Przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu do sektora IT warto zapoznać się z jego specyfiką i zweryfikować swoje kwalifikacje, aby jak najlepiej przygotować się do nowego rozdziału w karierze.
Dlaczego Polacy wybierają IT?
Jak wynika z raportu Od fali odejść do fali zmian. Czy jesteśmy gotowi na nowe podejście do pracy?, przygotowanego przez Deloitte, na przestrzeni 3 miesięcy pracę zamierza zmienić co czwarty pracownik, a w publikacji Przebranżowienie do IT, przygotowanej przez serwis EnterTheCode czytamy, że w ciągu pół roku – co drugi pracownik chce zmienić firmę. Przy czym co dziesiąta osoba rozważa całkowitą zmianę branży, w tym 40 proc. ankietowanych planuje przebranżowienie na IT.
Jednym z najważniejszych czynników, który wyróżnia sektor IT na rynku pracy i przyciąga uwagę pracowników, są oczywiście wysokie zarobki. Konkurencyjność oraz pojawienie się na polskim rynku zagranicznych firm sprawiają, że specjaliści IT mają olbrzymie pole do negocjowania swojego wynagrodzenia, co dla wielu jest największą motywacją do zmiany zawodu.
W badaniu zrealizowanym na potrzeby raportu Przebranżowienie do IT, aż 83 proc. respondentów wskazało zarobki jako czynnik motywujący do zmiany branży na IT. Nie jest to jednak jedyny powód. Firmy działające w tym sektorze oferują wiele pozapłacowych benefitów i dużą elastyczność.
Do IT przechodzą osoby z wielu różnych branż, w tym m.in.:
- nauczyciele,
- marketerzy,
- pracownicy korporacji.
Jednak nie każdy może zostać specjalistą IT. Ci, którzy mają predyspozycje myślenia analitycznego i abstrakcyjnego, a także są dokładni, zwracają uwagę na szczegóły i potrafią pracować w samodyscyplinie, mają zdecydowanie większe szanse na sukces.
Czego oczekują pracownicy branży IT od pracodawców?
Jak zauważa Charles-Alexandre Gamba, Partner w ITDS Polska, dziś oprócz wysokich zarobków i możliwości rozwoju, specjaliści IT poszukują także elastyczności. I nie polega ona tylko na pracy zdalnej, ale także możliwości pracy za granicą czy nawet otrzymywania pensji w zagranicznej walucie.
– Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się także postrzeganie pracodawcy z perspektywy pracowników. Obecnie oczekują oni relacji partnerskiej i sprawnej komunikacji z liderem, który nie tylko wymaga, ale także wspiera. Takie podejście buduje wzajemny szacunek i zaufanie, a to zawsze niesie korzyść dla obu stron. W ITDS tę relację staramy się budować już na etapie rozmowy rekrutacyjnej – podkreśla Charles-Alexandre Gamba.
Jak wygląda rekrutacja w IT? Co trzeba wiedzieć?
W większości przypadków kandydaci weryfikowani są pod względem technicznym i pod kątem wiedzy, jaką dysponują. Sprawdzane są zarówno kompetencje „twarde”, jak i też, dające pełniejszy obraz pracownika - „miękkie”:
- efektywna komunikacja,
- umiejętność uczenia się,
- zbierania informacji,
- prezentowania wniosków w zróżnicowanym zespole,
- gotowość do podejmowania inicjatywy i samodzielnej pracy.
- Programowanie opiera się na codziennym identyfikowaniu problemów oraz znajdywaniu i wdrażaniu rozwiązań. Dlatego oprócz znajomości technologii i umiejętności technicznych, liczą się też m.in. dokładność i zdolność do myślenia abstrakcyjnego. Są jednak specjalizacje w IT, które nie wymagają wiedzy technicznej, a kluczowe są umiejętności „miękkie”, jak zdolność logicznego myślenia czy umiejętność wyciągania wniosków. Dotyczy to na przykład analityków biznesowych, project managerów czy scrum masterów – mówi Charles-Alexandre Gamba.
Ponadto weryfikowane są również motywacje oraz preferencje kandydata, w celu dokładnego zidentyfikowania potrzeb i możliwości.
Sama rekrutacja może przebiegać różnie, w zależności np. od tego czy przeprowadza ją firma zewnętrzna, czy pracodawca indywidualnie. Ze względu na duży popyt na pracowników w branży, firmy chętnie oddelegowują proces rekreacji agencjom specjalizującym się w pozyskiwaniu pracowników IT.
Ważna jest teoria, ale też doświadczenie. Stanowiska czekają również na początkujących
Obowiązkowym elementem każdego spotkania rekrutacyjnego jest weryfikacja dotychczasowego doświadczenia kandydata, a bogate portfolio jest bez wątpienia jego dużym atutem.
Praktyczna wiedza, którą można pozyskać na studiach informatycznych wydaje się być niezbędna do tego zawodu. Już na etapie nauki warto angażować się także w projekty, które pozwolą stworzyć własne portfolio. To oczywiście rozwiązanie skuteczne, jednak wymagające poświęcenia co najmniej 3 lat.
Dla osób, które chcą się przebranżowić w krótszym czasie poleca się:
- zaawansowane kursy IT i bootcampy,
- spotkanie z doradcą zawodowym,
- wytyczenie planu przebranżowienia i poświęcenie czasu na naukę,
- kurs informatyczny,
- podjęcie stażu.
Oczywiście kierunkowe wykształcenie zawsze jest w cenie, jednak intensywne kursy z danej dziedziny, poprzedzone ogólnym kursem informatycznym oraz podparte wieloma godzinami pracy własnej i stażem, mogą przynieść oczekiwany efekt i pomóc w znalezieniu pracy w IT.
Sektor IT obejmuje długą listę zawodów, które wymagają specjalistycznych umiejętności. Ich doskonalenie może pomóc w szybszym rozwoju kariery zawodowej. Według prognoz m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w perspektywie 3-5 lat zdecydowanie wzrośnie zainteresowanie specjalistami od:
- cyberbezpieczeństwa,
- sztucznej inteligencji,
- Big Data.
Na portalach z ogłoszeniami o pracę nie brakuje ofert dla:
- UX developerów,
- programistów aplikacji,
- analityków danych,
- testerów oprogramowania,
- wsparcia technicznego,
- specjalistów od poszczególnych środowisk i programów np. DevOps Engineer, JavaScript Developer.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?