Chcesz skorzystać z oferty pracy? Będą zmiany w rekrutacji, bo prawie wszyscy kandydaci uważają, że proces rekrutacji trwa zbyt długo

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Przedłużające się czy wręcz uruchamiane od nowa procesy rekrutacyjne oznaczają dodatkowy koszt dla firmy, co w dobie inflacji i rosnących wydatków bywa jeszcze mocniej odczuwane. Aby zoptymalizować i usprawnić działania, rekruterzy sięgają po narzędzia technologiczne, ale też wdrażają dobre praktyki związane z komunikacją z kandydatami.
Przedłużające się czy wręcz uruchamiane od nowa procesy rekrutacyjne oznaczają dodatkowy koszt dla firmy, co w dobie inflacji i rosnących wydatków bywa jeszcze mocniej odczuwane. Aby zoptymalizować i usprawnić działania, rekruterzy sięgają po narzędzia technologiczne, ale też wdrażają dobre praktyki związane z komunikacją z kandydatami. Przemysław Świderski / Polska Press
Czy to koniec z męczącym czekaniem na kolejny etap rekrutacji lub wiadomość od potencjalnego pracodawcy? Przedłużające się procesy rekrutacyjne już od dawna budzą rozczarowanie i frustrację wśród kandydatów. Problem coraz bardziej dostrzegają również pracodawcy i rekruterzy.

Spis treści

Ponad dwie trzecie rekrutujących uważa, że prowadzone w ich firmach procesy mogłyby być krótsze – tak wynika z najnowszego raportu eRecruiter „Efektywność rekrutacji 2023”. Co pozwala usprawnić działania związane z naborem pracowników? Na jakie rozwiązania już teraz stawiają firmy, by przyspieszyć rekrutacje? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas szukania pracy.

Firmy chcą skracać rekrutacje. Sprawdź, czego się spodziewać

Według najnowszego badania eRecruiter* tylko niespełna jedna trzecia ankietowanych rekruterów deklaruje, że czas trwania rekrutacji w ich firmach jest optymalny. Aż 68% badanych przyznało, że procesy mogłyby być krótsze. Sprawy nie ułatwia fakt, że część rekruterów wciąż zbyt mocno angażuje się w czynności, które można by usprawnić i zautomatyzować, a tym samym zyskać przestrzeń na na przykład bardziej wnikliwe przygotowanie się do rozmów rekrutacyjnych.

Czynnik ludzki ogrywa szczególną rolę w czasie trwania całego procesu - ponad 60% respondentów twierdzi, że najbardziej czasochłonnym etapem rekrutacji są spotkania z kandydatami. Na kolejnych miejscach znalazły się: komunikacja z menedżerami oraz komunikacja z kandydatami. To właśnie im warto poświęcić uwagę, tak by każda ze stron czuła, że uczestniczy w efektywnych i merytorycznych rozmowach.

Pracodawcy nie mogą sobie dziś pozwolić na nieskuteczne działania w obszarze rekrutacji – w niektórych branżach odnotowywany jest deficyt kompetencji, a pozyskanie dopasowanego do kultury i zespołu pracownika potrafi być dużym wyzwaniem. Przedłużające się czy wręcz uruchamiane od nowa procesy rekrutacyjne oznaczają dodatkowy koszt dla firmy, co w dobie inflacji i rosnących wydatków bywa jeszcze mocniej odczuwane. Aby zoptymalizować i usprawnić działania, rekruterzy sięgają po narzędzia technologiczne, ale też wdrażają dobre praktyki związane z komunikacją z kandydatami.

To sposób, by nie tylko przyciągnąć talenty, ale też budować wizerunek odpowiedzialnej i świadomej marki, która wychodzi naprzeciw potrzebom potencjalnych pracowników. Sprawdź, czego możesz się spodziewać i na co zwrócić uwagę podczas kontaktu z różnymi firmami i rekruterami.

Uproszczenie formalności i dostępniejsze informacje o postępie rekrutacji

Już teraz część firm rezygnuje z wymogu dostarczania CV przez kandydatów. Listy motywacyjne również nie cieszą się już dużą popularnością. Niektórzy pracodawcy preferują aplikacje bez dokumentów, a jedynie w formie skróconego opisu kluczowych danych i informacji o doświadczeniu i kompetencjach. Jeszcze innym narzędziem są formularze aplikacyjne. Korzysta z nich blisko 8 na 10 uczestników badania eRecruiter, dzięki czemu selekcja kandydatów przebiega szybciej i skuteczniej.

- Za najbardziej czasochłonny etap procesu rekrutacji uznawane są spotkania z kandydatami, na co ma bezpośredni wpływ dyspozycyjność kandydatów oraz menedżerów. Chcąc skrócić proces, kluczowym elementem stają się pozostałe etapy, które od nas – rekruterów – zależą w większym stopniu. W enel-med skupiamy się właśnie na efektywnym przeprowadzeniu pozostałych etapów: stworzeniu i publikacji treści ogłoszenia, weryfikacji CV, komunikacji z menedżerem w zakresie wyboru kandydata – opowiada Paulina Zdunek, Kierownik ds. rekrutacji enel-med.

- Dzięki systemowi ATS przeglądanie CV i porównywanie kandydatów jest prostsze. W systemie wykorzystujemy indywidualnie skonstruowane formularze. Dzięki nim możemy w prosty i szybki sposób zweryfikować informacje, których brakuje w CV - dodaje ekspertka.

Firmy, w których można liczyć na informację zwrotną po wysłaniu aplikacji i na kolejnych etapach procesu, wywołują bardzo dobre wrażenia wśród kandydatów. Warto potraktować kontakt z rekruterem jako szansę na zdobycie kompletnych danych o tym, z ilu części będzie się składać rekrutacja, jaki czas przewidziano na cały proces, kiedy można się spodziewać odpowiedzi w sprawie dalszych etapów etc. To ułatwia planowanie innych aktywności i podejmowanie dalszych decyzji zawodowych.

Proces rekrutacji obejmie jeszcze bardziej cyfryzacja

Transformacja cyfrowa postępuje, dlatego można się spodziewać w 2023 roku zwiększonego zainteresowania firm zastosowaniem rozwiązań technologicznych, które pomogą skrócić procesy rekrutacyjne. Należą do nich m.in. chatboty i voicoboty – jak pokazuje raport eRecruiter, rośnie popularność tej formy wzbogacającej rekrutacje.

Z kolei jedna piąta ankietowanych korzysta z testów kompetencji lub psychometrycznych, co ułatwia weryfikowanie konkretnych umiejętności, predyspozycji bądź stylu myślenia i działania kandydata. Do udziału w testach online rekruterzy mogą zaprosić równolegle wielu kandydatów, co w efekcie może przyspieszyć etap weryfikacji kompetencji i wybór najlepiej dopasowanej osoby do stanowiska, zespołu i kultury organizacji.

Zapoczątkowany w pandemii trend wideorozmów rekrutacyjnych utrzyma się również w tym roku. To oszczędność czasu zarówno dla pracodawcy, jak i dla kandydata, który nie musi pokonywać wielu kilometrów, by dotrzeć na spotkanie w siedzibie firmy. Dzięki temu można w zwinny sposób zorganizować rozmowy w zaplanowanych terminach.

- Od czasu pandemii znacząco wzrosła liczba prowadzonych procesów rekrutacyjnych. Do zespołu chce dołączyć coraz więcej kandydatów i bez systemu do zarządzania rekrutacjami z pewnością byłoby mi niezwykle trudno opanować wszystkie procesy. Automatyzacja i uporządkowanie – te dwa słowa przychodzą mi do głowy w pierwszej kolejności, kiedy myślę o tym, jak eRecruiter wpłynął na moją codzienną pracę – opowiada Joanna Majewska z Narodowego Centrum Kultury.

– Co ważne, ułatwił i poprawił także jakość komunikacji z kandydatami. W przypadku NCK system ten bardzo mocno wpłynął na odbiór procesu rekrutacyjnego przez kandydatów. Dzięki temu konsekwentnie obalamy mit o skostniałych organizacjach publicznych i wskazujemy innym instytucjom dobre praktyki, narzędzia i rozwiązania - dodaje Joanna Majewska.

Na czas trwania rekrutacji wpływa wiele czynników i może on się znacząco różnić w zależności od branży i wielkości firmy pracodawcy czy typu stanowiska, na jakie poszukuje się pracowników. Na rynku widać jednak pozytywne zmiany w praktykach rekrutacyjnych i można się spodziewać, że firmy będą coraz częściej dążyć do optymalizacji procesów.

Pozytywne zmiany w praktykach rekrutacyjnych: już widać efekty ich działania

Milczący telefon i brak wiadomości mailowych od rekrutera, przedłużający się proces, chaos organizacyjny i komunikacyjny – to coś, czego chcą uniknąć pracodawcy, mający świadomość tego, jak ważne są wrażenia kandydatów.

Jako potencjalni pracownicy również możemy przysłużyć się do usprawnienia rekrutacji, m.in. dzięki uważnemu przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, merytorycznemu przygotowaniu do rozmów i dobrze sprecyzowanym celom, potrzebom i oczekiwaniom wobec pracy i pracodawcy.

Warto też otworzyć się na nowości w świecie rekrutacji i nie obawiać się technologii w tym obszarze. Jej zastosowanie dowodzi wysokiej świadomości pracodawcy, który inwestuje w najnowsze rozwiązania, pozwalające skrócić czas trwania rekrutacji i w obiektywny sposób wybrać najlepiej dopasowanego kandydata.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu