Błędy w L4. Jak skorygować błąd w zwolnieniu lekarskim. Jakie są konsekwencje błędu w L4. Ile czasu ma lekarz na korektę?

MM
Błąd w L4. Jak skorygować błąd w zwolnieniu lekarskim
Błąd w L4. Jak skorygować błąd w zwolnieniu lekarskim 123rf
Udostępnij:
Lekarz bądź asystent medyczny, by skorygować błąd w zwolnieniu lekarskim, musi najpierw anulować e-ZLA. Jeśli będzie to zasadne, wystawia nowe, poprawne e-ZLA z prawidłowymi danymi. Ma na to 3 dni dni robocze od dnia stwierdzenia błędu albo otrzymania informacji o nim od pacjenta, jego pracodawcy czy ZUS.

Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie elektronicznie. W 2019 roku lekarze w całym kraju wystawili 25,2 mln elektronicznych zwolnień, a od początku obowiązywania e-ZLA, czyli od stycznia 2016 roku, ponad 35,8 mln.

Korzyści, jakie dają elektroniczne zwolnienia lekarskie, są widoczne dla wszystkich. Najbardziej zadowolony jest pacjent, który po wyjściu z gabinetu nie musi pędzić do pracodawcy, by dostarczyć druk zwolnienia. Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie natychmiast trafia do systemu ZUS, na profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) płatnika składek (pracodawcy) oraz na profil PUE ubezpieczonego. Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, automatycznie jest informowany o chorobie pracownika.

- W sytuacji gdy pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Lekarz również nie dopytuje chorego o wiele informacji, które dokument musi zawierać, gdyż podpowiada je system - mówi Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak dodaje, Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma nowy kreator do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Teraz wystarczą tylko dwa kroki w systemie, aby utworzyć e-ZLA.

Jak skorygować błąd w zwolnieniu lekarskim

Jeśli w wystawionym elektronicznym zwolnieniu lekarskim jest błąd, lekarz bądź asystent medyczny, by go skorygować, musi najpierw anulować e-ZLA. Jeśli będzie to zasadne, musi wystawić nowe, poprawne e-ZLA z prawidłowymi danymi.

Warto przeczytać:

Podpisanego dokumentu elektronicznego lekarz nie może już edytować. Jeśli chce poprawić błędy w e-ZLA, musi wystawić w formie elektronicznej informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego, w którym popełnił błąd albo informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego, w którym popełnił błąd oraz nowe (poprawne) e-ZLA. Następnie musi je podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP lub certyfikatem z ZUS.

Ile czasu ma lekarz na korektę e-ZLA

Na korektę zwolnienia elektronicznego lekarz ma 3 dni robocze od dnia stwierdzenia błędu albo otrzymania informacji o nim od pacjenta, jego płatnika czy ZUS.

Umiejętność automotywacji jest jednym z najważniejszych warunków odniesienia sukcesu. Oto co zrobić, aby ją obudzić i utrzymać na wysokim poziomie podczas poszukiwania pracy.

10 sprawdzonych sposobów, by nie stracić zapału podczas posz...

Jeżeli przekazanie informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA i ewentualnie nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA w terminie 3 dni roboczych nie jest możliwe, lekarz przekazuje informację lub zaświadczenie lekarskie e-ZLA nie później niż w terminie 3 dni roboczych od ustania przyczyny uniemożliwiającej przekazanie tej informacji lub zaświadczenia lekarskiego e-ZLA. Informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA lekarz przekazuje także w formie pisemnej ubezpieczonemu.

- Jeżeli z informacji udostępnionej na profilu lekarza wynika, że płatnik składek ubezpieczonego nie ma profilu na PUE, informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym błąd został popełniony albo tę informację wraz z wydrukiem nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, lekarz przekazuje ubezpieczonemu i informuje go o obowiązku dostarczenia tych dokumentów płatnikowi składek - zaznacza Krystyna Michałek.

Warto przeczytać:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA oraz nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, udostępnia na profilu płatnika na PUE:

  • informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA płatnikowi składek wskazanemu w zaświadczeniu lekarskim e-ZLA, w którym został popełniony błąd,
  • nowe zaświadczenie lekarskie e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby) płatnikowi składek wskazanemu w nowym zaświadczeniu lekarskim e-ZLA.

Przy ustalaniu czy zaświadczenie lekarskie e-ZLA wystawione w miejsce zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd zostało wystawione zgodnie z zasadami orzekania, brana jest pod uwagę data wystawienia zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd.

Jak dostać zasiłek chorobowy z ZUS

Zwolnienie lekarskie jest podstawą ustalenia uprawnień i wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. ZUS rozpatruje wniosek o zasiłek i go wypłaca nie później niż w terminie 30 dni licząc od dnia następującego po dniu, w którym do ZUS wpłynęły dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku. Jeżeli ostatni dzień terminu na rozpatrzenie wniosku o ustalenie prawa do zasiłku i do jego wypłaty, przypada w dniu ustawowo wolnym od pracy albo w sobotę, to termin ten kończy się w najbliższym dniu powszednim.

Warto przeczytać:

Wystawione przez lekarza i przesłane do ZUS w formie elektronicznej zaświadczenie lekarskie e-ZLA nie stanowi dla ZUS podstawy do wszczęcia postępowania w sprawie zasiłku. Konieczne jest natomiast złożenie wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS, a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe.

Dla pracownika dokumentem, na podstawie którego ZUS wypłaca zasiłek chorobowy jest zwolnienie lekarskie oraz zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3.

Uwaga! Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a, które jest traktowane na równi z wnioskiem o zasiłek. Zaświadczenie to pracodawca może przekazać przez PUE ZUS. Wówczas pracownik nie będzie musiał składać do ZUS wniosku o zasiłek.

Jakie są konsekwencje błędu w L4

Jeżeli błąd w zaświadczeniu lekarskim ma wpływ na prawo do zasiłku (np. błąd dotyczy okresu niezdolności do pracy, zaświadczenie lekarskie zostało błędnie wystawione innemu ubezpieczonemu) lub jego wysokość (np. błędnie został wpisany okres pobytu w szpitalu czy kod literowy), ZUS z urzędu wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku lub o zmianie jego wysokości.

- W przypadku gdy do wypłaty zasiłku zobowiązany jest płatnik składek, decyzja dotycząca prawa do zasiłku lub zmiany jego wysokości, jest wydawana na wniosek ubezpieczonego lub płatnika składek - podsumowuje Krystyna Michałek.

Z czym do doradcy e-ZLA w ZUS

Od maja 2018 roku na Salach Obsługi Klienta we wszystkich placówkach ZUS w Polsce przyjmują doradcy ds. e-ZLA. Na ich pomoc mogą liczyć nie tylko lekarze, ale również ubezpieczeni i płatnicy składek. Doradca ds. e-ZLA wyjaśni wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych, płatników dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich. Poinformuje o korzyściach wynikających z uruchomienia elektronicznych zwolnień lekarskich oraz profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie