieniono m.in. obowiązek wprowadzenia podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne.

Polska w ramach KPO otrzymuje fundusze w formie bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program mający na celu wzmocnienie polskiej gospodarki. Środki z programu mają pomóc Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone cele, zrealizować nowe inwestycje, przyspieszyć wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie. Polska otrzymuje fundusze w formie bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.

Po ostatniej rewizji KPO, obejmuje 57 inwestycji i 54 reformy. Polska otrzyma 59,8 mld euro (257,1 mld złotych), w tym 25,27 mld euro (108,6 mld złotych) w formie dotacji oraz 34,54 mld euro (148,5 mld złotych) jako preferencyjne pożyczki. Zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (44,96 proc.) oraz transformację cyfrową (21,28 proc.).

źródło: PAP/Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu