Ile zarobisz za granicą? Porównaj minimalne stawki za godzinę pracy i zobacz, dokąd opłaca się wyjechać!

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
W większości europejskich państw obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy. Stawki różnią się jednak znacznie między sobą. Zobacz, ile zarobisz w ciągu godziny pracy za granicą.
W większości europejskich państw obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy. Stawki różnią się jednak znacznie między sobą. Zobacz, ile zarobisz w ciągu godziny pracy za granicą. Pxhere.com
Najbardziej opłaca się wyjechać do pracy za granicą do: Luksemburga, Holandii, Francji i Irlandii – wynika z danych Eurofond. W tych krajach za godzinę pracy zawsze zarabia się powyżej 10 euro. Sprawdź, ile dostaniesz za godzinę pracy w innych krajach.

Pracownicy tymczasowi i sezonowi często mają oferowane niższe stawki niż osoby zatrudnione na stałe, ale większość europejskich państw gwarantuje im minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy.

W Luksemburga, Holandii, Francji i Irlandii za godzinę pracy zarabia się ponad 10 euro. W 2020 r. minimalna stawka godzinowa w Luksemburgu wynosiła 12,08 euro. W żadnym innym europejskim państwie pracownicy sezonowi nie mogli liczyć na tak wysokie zarobki, chociaż w kilku krajach minimalne stawki godzinowe oscylowały wokół 10 euro.

Koronawirus pokrzyżował plany rządu związane z płacą minimalną, ale i tak będzie podwyżka. Sprawdziliśmy, jakie kwoty są brane pod uwagę.

Płaca minimalna 2021. Zobacz, ile możemy dostać za pracę

Minimalna stawka godzinowa powyżej 10 euro obowiązywała w: Holandii, Francji i Islandii. W Holandii zarabiało się minimum 10,60 euro za godzinę pracy, Francuzi mieli zagwarantowane 10,15 euro, a Irlandczycy - 10,10 euro. O minimum egzystencjalne nie muszą także martwić się osoby, które wyjadą do pracy w Niemczech lub Belgii, gdzie minimalne stawki za godzinę pracy wyniosły odpowiednio: 9,67 euro oraz 9,35 euro.

Pozostali członkowie UE znacznie odstają pod względem minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy od liderów. Dwa kraje oferują minimalną stawkę godzinową powyżej 5 euro, w trzech kolejnych najniższe zarobki za godzinę pracy wahają się w okolicy 4 euro. Na 6,43 euro za godzinę pracy mogą liczyć osoby zatrudnione w Hiszpanii, a na 5,31 euro pracownicy ze Słowenii. Ponad 4 euro zarobimy na: Malcie, w Grecji i Portugalii, gdzie minimalne stawki za godzinę pracy wynoszą odpowiednio: 4,42 euro, 4,27 euro oraz 4,17 euro.

W 2020 r. minimalna stawka godzinowa w Polsce także oscylowała wokół 4 euro. Osoba zatrudniona w naszym kraju mogła liczyć na minimum 3,99 euro za godzinę pracy, czyli 17 zł, ale na rękę zostawało jeszcze mniej.

Płaca minimalna rośnie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Porównaliśmy dane Eurostatu na temat minimalnych zarobków w różnych krajach UE. (W niektórych państwach nie obowiązuje euro, stąd wahania w kwotach przeliczonych na europejską walutę.) Zobacz, jak zmieniają się wynagrodzenia w Polsce i za granicą.

Płaca minimalna w Polsce i za granicą. Porównaj, jak zmienia...

Rząd zaproponował, aby minimalna stawka godzinowa w 2021 r. wyniosła 18,30 zł, co oznacza wzrost o 1,30 zł, w porównaniu z 2020 rokiem. Minimalne wynagrodzenie za pracę ma pójść w górę o 7,7%. Najwyższej podwyżki płacy minimalnej, bo o 19,2%, do 3100 zł, zażądało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Minimalne wynagrodzenie za pracę stanowi jednak przedmiot negocjacji między rządem, przedstawicielami pracodawców i przedstawicielami pracowników, a żaden inny związek zawodowy nie chciał tak dużych zmian. Rząd, podobnie jak NSZZ „Solidarność”, optował za 2800 zł miesięcznie w 2020 roku.

W 2020 r. 9 członków Unii Europejskiej gwarantowało niższe minimalne stawki godzinowe niż w Polsce. Najmniej za godzinę pracy można było dostać: w Bułgarii, na Łotwie, w Rumunii i na Węgrzech. Najgorzej w rankingu wypada Bułgaria, gdzie pracownicy mieli zagwarantowane niecałe 2 euro. Około 2,5 euro za godzinę pracy płacono na Łotwie, a w Rumunii i na Węgrzech minimum znajdowało się poniżej 3 euro.

Biorąc pod uwagę UnięEuropejską, na dzień 1 stycznia 2020 r. w sześciu państwach członkowskich nie obowiązywały przepisy o płacy minimalnej. Minimalnych stawek nie gwarantowano:

  • w Danii,
  • we Włoszech,
  • na Cyprze,
  • w Austrii,
  • w Finlandii,
  • w Szwecji.
Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej obejmuje m.in. pytania, które chcemy zadać rekruterowi. Zobacz, czego warto się dowiedzieć, zanim zwiążemy swoją przyszłość z daną firmą.

Pytania do rekrutera. 12 rzeczy, o które warto zapytać podcz...

Stawki minimalne za godzinę pracy nie obowiązywały także w trzech państwach zrzeszonych w EFTA (Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu):

  • na Islandii,
  • w Norwegii,
  • w Szwajcarii.

Warto również wiedzieć, że na Cyprze minimalne stawki są ustalane oddzielnie dla przedstawicieli określonych zawodów. Ponadto w wielu krajach wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustala się na mocy porozumień zbiorowych dla określonych sektorów. Takie przepisy obowiązują: w Danii, we Włoszech, w Austrii, Finlandii i Szwecji, a także w Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

Źródło: Eurofound (2020),

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu