Co jest bardziej ekologiczne: samolot czy samochód? Pomyśl, nim polecisz na wakacje. Porównujemy. Takie są ceny

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, czy lot samolotem jest ekologiczny.
Sprawdzamy, czy lot samolotem jest ekologiczny. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Prowadzisz ekologiczny sposób życia? Pojechanie na wakacje może się okazać dużym obciążeniem dla środowiska. Zarówno samochód, kolej, jak i samoloty emitują do atmosfery gazy. Co jest tańsze, a co bardziej ekologiczne? Porównujemy oraz podpowiadamy, jak to sprawdzić.

Spis treści

Współcześnie samoloty są wygodne i szybkie. Pozwalają na przemieszczanie się pomiędzy kontynentami oddalonymi od siebie setki kilometrów w przeciągu kilku godzin. Czy to jednak jest ekologiczne?

Ile paliwa zużywa samolot?

To, ile paliwa zużyje samolot zależy od różnych czynników. To m.in. kwestie takie, jak

  • typ samolotu,
  • jego wielkość,
  • długość pokonywanej trasy,
  • warunki atmosferyczne.

Należy liczyć, że samolot w czasie lotu średnio zużywa od 2 do 3 ton (w przypadku mniejszych maszyn, np. Boeing 737 lub Airbus A320), a gdy samolot jest większy – nawet od 6 do 8 ton (np. Boeing 747 czy Airbus A380). Jest to jedynie przybliżenie. Dużo będzie zależeć od warunków atmosferycznych, w jakich odbywać się będzie lot.

Czy latanie samolotem jest ekologiczne?

Samochód lub pociąg może być mniej efektywny w porównaniu do samolotu pod względem zużycia paliwa nw przeliczeniu na pasażera. Samoloty odpowiadają jednak za znacznie większą ilość emisji dwutlenku węgla, niż inne środki transportu. Choć zużywają ogromne ilości paliwa, to jednak na pokład możemy zabrać więcej pasażerów, a to się przekłada na efektywność energetyczną maszyn.

Co jest bardziej ekologiczne: samolot czy samochód?

Od czasu, kiedy lokomotywy spalinowe zostały zastąpione elektrycznymi kolej powszechnie uważana jest na najbardziej ekologiczny środek transportu.

- Kolej jest środkiem transportu o najwyższej efektywności pod względem zużycia energii, najbardziej ekologicznym pod względem emisji CO2, a także najbardziej wydajnym, ponieważ na niewielkiej przestrzeni transportowane są duże ładunki. I to jest optymalna sytuacja, jeżeli chodzi o wpływ na środowisko, ale także drgania czy hałas. To bardzo dobry sposób na transport dużej liczby osób i towarów w sposób najbardziej efektywny energetycznie i zrównoważony – tłumaczy Monika Heiming, szefowa Stowarzyszenia Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej w UE.

Jak się okazuje, już w 2021 r. kolej tak postrzegało 86% pasażerów PKP Intercity. To właśnie wtedy wśród nich przeprowadzono specjalną ankietę online. Z wynikami trudno polemizować – kolej nie emituje szkodliwych związków do atmosfery. W porównaniu do innych środków transportu jest również stosunkowo niegłośna.

Na drugim krańcu plasują się samoloty pasażerskie. Już przed pandemią stały się bardziej powszechne, głównie za sprawą tanich linii lotniczych.

Natomiast z raportu Banku Światowego z 2022 r. na temat roli kolei w dekarbonizacji transportu możemy dowiedzieć się, że przeniesienie jak największej ilości przewozów pasażerskich i towarowych na kolej pozwoli zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu. Dotyczy to także samolotów, które podobnie jak samochody postrzegane są jako nieekologiczne.

Według różnych badań emisje z transportu stanowią 20 - 25% światowej emisji dwutlenku węgla. Ograniczając transport samochodowy i lotniczy – znacząco zredukowalibyśmy te wielkości.

Co jest tańsze – jeżdżenie samochodem czy latanie samolotem?

Jak się okazuje – w wielu przypadkach latanie samolotem może być tańsze od jazdy samochodem. Jeżeli wybierzemy się na wakacje po Europie samochodem - możemy mieć niemal pewność, że koszt benzyny przewyższy cenę biletu lotniczego. Decydując się na lot samolotem odpowiednio wcześniej - możemy znaleźć promocje, dzięki czemu możemy polecieć nawet za 50 złotych do Rzymu lub Paryża. Za podróż samochodem w jedną stronę możemy zapłacić nawet ponad tysiąc złotych.

Jeżeli chcemy sprawdzić, co jest tańsze – na danej trasie należy po prostu porównać ceny biletów oraz koszty i spalanie paliwa. Podstawowym kryterium wyboru dokonywanego przez pasażera do dziś jest cena i szybkość.

Według raportu EEA samoloty pokonują w Europie większe odległości w porównaniu do ekologicznych pociągów. Np. na trasach Londyn – Bruksela, Rzym – Florencja lub Paryż – Rennes decydując się na pociąg zaoszczędzimy nawet 3 godziny z czasu podróży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu